Sardinian/Verbs/All the three conjugations

From Wikibooks, open books for an open world
Jump to navigation Jump to search

FIRST CONJUGATION: verbs ending in ~ARE eg: Cantare (to sing / to chant)[edit]

Indicative[edit]

Present[edit]

  • Deo cànto
  • Tue càntas
  • Issu/Issa càntat
  • Nois cantàmus
  • Bois cantàes
  • Issos/Issas càntan

Imperfect[edit]

  • Deo cantàbo
  • Tue cantàbas
  • Issu/Issa cantàbat
  • Nois cantabàmus
  • Bois cantabàzes
  • Issos/Issas cantàban

Present Perfect[edit]

  • Deo appo cantàu
  • Tue as cantàu
  • Issu/Issa at cantàu
  • Nois amus cantàu
  • Bois azes cantàu
  • Issos/Issas an cantàu

Past Perfect[edit]

  • Deo aìo cantàu
  • Tue aìas cantàu
  • Issu/Issa aìat cantàu
  • Nois abamus cantàu
  • Bois abazes cantàu
  • Issos/Issas aìan cantàu

Future[edit]

  • Deo app'a cantàre
  • Tue as a cantàre
  • Issu/Issa at a cantàre
  • Nois amus a cantàre
  • Bois azes a cantàre
  • Issos/Issas an a cantàre

Future Perfect[edit]

  • Deo app'àer cantàu
  • Tue as' àer cantàu
  • Issu/Issa at' àer cantàu
  • Nois amus' àer cantàu
  • Bois azes' àer cantàu
  • Issos/Issas an' àer cantàu

Subjunctive[edit]

Present[edit]

  • (Chi) Deo cànte
  • (Chi) Tue càntes
  • (Chi) Issu/Issa càntet
  • (Chi) Nois cantémus
  • (Chi) Bois cantézas
  • (Chi) Issos/Issas cànten

Imperfect[edit]

  • (Chi) Deo cantàrepo
  • (Chi) Tue cantàres
  • (Chi) Issu/Issa cantàret
  • (Chi) Nois cantarémus
  • (Chi) Bois cantarézes
  • (Chi) Issos/Issas cantàren

Past[edit]

  • (Chi) Deo appa cantàu
  • (Chi) Tue appas cantàu
  • (Chi) Issu/Issa appat cantàu
  • (Chi) Nois appamus cantàu
  • (Chi) Bois appazes cantàu
  • (Chi) Issos/Issas appan cantàu

Pluperfect[edit]

  • (Chi) Deo aèrepo cantàu
  • (Chi) Tue aères cantàu
  • (Chi) Issu/Issa aèret cantàu
  • (Chi) Nois aerémus cantàu
  • (Chi) Bois aerèzes cantàu
  • (Chi) Issos/Issas aèren cantàu

Conditional[edit]

Present[edit]

  • Deo dìo cantàre
  • Tue dìas cantàre
  • Issu/Issa dìat cantàre
  • Nois diàmus cantàre
  • Bois diàzes cantàre
  • Issos/Issas dìan cantàre

Past[edit]

  • Deo dìo àer cantàu
  • Tue dìas àer cantàu
  • Issu/Issa dìat àer cantàu
  • Nois diàmus àer cantàu
  • Bois diàzes àer cantàu
  • Issos/Issas dìan àer cantàu

Imperative[edit]

Present[edit]

  • Cànta (tue!)
  • Càntet (issu / issa!)
  • Cantémus (nois!)
  • Cantàe (bois!)
  • Cànten (issos / issas!)

Future[edit]

  • As a cantàre (tue!)
  • At a cantàre (issu / issa!)
  • Amus a cantàre (nois!)
  • Azes a cantàre (bois!)
  • An a cantàre (issos / issas!)

Infinitive[edit]

Present[edit]

Cantàre

Past[edit]

Áer cantàu

Participle[edit]

Cantàu

Gerund[edit]

Present[edit]

Cantànde

Past[edit]

Aènde cantàu

SECOND CONJUGATION: verbs ending in ~ER eg: FÀCHER (to do / to make)[edit]

Indicative[edit]

Present[edit]

  • Deo fàco
  • Tue fàches
  • Issu/Issa fàchet
  • Nois fachìmus
  • Bois fachìes
  • Issos/Issas fàchen

Imperfect[edit]

  • Deo fachìo
  • Tue fachìas
  • Issu/Issa fachìat
  • Nois fachiabàmus
  • Bois fachiabàzes
  • Issos/Issas fachìan

Present Perfect[edit]

  • Deo appo fàttu
  • Tue as fàttu
  • Issu/Issa at fàttu
  • Nois amus fàttu
  • Bois azes fàttu
  • Issos/Issas an fàttu

Past Perfect[edit]

  • Deo aìo fàttu
  • Tue aìas fàttu
  • Issu/Issa aìat fàttu
  • Nois abamus fàttu
  • Bois abazes fàttu
  • Issos aìan fàttu

Future[edit]

  • Deo app' a fàcher
  • Tue as a fàcher
  • Issu/Issa at a fàcher
  • Nois amus a fàcher
  • Bois azes a fàcher
  • Issos/Issas an a fàcher

Future Perfect[edit]

  • Deo app' àer fàttu
  • Tue as' àer fàttu
  • Issu/Issa at' àer fàttu
  • Nois amus' àer fàttu
  • Bois azes' àer fàttu
  • Issos/Issas an' àer fàttu

Subjunctive[edit]

Present[edit]

  • (Chi) Deo fàca
  • (Chi) Tue fàcas
  • (Chi) Issu/Issa fàcat
  • (Chi) Nois facàmus
  • (Chi) Bois facàzes
  • (Chi) Issos/Issas fàcan

Imperfect[edit]

  • (Chi) Deo fachérepo
  • (Chi) Tue fachéres
  • (Chi) Issu/Issa fachéret
  • (Chi) Nois facherémus
  • (Chi) Bois facherézes
  • (Chi) Issos/Issas fachéren

Past[edit]

  • (Chi) Deo appa fàttu
  • (Chi) Tue appas fàttu
  • (Chi) Issu/Issa appat fàttu
  • (Chi) Nois appamus fàttu
  • (Chi) Bois appazes fàttu
  • (Chi) Issos/Issas appan fàttu

Pluperfect[edit]

  • (Chi) Deo aèrepo fàttu
  • (Chi) Tue aères fàttu
  • (Chi) Issu/Issa aèret fàttu
  • (Chi) Nois aerèmus fàttu
  • (Chi) Bois aerèzes fàttu
  • (Chi) Issos/Issas aèren fàttu

Conditional[edit]

Present[edit]

  • Deo dìo fàcher
  • Tue dìas fàcher
  • Issu/Issa dìat fàcher
  • Nois diàmus fàcher
  • Bois diàzes fàcher
  • Issos/Issas dìan fàcher

Past[edit]

  • Deo dìo àer fàttu
  • Tue dìas àer fàttu
  • Issu/Issa dìat àer fàttu
  • Nois diàmus àer fàttu
  • Bois diàzes àer fàttu
  • Issos/Issas dìan àer fàttu

Imperative[edit]

Present[edit]

  • Fàche (tue!)
  • Fàcat (issu / issa!)
  • Facàmus (nois!)
  • Fachìe (bois!)
  • Fàcan (issos / issas!)

Future[edit]

  • As a fàcher (tue!)
  • At a fàcher (issu / issa!)
  • Amus a fàcher (nois!)
  • Azes a fàcher (bois!)
  • An a fàcher (issos / issas!)

Infinitive[edit]

Present[edit]

Fàcher

Past[edit]

Áer fàttu

Participle[edit]

Fàttu

Gerund[edit]

Present[edit]

Fachénde

Past[edit]

Aènde fàttu

THIRD CONJUGATION: verbs ending in ~ÌRE eg: FINÌRE (to end / to finish)[edit]

Indicative[edit]

Present[edit]

  • Deo fìno
  • Tue fìnis
  • Issu/Issa fìnit
  • Nois finìmus
  • Bois finìes
  • Issos/Issas fìnin

Imperfect[edit]

  • Deo finìo
  • Tue finìas
  • Issu/Issa finìat
  • Nois finiabàmus
  • Bois finiabàzes
  • Issos/Issas finìan

Present Perfect[edit]

  • Deo appo finìu
  • Tue as finìu
  • Issu/Issa at finìu
  • Nois amus finìu
  • Bois azes finìu
  • Issos/Issas an finìu

Past Perfect[edit]

  • Deo aìo finìu
  • Tue aìas finìu
  • Issu/Issa aìat finìu
  • Nois abamus finìu
  • Bois abazes finìu
  • Issos/Issas aìan finìu

Future[edit]

  • Deo app'a finìre
  • Tue as a finìre
  • Issu/Issa at a finìre
  • Nois amus a finìre
  • Bois azes a finìre
  • Issos/Issas an a finìre

Future Perfect[edit]

  • Deo app'àer finìu
  • Tue as' àer finìu
  • Issu/Issa at' àer finìu
  • Nois amus' àer finìu
  • Bois azes' àer finìu
  • Issos/Issas an' àer finìu

Subjunctive[edit]

Present[edit]

  • (Chi) Deo fìna
  • (Chi) Tue fìnas
  • (Chi) Issu/Issa fìnat
  • (Chi) Nois finàmus
  • (Chi) Bois finàzes
  • (Chi) Issos/Issas fìnan

Imperfect[edit]

  • (Chi) Deo finìrepo
  • (Chi) Tue finìres
  • (Chi) Issu/Issa finìret
  • (Chi) Nois finirémus
  • (Chi) Bois finirézes
  • (Chi) Issos/Issas finìren

Past[edit]

  • (Chi) Deo appa finìu
  • (Chi) Tue appas finìu
  • (Chi) Issu/Issa appat finìu
  • (Chi) Nois appamus finìu
  • (Chi) Bois appazes finìu
  • (Chi) Issos/Issas appan finìu

Pluperfect[edit]

  • (Chi) Deo aèrepo finìu
  • (Chi) Tue aères finìu
  • (Chi) Issu/Issa aèret finìu
  • (Chi) Nois aerémus finìu
  • (Chi) Bois aerèzes finìu
  • (Chi) Issos/Issas aèren finìu

Conditional[edit]

Present[edit]

  • Deo dìo finìre
  • Tue dìas finìre
  • Issu/Issa dìat finìre
  • Nois diàmus finìre
  • Bois diàzes finìre
  • Issos/Issas dìan finìre

Past[edit]

  • Deo dìo àer finìu
  • Tue dìas àer finìu
  • Issu/Issa dìat àer finìu
  • Nois diàmus àer finìu
  • Bois diàzes àer finìu
  • Issos/Issas dìan àer finìu

Imperative[edit]

Present[edit]

  • Fìni (tue!)
  • Fìnat (issu / issa!)
  • Finàmus (nois!)
  • Finìe (bois!)
  • Fìnan (issos / issas!)

Future[edit]

  • As a finìre (tue!)
  • At a finìre (issu / issa!)
  • Amus a finìre (nois!)
  • Azes a finìre (bois!)
  • An a finìre (issos / issas!)

Infinitive[edit]

Present[edit]

Finìre

Past[edit]

Áer finìu

Participle[edit]

Finìu

Gerund[edit]

Present[edit]

Finìnde

Past[edit]

Aènde finìu