Esper/Participles/I

From Wikibooks, open books for an open world
Jump to: navigation, search

PRESENT_ACTIVE = -ant'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
brokant'i to deal in secondhand goods
〔 "brokant" -infinitive 〕 〔 "brok" -infinitive -present_active 〕
brokanti
damnant'i to be cursing
〔 "damnant" -infinitive / quantity_of- "mnant" -infinitive 〕 〔 "damn" -infinitive -present_active 〕
enplant'i implant
〔 "enplant" -infinitive / in- "plant" -infinitive 〕 〔 "enpl" -infinitive -present_active 〕
enplanti
enplant'i to implant enplanti
garanti'i guarantee
〔 "garanti" -infinitive 〕 〔 "garant" -infinitive -proform 〕 〔 "gar" -infinitive -proform -present_active / "ga" -infinitive -proform -present_active -head 〕
garantii
garanti'i to guarantee
lulkant'i to croon
〔 "lulkant" -infinitive 〕 〔 "lulk" -infinitive -present_active 〕
lulkanti
prezidant'i to preside
〔 "prezidant" -infinitive 〕 〔 "prezid" -infinitive -present_active / "prez" -infinitive -present_active -next_generation 〕
proviant'i to provision
〔 "proviant" -infinitive / on_account_of- "viant" -infinitive / on_account_of- second_person- "ant" -infinitive 〕 〔 "provi" -infinitive -present_active / on_account_of- "vi" -infinitive -present_active 〕
provianti
proviant'i to supply provianti
replant'i to replant
〔 "replant" -infinitive 〕 〔 "repl" -infinitive -present_active 〕
replanti
tceestant'i to present
〔 "tceestant" -infinitive / at- "estant" -infinitive 〕 〔 "tceest" -infinitive -present_active / at- "est" -infinitive -present_active 〕
ĉeestanti
transplant'i to transplant
〔 "transplant" -infinitive / through- "nsplant" -infinitive / across- "plant" -infinitive 〕 〔 "transpl" -infinitive -present_active 〕
transplanti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Spanish, Esperanto.

Esper' English French Spanish Esperanto
damnant'i to be cursing maldiciendo
enplant'i to implant implanter implante enplanti
garanti'i to guarantee garantía
prezidant'i to preside presidentar


PRESENT_STATE = -ast'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
kontrast'i to contrast
〔 "kontrast" -infinitive 〕 〔 "kontr" -infinitive -present_state / "kont" -infinitive -present_state -head 〕
kontrasti
maltcast'i to fornicate
〔 "maltcast" -infinitive / opposite_of- "tcast" -infinitive 〕 〔 "maltc" -infinitive -present_state 〕
malĉasti
prokrast'i to defer
〔 "prokrast" -infinitive / on_account_of- "krast" -infinitive 〕 〔 "prokr" -infinitive -present_state / "prok" -infinitive -present_state -head 〕
prokrasti
prokrast'i to delay prokrasti
prokrast'i to postpone prokrasti
prokrast'i to procrastinate prokrasti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Spanish Esperanto
kontrast'i to contrast contraste kontrasti
prokrast'i to delay retrasar prokrasti
prokrast'i to procrastinate procrastinare retraso prokrasti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Latin, Esperanto.

Esper' English French Latin Esperanto
prokrast'i to procrastinate procrastiner procrastinare prokrasti


PRESENT_PASSIVE = -at'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
albat'i slam
〔 "albat" -infinitive / "alb" -infinitive -happening / to_or_toward- "bat" -infinitive 〕 〔 "alb" -infinitive -present_passive 〕
albati
antawdat'i antedate
〔 "antawdat" -infinitive / "antawd" -infinitive -happening / before- "dat" -infinitive 〕 〔 "antawd" -infinitive -present_passive 〕
antaŭdati
bekbat'i peck
〔 "bekbat" -infinitive / "bekb" -infinitive -happening 〕 〔 "bekb" -infinitive -present_passive 〕
bekbati
debat'i debate
〔 "debat" -infinitive / "deb" -infinitive -happening / of- "bat" -infinitive 〕 〔 "deb" -infinitive -present_passive 〕
debati
demokrat'i to act democratically
〔 "demokrat" -infinitive / "demokr" -infinitive -happening / "demok" -infinitive -happening -head / "dem" -infinitive -happening -head -false / of- "mok" -infinitive -happening -head / of- "mokr" -infinitive -happening / of- "mok" -infinitive -happening -head / of- "mokrat" -infinitive / of- "mokr" -infinitive -happening / of- "mok" -infinitive -happening -head 〕 〔 "demokr" -infinitive -present_passive / "demok" -infinitive -present_passive -head / "dem" -infinitive -present_passive -head -false / of- "mok" -infinitive -present_passive -head / of- "mokr" -infinitive -present_passive / of- "mok" -infinitive -present_passive -head 〕
dilat'i expand
〔 "dilat" -infinitive / "dil" -infinitive -happening 〕 〔 "dil" -infinitive -present_passive 〕
dilati
disbat'i batter
〔 "disbat" -infinitive / "disb" -infinitive -happening / scatter- "bat" -infinitive 〕 〔 "disb" -infinitive -present_passive 〕
disbati
disbat'i crush disbati
duplikat'i duplicate
〔 two- "plikat" -infinitive / two- "plik" -infinitive -happening 〕 〔 "duplikat" -infinitive / "duplik" -infinitive -happening / "dupl" -infinitive -happening -reminiscent_of 〕 〔 "duplik" -infinitive -present_passive / "dupl" -infinitive -present_passive -reminiscent_of 〕
duplikati
ekbat'i hit
〔 "ekbat" -infinitive / "ekb" -infinitive -happening 〕 〔 "ekb" -infinitive -present_passive 〕
ekbati
ekgrat'i graze
〔 "ekgrat" -infinitive / "ekgr" -infinitive -happening / "ekg" -infinitive -happening -head 〕 〔 "ekgr" -infinitive -present_passive / "ekg" -infinitive -present_passive -head 〕
ekgrati
ekspluat'i exploit
〔 "ekspluat" -infinitive / "eksplu" -infinitive -happening / outside- "plu" -infinitive -happening / outside- "pluat" -infinitive / outside- "plu" -infinitive -happening / outside- additional- "at" -infinitive 〕 〔 "eksplu" -infinitive -present_passive / outside- "plu" -infinitive -present_passive 〕
ekspluati
ekspluat'i leverage ekspluati
ekspluat'i to exploit ekspluati
elflat'i coax
〔 "elflat" -infinitive / "elfl" -infinitive -happening / out_of- "flat" -infinitive 〕 〔 "elfl" -infinitive -present_passive 〕
elflati
enbat'i drive
〔 "enbat" -infinitive / "enb" -infinitive -happening / in- "bat" -infinitive 〕 〔 "enb" -infinitive -present_passive 〕
enbati
forbat'i knock
〔 "forbat" -infinitive / "forb" -infinitive -happening / away- "bat" -infinitive 〕 〔 "forb" -infinitive -present_passive 〕
forbati
format'i to format
〔 "format" -infinitive / "form" -infinitive -happening / away- "mat" -infinitive 〕 〔 "form" -infinitive -present_passive 〕
initsiat'i initiate
〔 some- "nitsiat" -infinitive / some- "nitsi" -infinitive -happening 〕 〔 "initsiat" -infinitive / "initsi" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "itsi" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "itsiat" -infinitive / not_on_the_outside- "itsi" -infinitive -happening 〕 〔 "initsi" -infinitive -present_passive / not_on_the_outside- "itsi" -infinitive -present_passive 〕
iniciati
initsiat'i pioneer iniciati
initsiat'i to start
interilat'i to interrelate
〔 some- "nterilat" -infinitive / some- "nteril" -infinitive -happening / some- "nter" -infinitive -happening -tool / some- "nte" -infinitive -happening -tool -head 〕 〔 "interilat" -infinitive / "interil" -infinitive -happening / "inter" -infinitive -happening -tool / "inte" -infinitive -happening -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head / "in" -infinitive -happening -tool -relational / "int" -infinitive -happening -tool -element / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head / not_on_the_outside- "teril" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head / between- "il" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "terilat" -infinitive / not_on_the_outside- "teril" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head / between- "ilat" -infinitive / between- "il" -infinitive -happening 〕 〔 "interil" -infinitive -present_passive / "inter" -infinitive -present_passive -tool / "inte" -infinitive -present_passive -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head / "in" -infinitive -present_passive -tool -relational / "int" -infinitive -present_passive -tool -element / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -present_passive -tool / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head / not_on_the_outside- "teril" -infinitive -present_passive / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -present_passive -tool / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head / between- "il" -infinitive -present_passive 〕
interilati
interrilat'i to interact
〔 some- "nterrilat" -infinitive / some- "nterril" -infinitive -happening / some- "nterr" -infinitive -happening -tool / some- "nter" -infinitive -happening -tool -head / some- "nte" -infinitive -happening -tool -head -head 〕 〔 "interrilat" -infinitive / "interril" -infinitive -happening / "interr" -infinitive -happening -tool / "inter" -infinitive -happening -tool -head / "inte" -infinitive -happening -tool -head -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head -head / "in" -infinitive -happening -tool -head -relational / "int" -infinitive -happening -tool -head -element / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head -head / not_on_the_outside- "terr" -infinitive -happening -tool / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head -head / not_on_the_outside- "terril" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "terr" -infinitive -happening -tool / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head -head / between- "ril" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "terrilat" -infinitive / not_on_the_outside- "terril" -infinitive -happening / not_on_the_outside- "terr" -infinitive -happening -tool / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -happening -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -happening -tool -head -head / between- "rilat" -infinitive / between- "ril" -infinitive -happening 〕 〔 "interril" -infinitive -present_passive / "interr" -infinitive -present_passive -tool / "inter" -infinitive -present_passive -tool -head / "inte" -infinitive -present_passive -tool -head -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head -head / "in" -infinitive -present_passive -tool -head -relational / "int" -infinitive -present_passive -tool -head -element / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -present_passive -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head -head / not_on_the_outside- "terr" -infinitive -present_passive -tool / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -present_passive -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head -head / not_on_the_outside- "terril" -infinitive -present_passive / not_on_the_outside- "terr" -infinitive -present_passive -tool / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -present_passive -tool -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -present_passive -tool -head -head / between- "ril" -infinitive -present_passive 〕
interrilati
interrilat'i to relate interrilati
kandidat'i to apply
〔 "kandidat" -infinitive / "kandid" -infinitive -happening / "kand" -infinitive -happening -next_generation 〕 〔 "kandid" -infinitive -present_passive / "kand" -infinitive -present_passive -next_generation 〕
kandidati
kompat'i to pity
〔 "kompat" -infinitive / "komp" -infinitive -happening 〕 〔 "komp" -infinitive -present_passive 〕
kompati
kompat'i to sympathise kompati
kompat'i to sympathize kompati
konstat'i to ascertain
〔 "konstat" -infinitive / "konst" -infinitive -happening 〕 〔 "konst" -infinitive -present_passive 〕
konstati
konstat'i to state konstati
kvadrat'i to square
〔 "kvadrat" -infinitive / "kvadr" -infinitive -happening / "kvad" -infinitive -happening -head 〕 〔 "kvadr" -infinitive -present_passive / "kvad" -infinitive -present_passive -head 〕
kvadrati
malcat'i to dislike
〔 "malcat" -infinitive / "malc" -infinitive -happening / opposite_of- "cat" -infinitive 〕 〔 "malc" -infinitive -present_passive 〕
malŝati
malcat'i to disregard malŝati
malcat'i to scorn malŝati
malsat'i to be hungry
〔 "malsat" -infinitive / "mals" -infinitive -happening / opposite_of- "sat" -infinitive 〕 〔 "mals" -infinitive -present_passive 〕
malsati
malsat'i to hunger
malsat'i to starve malsati
perflat'i to coax
〔 "perflat" -infinitive / "perfl" -infinitive -happening / with- "flat" -infinitive 〕 〔 "perfl" -infinitive -present_passive 〕
perflati
piedbat'i to kick
〔 "piedbat" -infinitive / "piedb" -infinitive -happening 〕 〔 "piedb" -infinitive -present_passive 〕
piedbati
pirat'i to pirate
〔 "pirat" -infinitive / "pir" -infinitive -happening / "pi" -infinitive -happening -head 〕 〔 "pir" -infinitive -present_passive / "pi" -infinitive -present_passive -head 〕
pirati
pugnobat'i to sock
〔 "pugnobat" -infinitive / "pugnob" -infinitive -happening 〕 〔 "pugnob" -infinitive -present_passive 〕
pugnobati
rabat'i to discount
〔 "rabat" -infinitive / "rab" -infinitive -happening 〕 〔 "rab" -infinitive -present_passive 〕
rabati
rabat'i to recess rabati
rebat'i to counter
〔 "rebat" -infinitive / "reb" -infinitive -happening 〕 〔 "reb" -infinitive -present_passive 〕
rebati
rebat'i to rebut rebati
rebat'i to retaliate rebati
rebat'i to retort rebati
rekandidat'i to reapply
〔 "rekandidat" -infinitive / "rekandid" -infinitive -happening / "rekand" -infinitive -happening -next_generation / "rek" -infinitive -happening -next_generation -valuable 〕 〔 "rekandid" -infinitive -present_passive / "rekand" -infinitive -present_passive -next_generation / "rek" -infinitive -present_passive -next_generation -valuable 〕
rekandidati
retrat'i to withdraw
〔 "retrat" -infinitive / "retr" -infinitive -happening / "ret" -infinitive -happening -head 〕 〔 "retr" -infinitive -present_passive / "ret" -infinitive -present_passive -head 〕
retrati
rilat'i to relate
〔 "rilat" -infinitive / "ril" -infinitive -happening 〕 〔 "ril" -infinitive -present_passive 〕
rilati
sabrobat'i to slash
〔 "sabrobat" -infinitive / "sabrob" -infinitive -happening 〕 〔 "sabrob" -infinitive -present_passive 〕
sabrobati
simpati'i to be of the same mind
〔 "simpati" -infinitive / reflexive- "mpati" -infinitive 〕 〔 "simpat" -infinitive -proform / "simp" -infinitive -proform -happening / reflexive- "mpat" -infinitive -proform 〕 〔 "simp" -infinitive -proform -present_passive 〕
simpati'i to empathize simpatii
simpati'i to relate simpatii
simpati'i to sympathize
trabat'i to blow
〔 "trabat" -infinitive / "trab" -infinitive -happening / through- "bat" -infinitive 〕 〔 "trab" -infinitive -present_passive 〕
trabati
ungograt'i to scratch
〔 "ungograt" -infinitive / "ungogr" -infinitive -happening / "ungog" -infinitive -happening -head / "ung" -infinitive -happening -head -construct 〕 〔 "ungogr" -infinitive -present_passive / "ungog" -infinitive -present_passive -head / "ung" -infinitive -present_passive -head -construct 〕
ungograti
universitat'i to attend eniversitiy
〔 "universitat" -infinitive / "universit" -infinitive -happening / "univers" -infinitive -happening -done 〕 〔 "universit" -infinitive -present_passive / "univers" -infinitive -present_passive -done 〕
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, German, Lithuanian, Esperanto.

Esper' English German Lithuanian Esperanto
ekspluat'i to exploit eksploatuoti ekspluati
konstat'i to state konstatieren konstati
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Latin, Polish, Esperanto.

Esper' English French Latin Polish Esperanto
ekspluat'i to exploit exploiter eksploatować ekspluati
kompat'i to pity compati kompati
konstat'i to state constater konstati
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Russian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Russian Spanish Esperanto
demokrat'i to act democratically actar de democracia
ekspluat'i to exploit экcплуатировать explotar ekspluati
format'i to format formato
initsiat'i to start inicio
kompat'i to pity compatire compasión kompati
konstat'i to state estado konstati
malsat'i to be hungry tener hambre malsati
malsat'i to hunger tener hambre
malsat'i to starve morir de hambre malsati
rebat'i to counter ribattere contador rebati
simpati'i to be of the same mind estar de la misma mente
simpati'i to sympathize simpatizar
universitat'i to attend eniversitiy ir al universidad


PRESENT_ABLE = -av'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
antawsav'i preserve
〔 "antawsav" -infinitive / "antaws" -infinitive -capable / before- "sav" -infinitive 〕 〔 "antaws" -infinitive -present_able 〕
antaŭsavi
ekhav'i get
〔 "ekhav" -infinitive / "ekh" -infinitive -capable 〕 〔 "ekh" -infinitive -present_able 〕
ekhavi
ellav'i flush
〔 "ellav" -infinitive / "ell" -infinitive -capable / out_of- "lav" -infinitive 〕 〔 "ell" -infinitive -present_able 〕
ellavi
enhav'i carry
〔 "enhav" -infinitive / "enh" -infinitive -capable / in- "hav" -infinitive 〕 〔 "enh" -infinitive -present_able 〕
enhavi
enhav'i contain enhavi
flulav'i flush
〔 "flulav" -infinitive / "flul" -infinitive -capable 〕 〔 "flul" -infinitive -present_able 〕
flulavi
forlav'i flush
〔 "forlav" -infinitive / "forl" -infinitive -capable / away- "lav" -infinitive 〕 〔 "forl" -infinitive -present_able 〕
forlavi
frotlav'i scour
〔 "frotlav" -infinitive / "frotl" -infinitive -capable 〕 〔 "frotl" -infinitive -present_able 〕
frotlavi
kartav'i
〔 "kartav" -infinitive / "kart" -infinitive -capable 〕 〔 "kart" -infinitive -present_able 〕
kartavi
malprav'i to wrong
〔 "malprav" -infinitive / "malpr" -infinitive -capable / "malp" -infinitive -capable -head / opposite_of- "prav" -infinitive 〕 〔 "malpr" -infinitive -present_able / "malp" -infinitive -present_able -head 〕
malpravi
rehav'i to recover
〔 "rehav" -infinitive / "reh" -infinitive -capable 〕 〔 "reh" -infinitive -present_able 〕
rehavi
surhav'i to bear
〔 "surhav" -infinitive / "surh" -infinitive -capable / on- "hav" -infinitive 〕 〔 "surh" -infinitive -present_able 〕
surhavi
tralav'i to wash
〔 "tralav" -infinitive / "tral" -infinitive -capable / through- "lav" -infinitive 〕 〔 "tral" -infinitive -present_able 〕
tralavi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Russian, Esperanto.

Esper' English Russian Esperanto
kartav'i кapтaвить kartavi


NATURAL_ACTIVE = -ent'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
aktsent'i to accentuate
〔 "aktsent" -infinitive 〕 〔 "akts" -infinitive -natural_active 〕
aktsent'i underline akcenti
antawprezent'i preview
〔 "antawprezent" -infinitive / before- "prezent" -infinitive 〕 〔 "antawprez" -infinitive -natural_active / "antawpr" -infinitive -natural_active -device / "antawp" -infinitive -natural_active -device -head / before- "prez" -infinitive -natural_active 〕
antaŭprezenti
argument'i argue
〔 "argument" -infinitive 〕 〔 "argum" -infinitive -natural_active / "arg" -infinitive -natural_active -derivation 〕
argumenti
argument'i to argue
atent'i heed
〔 "atent" -infinitive 〕 〔 "at" -infinitive -natural_active 〕
atenti
atent'i mind atenti
atent'i to care
atent'i to pay attention atenti
dokument'i document
〔 "dokument" -infinitive 〕 〔 "dokum" -infinitive -natural_active / "dok" -infinitive -natural_active -derivation 〕
dokumenti
dokument'i to document
eksperiment'i experiment
〔 "eksperiment" -infinitive / outside- "periment" -infinitive / outside- with- "iment" -infinitive 〕 〔 "eksperim" -infinitive -natural_active / "eksper" -infinitive -natural_active -idea / "ekspe" -infinitive -natural_active -idea -head / outside- "pe" -infinitive -natural_active -idea -head / "eksp" -infinitive -natural_active -idea -element / outside- "per" -infinitive -natural_active -idea / outside- "pe" -infinitive -natural_active -idea -head / outside- "perim" -infinitive -natural_active / outside- "per" -infinitive -natural_active -idea / outside- "pe" -infinitive -natural_active -idea -head / outside- with- "im" -infinitive -natural_active 〕
eksperimenti
eksperiment'i to experiment
element'i to become elemental
〔 "element" -infinitive / out_of- "ement" -infinitive 〕 〔 "elem" -infinitive -natural_active / "el" -infinitive -natural_active -tendency / out_of- "em" -infinitive -natural_active 〕
elpoent'i win
〔 "elpoent" -infinitive / out_of- "poent" -infinitive / out_of- at_the_rate_of- "ent" -infinitive 〕 〔 "elpo" -infinitive -natural_active / out_of- "po" -infinitive -natural_active 〕
elpoenti
ferment'i ferment
〔 "ferment" -infinitive 〕 〔 "ferm" -infinitive -natural_active 〕
fermenti
ferment'i leaven fermenti
ferment'i to ferment fermenti
frekvent'i to attend
〔 "frekvent" -infinitive 〕 〔 "frekv" -infinitive -natural_active 〕
frekventi
fundament'i found
〔 "fundament" -infinitive 〕 〔 "fundam" -infinitive -natural_active / "fund" -infinitive -natural_active -time 〕
fundamenti
fundament'i to found
instrument'i to score
〔 some- "nstrument" -infinitive 〕 〔 "instrument" -infinitive / not_on_the_outside- "strument" -infinitive 〕 〔 "instrum" -infinitive -natural_active / "instr" -infinitive -natural_active -derivation / "inst" -infinitive -natural_active -derivation -head / not_on_the_outside- "strum" -infinitive -natural_active 〕
instrumenti
interkonsent'i to agree
〔 some- "nterkonsent" -infinitive 〕 〔 "interkonsent" -infinitive / not_on_the_outside- "terkonsent" -infinitive / between- "konsent" -infinitive 〕 〔 "interkons" -infinitive -natural_active / not_on_the_outside- "terkons" -infinitive -natural_active / between- "kons" -infinitive -natural_active 〕
interkonsenti
interkonsent'i to covenant interkonsenti
invent'i to invent
〔 some- "nvent" -infinitive 〕 〔 "invent" -infinitive / not_on_the_outside- "vent" -infinitive 〕 〔 "inv" -infinitive -natural_active 〕
inventi
koment'i to comment
〔 "koment" -infinitive 〕 〔 "kom" -infinitive -natural_active 〕
komenti
kompetent'i to be competent
〔 "kompetent" -infinitive 〕 〔 "kompet" -infinitive -natural_active / "komp" -infinitive -natural_active -diminutive 〕
kompetent'i to equip kompetenti
kompliment'i to compliment
〔 "kompliment" -infinitive 〕 〔 "komplim" -infinitive -natural_active / "kompl" -infinitive -natural_active -idea 〕
komplimenti
konsent'i to accede
〔 "konsent" -infinitive 〕 〔 "kons" -infinitive -natural_active 〕
konsenti
konsent'i to acquiesce konsenti
konsent'i to agree konsenti
konsent'i to concur konsenti
konsent'i to consent konsenti
kontent'i to be content
〔 "kontent" -infinitive 〕 〔 "kont" -infinitive -natural_active 〕
kontent'i to make content
kontingent'i to levy
〔 "kontingent" -infinitive 〕 〔 "konting" -infinitive -natural_active / "kont" -infinitive -natural_active -holder 〕
kontingenti
kontrawargument'i to object
〔 "kontrawargument" -infinitive 〕 〔 "kontrawargum" -infinitive -natural_active / "kontrawarg" -infinitive -natural_active -derivation 〕
kontraŭargumenti
kunsent'i to identify
〔 "kunsent" -infinitive / with- "sent" -infinitive 〕 〔 "kuns" -infinitive -natural_active 〕
kunsenti
lament'i to lament
〔 "lament" -infinitive 〕 〔 "lam" -infinitive -natural_active 〕
lamenti
lament'i to regret lamenti
maldiligent'i to idle
〔 "maldiligent" -infinitive / opposite_of- "diligent" -infinitive 〕 〔 "maldilig" -infinitive -natural_active / "maldil" -infinitive -natural_active -cause_to_become / "mald" -infinitive -natural_active -cause_to_become -tool / opposite_of- "dil" -infinitive -natural_active -cause_to_become / opposite_of- "dilig" -infinitive -natural_active / opposite_of- "dil" -infinitive -natural_active -cause_to_become 〕
maldiligenti
maldiligent'i to slack maldiligenti
malkonsent'i to balk
〔 "malkonsent" -infinitive / opposite_of- "konsent" -infinitive 〕 〔 "malkons" -infinitive -natural_active / opposite_of- "kons" -infinitive -natural_active 〕
malkonsenti
misprezent'i to misrepresent
〔 "misprezent" -infinitive / first_person- "sprezent" -infinitive / incorrect- "prezent" -infinitive 〕 〔 "misprez" -infinitive -natural_active / "mispr" -infinitive -natural_active -device / "misp" -infinitive -natural_active -device -head / first_person- "sprez" -infinitive -natural_active / incorrect- "prez" -infinitive -natural_active 〕
misprezenti
orient'i to guide
〔 "orient" -infinitive 〕 〔 "ori" -infinitive -natural_active 〕
orient'i to orient
orient'i to position orienti
patent'i to patent
〔 "patent" -infinitive 〕 〔 "pat" -infinitive -natural_active 〕
patenti
poent'i to mark
〔 "poent" -infinitive / at_the_rate_of- "ent" -infinitive 〕 〔 "po" -infinitive -natural_active 〕
poenti
preteratent'i to overlook
〔 "preteratent" -infinitive 〕 〔 "preterat" -infinitive -natural_active / "preter" -infinitive -natural_active -happening / "prete" -infinitive -natural_active -happening -head / "pre" -infinitive -natural_active -happening -relational / "pret" -infinitive -natural_active -happening -element 〕
preteratenti
prevent'i to pre-empt
〔 "prevent" -infinitive 〕 〔 "prev" -infinitive -natural_active 〕
preventi
prevent'i to prevent preventi
prezent'i to depict
〔 "prezent" -infinitive 〕 〔 "prez" -infinitive -natural_active 〕
prezenti
prezent'i to feature prezenti
prezent'i to package prezenti
prezent'i to pose prezenti
prezent'i to present prezenti
prezent'i to present prezenti
prudent'i to be prudent
〔 "prudent" -infinitive 〕 〔 "prud" -infinitive -natural_active 〕
re-prezent'i to resubmit
〔 "re-prezent" -infinitive 〕 〔 "re-prez" -infinitive -natural_active / "re-pr" -infinitive -natural_active -device / "re-p" -infinitive -natural_active -device -head 〕
re-prezenti
reglament'i to regulate
〔 "reglament" -infinitive 〕 〔 "reglam" -infinitive -natural_active / "regl" -infinitive -natural_active -time 〕
reglamenti
reinvent'i to reinvent
〔 "reinvent" -infinitive 〕 〔 "reinv" -infinitive -natural_active 〕
reinventi
reprezent'i to embody
〔 "reprezent" -infinitive 〕 〔 "reprez" -infinitive -natural_active / "repr" -infinitive -natural_active -device / "rep" -infinitive -natural_active -device -head 〕
reprezenti
reprezent'i to represent reprezenti
reprezent'i to represent
segment'i to segment
〔 "segment" -infinitive 〕 〔 "segm" -infinitive -natural_active 〕
segmenti
silent'i to be silent
〔 "silent" -infinitive / reflexive- "lent" -infinitive 〕 〔 "sil" -infinitive -natural_active 〕
silenti
sortiment'i to arrange
〔 "sortiment" -infinitive 〕 〔 "sortim" -infinitive -natural_active / "sort" -infinitive -natural_active -idea 〕
sortimenti
tatcment'i to detach
〔 "tatcment" -infinitive 〕 〔 "tatcm" -infinitive -natural_active 〕
taĉmenti
tcarpent'i to construct
〔 "tcarpent" -infinitive 〕 〔 "tcarp" -infinitive -natural_active 〕
ĉarpenti
testament'i to bequeath
〔 "testament" -infinitive 〕 〔 "testam" -infinitive -natural_active / "test" -infinitive -natural_active -time 〕
testamenti
torent'i to pour
〔 "torent" -infinitive 〕 〔 "tor" -infinitive -natural_active / "to" -infinitive -natural_active -head 〕
torenti
tsement'i to cement
〔 "tsement" -infinitive 〕 〔 "tsem" -infinitive -natural_active 〕
cementi
turment'i to hound
〔 "turment" -infinitive 〕 〔 "turm" -infinitive -natural_active 〕
turmenti
turment'i to persecute turmenti
turment'i to rack turmenti
turment'i to torment turmenti
turment'i to torture turmenti
turment'i to torture
turment'i to wrack turmenti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Latin, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Latin Spanish Esperanto
aktsent'i to accentuate acentuar
argument'i to argue argumentar
atent'i to pay attention atención atenti
dokument'i to document documento
eksperiment'i to experiment experimento
element'i to become elemental elementar
ferment'i to ferment fermentare fermentare fermentar fermenti
frekvent'i to attend frequentare asistir frekventi
fundament'i to found encontrado
invent'i to invent inventare invent inventi
kompetent'i to be competent tener competencia
kompliment'i to compliment cumplido komplimenti
konsent'i to consent consentire consentire acceso konsenti
kontent'i to be content estar contenido
kontent'i to make content hacer contenido
lament'i to lament lamentare lamentare lamento lamenti
orient'i to guide guía
orient'i to orient orientar
patent'i to patent patente patenti
prevent'i to prevent evitar preventi
prezent'i to present presentare presente prezenti
prezent'i to present presentar prezenti
reprezent'i to represent rappresentare representan reprezenti
reprezent'i to represent representar
silent'i to be silent silencioso silenti
turment'i to torture tortura turmenti
turment'i to torture torturar
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, German, Polish, Esperanto.

Esper' English French German Polish Esperanto
ferment'i to ferment fermenter fermentieren fermenti
frekvent'i to attend frequenter frekventi
invent'i to invent inventer inventi
konsent'i to consent consentir konsenti
lament'i to lament lamenter lamentieren lamenti
prezent'i to present présenter präsentieren prezenti
reprezent'i to represent représenter repräsentieren reprezentować reprezenti
tcarpent'i to construct charpenter ĉarpenti


NATURAL_STATE = -est'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
alest'i present
〔 "alest" -infinitive / to_or_toward- "est" -infinitive 〕 〔 "al" -infinitive -natural_state 〕
alesti
alivest'i repackage
〔 "alivest" -infinitive / to_or_toward- "ivest" -infinitive 〕 〔 "aliv" -infinitive -natural_state / "al" -infinitive -natural_state -knowledgable / to_or_toward- "iv" -infinitive -natural_state 〕
alivesti
apudest'i present
〔 "apudest" -infinitive / beside- "est" -infinitive 〕 〔 "apud" -infinitive -natural_state / "ap" -infinitive -natural_state -key 〕
apudesti
arest'i arrest
〔 "arest" -infinitive 〕 〔 "ar" -infinitive -natural_state / "a" -infinitive -natural_state -head 〕
aresti
arest'i to arrest aresti
atest'i attest
〔 "atest" -infinitive 〕 〔 "at" -infinitive -natural_state 〕
atesti
atest'i certify atesti
atest'i testify atesti
atest'i to testify atesti
atest'i witness atesti
digest'i digest
〔 "digest" -infinitive 〕 〔 "dig" -infinitive -natural_state 〕
digesti
digest'i to digest digesti
ekest'i develop
〔 "ekest" -infinitive 〕 〔 "ek" -infinitive -natural_state 〕
ekesti
eknest'i nest
〔 "eknest" -infinitive 〕 〔 "ekn" -infinitive -natural_state 〕
eknesti
forest'i miss
〔 "forest" -infinitive / away- "est" -infinitive 〕 〔 "for" -infinitive -natural_state / "fo" -infinitive -natural_state -head 〕
foresti
infest'i infest
〔 some- "nfest" -infinitive 〕 〔 "infest" -infinitive / not_on_the_outside- "fest" -infinitive 〕 〔 "inf" -infinitive -natural_state 〕
infesti
ingest'i ingest
〔 some- "ngest" -infinitive 〕 〔 "ingest" -infinitive / not_on_the_outside- "gest" -infinitive 〕 〔 "ing" -infinitive -natural_state 〕
ingesti
inspektatest'i to certify
〔 some- "nspektatest" -infinitive 〕 〔 "inspektatest" -infinitive / not_on_the_outside- "spektatest" -infinitive 〕 〔 "inspektat" -infinitive -natural_state / "inspekt" -infinitive -natural_state -happening / not_on_the_outside- "spekt" -infinitive -natural_state -happening / not_on_the_outside- "spektat" -infinitive -natural_state / not_on_the_outside- "spekt" -infinitive -natural_state -happening 〕
inspektatesti
invest'i to invest
〔 some- "nvest" -infinitive 〕 〔 "invest" -infinitive / not_on_the_outside- "vest" -infinitive 〕 〔 "inv" -infinitive -natural_state 〕
investi
kacvest'i to disguise
〔 "kacvest" -infinitive 〕 〔 "kacv" -infinitive -natural_state 〕
kaŝvesti
kontest'i to impugn
〔 "kontest" -infinitive 〕 〔 "kont" -infinitive -natural_state 〕
kontesti
kontest'i to protest kontesti
malest'i to lack
〔 "malest" -infinitive / opposite_of- "est" -infinitive 〕 〔 "mal" -infinitive -natural_state 〕
malesti
malvest'i to undress
〔 "malvest" -infinitive / opposite_of- "vest" -infinitive 〕 〔 "malv" -infinitive -natural_state 〕
malvesti
manifest'i to manifest
〔 "manifest" -infinitive 〕 〔 "manif" -infinitive -natural_state / "man" -infinitive -natural_state -change_into 〕
manifesti
maskovest'i to disguise
〔 "maskovest" -infinitive 〕 〔 "maskov" -infinitive -natural_state / "mask" -infinitive -natural_state -ready 〕
maskovesti
memorfest'i to commemorate
〔 "memorfest" -infinitive 〕 〔 "memorf" -infinitive -natural_state 〕
memorfesti
molest'i to harass
〔 "molest" -infinitive 〕 〔 "mol" -infinitive -natural_state 〕
molesti
molest'i to molest molesti
postrest'i to lag
〔 "postrest" -infinitive / at_the_rate_of- "strest" -infinitive / after- "rest" -infinitive 〕 〔 "postr" -infinitive -natural_state / "post" -infinitive -natural_state -head 〕
postresti
postrest'i to loiter postresti
protest'i to protest
〔 "protest" -infinitive / on_account_of- "test" -infinitive 〕 〔 "prot" -infinitive -natural_state 〕
protesti
sugest'i to hint
〔 "sugest" -infinitive 〕 〔 "sug" -infinitive -natural_state 〕
sugesti
sugest'i to suggest sugesti
tceest'i to attend
〔 "tceest" -infinitive / at- "est" -infinitive 〕 〔 "tce" -infinitive -natural_state 〕
ĉeesti
tsheest'i to assist
〔 "tsheest" -infinitive 〕 〔 "tshe" -infinitive -natural_state 〕
cheesti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Lithuanian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Lithuanian Spanish Esperanto
arest'i to arrest arrestare areštuoti arresto aresti
atest'i to testify attestare testificar atesti
digest'i to digest digest digesti
invest'i to invest investire investuoti invertir investi
manifest'i to manifest manifiesto manifesti
protest'i to protest protesta protesti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Russian, Polish, Esperanto.

Esper' English French Russian Polish Esperanto
arest'i to arrest apecтoвывать aresztować aresti
atest'i to testify attester atesti
invest'i to invest investir инвестировать investi


NATURAL_PASSIVE = -et'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
aldjustiget'i tinker
〔 "aldjustiget" -infinitive / "aldjustig" -infinitive -diminutive / "aldjust" -infinitive -diminutive -cause_to_become / to_or_toward- "djust" -infinitive -diminutive -cause_to_become / to_or_toward- "djustig" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "djust" -infinitive -diminutive -cause_to_become / to_or_toward- "djustiget" -infinitive / to_or_toward- "djustig" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "djust" -infinitive -diminutive -cause_to_become 〕 〔 "aldjustig" -infinitive -natural_passive / "aldjust" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / to_or_toward- "djust" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / to_or_toward- "djustig" -infinitive -natural_passive / to_or_toward- "djust" -infinitive -natural_passive -cause_to_become 〕
alĝustigeti
alenket'i survey
〔 "alenket" -infinitive / "alenk" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "enk" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "enket" -infinitive / to_or_toward- "enk" -infinitive -diminutive / to_or_toward- in- "ket" -infinitive 〕 〔 "alenk" -infinitive -natural_passive / to_or_toward- "enk" -infinitive -natural_passive 〕
alenketi
almet'i add
〔 "almet" -infinitive / "alm" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "met" -infinitive 〕 〔 "alm" -infinitive -natural_passive 〕
almeti
almet'i append almeti
almet'i paste almeti
almozpet'i beg
〔 "almozpet" -infinitive / "almozp" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "mozp" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "mozpet" -infinitive / to_or_toward- "mozp" -infinitive -diminutive 〕 〔 "almozp" -infinitive -natural_passive / to_or_toward- "mozp" -infinitive -natural_passive 〕
almozpeti
aludet'i hint
〔 "aludet" -infinitive / "alud" -infinitive -diminutive / "al" -infinitive -diminutive -key / to_or_toward- "ud" -infinitive -diminutive / to_or_toward- "udet" -infinitive / to_or_toward- "ud" -infinitive -diminutive 〕 〔 "alud" -infinitive -natural_passive / "al" -infinitive -natural_passive -key / to_or_toward- "ud" -infinitive -natural_passive 〕
aludeti
apudmet'i juxtapose
〔 "apudmet" -infinitive / "apudm" -infinitive -diminutive / beside- "met" -infinitive 〕 〔 "apudm" -infinitive -natural_passive 〕
apudmeti
atcet'i buy
〔 "atcet" -infinitive / "atc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "atc" -infinitive -natural_passive 〕
aĉeti
atcet'i purchase aĉeti
atcet'i to buy aĉeti
batalet'i skirmish
〔 "batalet" -infinitive / "batal" -infinitive -diminutive / "bat" -infinitive -diminutive -reason 〕 〔 "batal" -infinitive -natural_passive / "bat" -infinitive -natural_passive -reason 〕
bataleti
blovet'i waft
〔 "blovet" -infinitive / "blov" -infinitive -diminutive 〕 〔 "blov" -infinitive -natural_passive 〕
bloveti
boyet'i yelp
〔 "boyet" -infinitive / "boy" -infinitive -diminutive 〕 〔 "boy" -infinitive -natural_passive 〕
bojeti
brilet'i sparkle
〔 "brilet" -infinitive / "bril" -infinitive -diminutive 〕 〔 "bril" -infinitive -natural_passive 〕
brileti
brilet'i twinkle brileti
brulet'i smoulder
〔 "brulet" -infinitive / "brul" -infinitive -diminutive 〕 〔 "brul" -infinitive -natural_passive 〕
bruleti
ctelet'i sneak
〔 "ctelet" -infinitive / "ctel" -infinitive -diminutive 〕 〔 "ctel" -infinitive -natural_passive 〕
ŝteleti
cutet'i sprinkle
〔 "cutet" -infinitive / "cut" -infinitive -diminutive 〕 〔 "cut" -infinitive -natural_passive 〕
ŝuteti
debet'i debit
〔 "debet" -infinitive / "deb" -infinitive -diminutive / of- "bet" -infinitive 〕 〔 "deb" -infinitive -natural_passive 〕
debeti
dejet'i shed
〔 "dejet" -infinitive / "dej" -infinitive -diminutive / of- "jet" -infinitive 〕 〔 "dej" -infinitive -natural_passive 〕
deĵeti
dekret'i decree
〔 ten- "ret" -infinitive 〕 〔 "dekret" -infinitive / "dekr" -infinitive -diminutive / "dek" -infinitive -diminutive -head / of- "kret" -infinitive 〕 〔 "dekr" -infinitive -natural_passive / "dek" -infinitive -natural_passive -head 〕
dekreti
dekret'i to decree
demet'i lay
〔 "demet" -infinitive / "dem" -infinitive -diminutive / of- "met" -infinitive 〕 〔 "dem" -infinitive -natural_passive 〕
demeti
discutet'i sprinkle
〔 "discutet" -infinitive / "discut" -infinitive -diminutive / "disc" -infinitive -diminutive -likely / scatter- "cut" -infinitive -diminutive / scatter- "cutet" -infinitive / scatter- "cut" -infinitive -diminutive 〕 〔 "discut" -infinitive -natural_passive / "disc" -infinitive -natural_passive -likely / scatter- "cut" -infinitive -natural_passive 〕
disŝuteti
disjet'i scatter
〔 "disjet" -infinitive / "disj" -infinitive -diminutive / scatter- "jet" -infinitive 〕 〔 "disj" -infinitive -natural_passive 〕
disĵeti
distrumpet'i boast
〔 "distrumpet" -infinitive / "distrump" -infinitive -diminutive / scatter- "trump" -infinitive -diminutive / scatter- "trumpet" -infinitive / scatter- "trump" -infinitive -diminutive 〕 〔 "distrump" -infinitive -natural_passive / scatter- "trump" -infinitive -natural_passive 〕
distrumpeti
distrumpet'i trumpet distrumpeti
ekfulmet'i flash
〔 "ekfulmet" -infinitive / "ekfulm" -infinitive -diminutive 〕 〔 "ekfulm" -infinitive -natural_passive 〕
ekfulmeti
ekjet'i precipitate
〔 "ekjet" -infinitive / "ekj" -infinitive -diminutive 〕 〔 "ekj" -infinitive -natural_passive 〕
ekĵeti
elatcet'i redeem
〔 "elatcet" -infinitive / "elatc" -infinitive -diminutive / "el" -infinitive -diminutive -bad / out_of- "atc" -infinitive -diminutive / out_of- "atcet" -infinitive / out_of- "atc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "elatc" -infinitive -natural_passive / "el" -infinitive -natural_passive -bad / out_of- "atc" -infinitive -natural_passive 〕
elaĉeti
eljet'i cast
〔 "eljet" -infinitive / "elj" -infinitive -diminutive / out_of- "jet" -infinitive 〕 〔 "elj" -infinitive -natural_passive 〕
elĵeti
eljet'i eject elĵeti
elmet'i exhibit
〔 "elmet" -infinitive / "elm" -infinitive -diminutive / out_of- "met" -infinitive 〕 〔 "elm" -infinitive -natural_passive 〕
elmeti
enjet'i plunge
〔 "enjet" -infinitive / "enj" -infinitive -diminutive / in- "jet" -infinitive 〕 〔 "enj" -infinitive -natural_passive 〕
enĵeti
enket'i poll
〔 "enket" -infinitive / "enk" -infinitive -diminutive / in- "ket" -infinitive 〕 〔 "enk" -infinitive -natural_passive 〕
enketi
enmet'i enclose
〔 "enmet" -infinitive / "enm" -infinitive -diminutive / in- "met" -infinitive 〕 〔 "enm" -infinitive -natural_passive 〕
enmeti
enmet'i to insert enmeti
enmetet'i dip
〔 "enmetet" -infinitive / "enmet" -infinitive -diminutive / "enm" -infinitive -diminutive -diminutive / in- "met" -infinitive -diminutive / in- "metet" -infinitive / in- "met" -infinitive -diminutive 〕 〔 "enmet" -infinitive -natural_passive / "enm" -infinitive -natural_passive -diminutive / in- "met" -infinitive -natural_passive 〕
enmeteti
enpucet'i poke
〔 "enpucet" -infinitive / "enpuc" -infinitive -diminutive / "enp" -infinitive -diminutive -independent / in- "puc" -infinitive -diminutive / in- "pucet" -infinitive / in- "puc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "enpuc" -infinitive -natural_passive / "enp" -infinitive -natural_passive -independent / in- "puc" -infinitive -natural_passive 〕
enpuŝeti
epitet'i dub
〔 "epitet" -infinitive / "epit" -infinitive -diminutive / "ep" -infinitive -diminutive -done 〕 〔 "epit" -infinitive -natural_passive / "ep" -infinitive -natural_passive -done 〕
epiteti
etiket'i label
〔 "etiket" -infinitive / "etik" -infinitive -diminutive / "et" -infinitive -diminutive -reminiscent_of 〕 〔 "etik" -infinitive -natural_passive / "et" -infinitive -natural_passive -reminiscent_of 〕
etiketi
falet'i slip
〔 "falet" -infinitive / "fal" -infinitive -diminutive 〕 〔 "fal" -infinitive -natural_passive 〕
faleti
falet'i stumble faleti
faltcet'i trim
〔 "faltcet" -infinitive / "faltc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "faltc" -infinitive -natural_passive 〕
falĉeti
fendet'i crack
〔 "fendet" -infinitive / "fend" -infinitive -diminutive 〕 〔 "fend" -infinitive -natural_passive 〕
fendeti
fendidjet'i crack
〔 "fendidjet" -infinitive / "fendidj" -infinitive -diminutive / "fend" -infinitive -diminutive -becoming_anew 〕 〔 "fendidj" -infinitive -natural_passive / "fend" -infinitive -natural_passive -becoming_anew 〕
fendiĝeti
flagret'i flicker
〔 "flagret" -infinitive / "flagr" -infinitive -diminutive / "flag" -infinitive -diminutive -head 〕 〔 "flagr" -infinitive -natural_passive / "flag" -infinitive -natural_passive -head 〕
flagreti
fluet'i trickle
〔 "fluet" -infinitive / "flu" -infinitive -diminutive 〕 〔 "flu" -infinitive -natural_passive 〕
flueti
forjet'i discard
〔 "forjet" -infinitive / "forj" -infinitive -diminutive / away- "jet" -infinitive 〕 〔 "forj" -infinitive -natural_passive 〕
forĵeti
forjet'i dump forĵeti
forjet'i jettison forĵeti
forjet'i junk forĵeti
formordet'i erode
〔 "formordet" -infinitive / "formord" -infinitive -diminutive / away- "mord" -infinitive -diminutive / away- "mordet" -infinitive / away- "mord" -infinitive -diminutive 〕 〔 "formord" -infinitive -natural_passive / away- "mord" -infinitive -natural_passive 〕
formordeti
frapet'i tap
〔 "frapet" -infinitive / "frap" -infinitive -diminutive 〕 〔 "frap" -infinitive -natural_passive 〕
frapeti
fulmet'i flicker
〔 "fulmet" -infinitive / "fulm" -infinitive -diminutive 〕 〔 "fulm" -infinitive -natural_passive 〕
fulmeti
galinaget'i snipe
〔 "galinaget" -infinitive / "galinag" -infinitive -diminutive / "galin" -infinitive -diminutive -act / "gal" -infinitive -diminutive -act -grammatical_feminine 〕 〔 "galinag" -infinitive -natural_passive / "galin" -infinitive -natural_passive -act / "gal" -infinitive -natural_passive -act -grammatical_feminine 〕
galinageti
gratet'i graze
〔 "gratet" -infinitive / "grat" -infinitive -diminutive / canceled- "tet" -infinitive 〕 〔 "grat" -infinitive -natural_passive 〕
grateti
gustumet'i sample
〔 "gustumet" -infinitive / "gustum" -infinitive -diminutive / "gust" -infinitive -diminutive -derivation 〕 〔 "gustum" -infinitive -natural_passive / "gust" -infinitive -natural_passive -derivation 〕
gustumeti
impet'i barrel
〔 some- "mpet" -infinitive 〕 〔 "impet" -infinitive / "imp" -infinitive -diminutive 〕 〔 "imp" -infinitive -natural_passive 〕
impeti
impet'i dart impeti
impet'i hurtle impeti
impet'i rush impeti
intermet'i to interpose
〔 some- "ntermet" -infinitive / some- "nterm" -infinitive -diminutive 〕 〔 "intermet" -infinitive / "interm" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "term" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "termet" -infinitive / not_on_the_outside- "term" -infinitive -diminutive / between- "met" -infinitive 〕 〔 "interm" -infinitive -natural_passive / not_on_the_outside- "term" -infinitive -natural_passive 〕
intermeti
intermet'i to intersperse intermeti
interparolet'i to chat
〔 some- "nterparolet" -infinitive / some- "nterparol" -infinitive -diminutive / some- "nterpar" -infinitive -diminutive -compared_to / some- "nterpa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / some- "nterp" -infinitive -diminutive -compared_to -collection 〕 〔 "interparolet" -infinitive / "interparol" -infinitive -diminutive / "interpar" -infinitive -diminutive -compared_to / "interpa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / between- "pa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / "interp" -infinitive -diminutive -compared_to -collection / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -compared_to -collection / not_on_the_outside- "terpar" -infinitive -diminutive -compared_to / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -compared_to -collection / between- "par" -infinitive -diminutive -compared_to / between- "pa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terparol" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "terpar" -infinitive -diminutive -compared_to / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -compared_to -collection / between- "parol" -infinitive -diminutive / between- "par" -infinitive -diminutive -compared_to / between- "pa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terparolet" -infinitive / not_on_the_outside- "terparol" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "terpar" -infinitive -diminutive -compared_to / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -diminutive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -compared_to -collection / between- "parolet" -infinitive / between- "parol" -infinitive -diminutive / between- "par" -infinitive -diminutive -compared_to / between- "pa" -infinitive -diminutive -compared_to -head 〕 〔 "interparol" -infinitive -natural_passive / "interpar" -infinitive -natural_passive -compared_to / "interpa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head / between- "pa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head / "interp" -infinitive -natural_passive -compared_to -collection / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -compared_to -collection / not_on_the_outside- "terpar" -infinitive -natural_passive -compared_to / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -compared_to -collection / between- "par" -infinitive -natural_passive -compared_to / between- "pa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terparol" -infinitive -natural_passive / not_on_the_outside- "terpar" -infinitive -natural_passive -compared_to / not_on_the_outside- "terpa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -compared_to -collection / between- "parol" -infinitive -natural_passive / between- "par" -infinitive -natural_passive -compared_to / between- "pa" -infinitive -natural_passive -compared_to -head 〕
interparoleti
interpret'i to interpret
〔 some- "nterpret" -infinitive / some- "nterpr" -infinitive -diminutive / some- "nterp" -infinitive -diminutive -head 〕 〔 "interpret" -infinitive / "interpr" -infinitive -diminutive / "interp" -infinitive -diminutive -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / not_on_the_outside- "terpret" -infinitive / not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / between- "pret" -infinitive 〕 〔 "interpr" -infinitive -natural_passive / "interp" -infinitive -natural_passive -head / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -head / not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -natural_passive / not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -head 〕
interpreti
intsitet'i to kid
〔 some- "ntsitet" -infinitive / some- "ntsit" -infinitive -diminutive 〕 〔 "intsitet" -infinitive / "intsit" -infinitive -diminutive / "ints" -infinitive -diminutive -done / not_on_the_outside- "tsit" -infinitive -diminutive / not_on_the_outside- "tsitet" -infinitive / not_on_the_outside- "tsit" -infinitive -diminutive 〕 〔 "intsit" -infinitive -natural_passive / "ints" -infinitive -natural_passive -done / not_on_the_outside- "tsit" -infinitive -natural_passive 〕
inciteti
koket'i to flirt
〔 "koket" -infinitive / "kok" -infinitive -diminutive 〕 〔 "kok" -infinitive -natural_passive 〕
koketi
kraket'i to crackle
〔 "kraket" -infinitive / "krak" -infinitive -diminutive 〕 〔 "krak" -infinitive -natural_passive 〕
kraketi
kraket'i to pop kraketi
kraket'i to rustle kraketi
kraket'i to sputter kraketi
kriet'i to squeak
〔 "kriet" -infinitive / "kri" -infinitive -diminutive 〕 〔 "kri" -infinitive -natural_passive 〕
krieti
kunmet'i to add together
〔 "kunmet" -infinitive / "kunm" -infinitive -diminutive / with- "met" -infinitive 〕 〔 "kunm" -infinitive -natural_passive 〕
kunmeti
kunmet'i to assemble kunmeti
kunmet'i to compose kunmeti
kunmet'i to compound kunmeti
kunmet'i to put together kunmeti
kviet'i to be quiet
〔 "kviet" -infinitive / "kvi" -infinitive -diminutive 〕 〔 "kvi" -infinitive -natural_passive 〕
lumet'i to gleam
〔 "lumet" -infinitive / "lum" -infinitive -diminutive 〕 〔 "lum" -infinitive -natural_passive 〕
lumeti
magnet'i to magnetise
〔 "magnet" -infinitive / "magn" -infinitive -diminutive 〕 〔 "magn" -infinitive -natural_passive 〕
magneti
malbuket'i to ease
〔 "malbuket" -infinitive / "malbuk" -infinitive -diminutive / "malb" -infinitive -diminutive -product_of / opposite_of- "buk" -infinitive -diminutive / opposite_of- "buket" -infinitive / opposite_of- "buk" -infinitive -diminutive 〕 〔 "malbuk" -infinitive -natural_passive / "malb" -infinitive -natural_passive -product_of / opposite_of- "buk" -infinitive -natural_passive 〕
malbuketi
malgrandiget'i to pare
〔 "malgrandiget" -infinitive / "malgrandig" -infinitive -diminutive / "malgrand" -infinitive -diminutive -cause_to_become / "malgr" -infinitive -diminutive -cause_to_become -valuable / "malg" -infinitive -diminutive -cause_to_become -valuable -head / opposite_of- "grand" -infinitive -diminutive -cause_to_become / opposite_of- "grandig" -infinitive -diminutive / opposite_of- "grand" -infinitive -diminutive -cause_to_become / opposite_of- canceled- "ndig" -infinitive -diminutive / opposite_of- "grandiget" -infinitive / opposite_of- "grandig" -infinitive -diminutive / opposite_of- "grand" -infinitive -diminutive -cause_to_become / opposite_of- canceled- "ndig" -infinitive -diminutive / opposite_of- canceled- "ndiget" -infinitive / opposite_of- canceled- "ndig" -infinitive -diminutive 〕 〔 "malgrandig" -infinitive -natural_passive / "malgrand" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / "malgr" -infinitive -natural_passive -cause_to_become -valuable / "malg" -infinitive -natural_passive -cause_to_become -valuable -head / opposite_of- "grand" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / opposite_of- "grandig" -infinitive -natural_passive / opposite_of- "grand" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / opposite_of- canceled- "ndig" -infinitive -natural_passive 〕
malgrandigeti
malpliiget'i to pare
〔 "malpliiget" -infinitive / "malpliig" -infinitive -diminutive / "malpli" -infinitive -diminutive -cause_to_become / opposite_of- "pli" -infinitive -diminutive -cause_to_become / opposite_of- "pliig" -infinitive -diminutive / opposite_of- "pli" -infinitive -diminutive -cause_to_become / opposite_of- "pliiget" -infinitive / opposite_of- "pliig" -infinitive -diminutive / opposite_of- "pli" -infinitive -diminutive -cause_to_become 〕 〔 "malpliig" -infinitive -natural_passive / "malpli" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / opposite_of- "pli" -infinitive -natural_passive -cause_to_become / opposite_of- "pliig" -infinitive -natural_passive / opposite_of- "pli" -infinitive -natural_passive -cause_to_become 〕
malpliigeti
misinterpret'i to misinterpret
〔 "misinterpret" -infinitive / "misinterpr" -infinitive -diminutive / "misinterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- "sinterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- "interp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / first_person- "sinterpr" -infinitive -diminutive / first_person- "sinterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- reflexive- "nterpr" -infinitive -diminutive / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- "interpr" -infinitive -diminutive / incorrect- "interp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -diminutive / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / first_person- "sinterpret" -infinitive / first_person- "sinterpr" -infinitive -diminutive / first_person- "sinterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- reflexive- "nterpr" -infinitive -diminutive / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -diminutive -head / first_person- reflexive- "nterpret" -infinitive / first_person- reflexive- "nterpr" -infinitive -diminutive / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- "interpret" -infinitive / incorrect- "interpr" -infinitive -diminutive / incorrect- "interp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -diminutive / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terpret" -infinitive / incorrect- not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -diminutive / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -diminutive -head / incorrect- between- "pret" -infinitive 〕 〔 "misinterpr" -infinitive -natural_passive / "misinterp" -infinitive -natural_passive -head / first_person- "sinterp" -infinitive -natural_passive -head / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -natural_passive -head / incorrect- "interp" -infinitive -natural_passive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -head / first_person- "sinterpr" -infinitive -natural_passive / first_person- "sinterp" -infinitive -natural_passive -head / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -natural_passive -head / first_person- reflexive- "nterpr" -infinitive -natural_passive / first_person- reflexive- "nterp" -infinitive -natural_passive -head / incorrect- "interpr" -infinitive -natural_passive / incorrect- "interp" -infinitive -natural_passive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -head / incorrect- not_on_the_outside- "terpr" -infinitive -natural_passive / incorrect- not_on_the_outside- "terp" -infinitive -natural_passive -head 〕
misinterpreti
moket'i to kid
〔 "moket" -infinitive / "mok" -infinitive -diminutive 〕 〔 "mok" -infinitive -natural_passive 〕
moketi
moket'i to tease moketi
mumuret'i to murmur
〔 "mumuret" -infinitive / "mumur" -infinitive -diminutive / "mumu" -infinitive -diminutive -head / "mum" -infinitive -diminutive -cost 〕 〔 "mumur" -infinitive -natural_passive / "mumu" -infinitive -natural_passive -head / "mum" -infinitive -natural_passive -cost 〕
mumureti
murmuret'i to burble
〔 "murmuret" -infinitive / "murmur" -infinitive -diminutive / "murmu" -infinitive -diminutive -head / "murm" -infinitive -diminutive -cost 〕 〔 "murmur" -infinitive -natural_passive / "murmu" -infinitive -natural_passive -head / "murm" -infinitive -natural_passive -cost 〕
murmureti
murmuret'i to gurgle murmureti
murmuret'i to whisper murmureti
notcet'i to nick
〔 "notcet" -infinitive / "notc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "notc" -infinitive -natural_passive 〕
noĉeti
objet'i to object
〔 "objet" -infinitive / "obj" -infinitive -diminutive 〕 〔 "obj" -infinitive -natural_passive 〕
obĵeti
ofendet'i to annoy
〔 "ofendet" -infinitive / "ofend" -infinitive -diminutive / "of" -infinitive -diminutive -important 〕 〔 "ofend" -infinitive -natural_passive / "of" -infinitive -natural_passive -important 〕
ofendeti
ondet'i to ripple
〔 one- "det" -infinitive 〕 〔 "ondet" -infinitive / "ond" -infinitive -diminutive 〕 〔 "ond" -infinitive -natural_passive 〕
ondeti
ordomet'i to order
〔 "ordomet" -infinitive / "ordom" -infinitive -diminutive / "ord" -infinitive -diminutive -degree 〕 〔 "ordom" -infinitive -natural_passive / "ord" -infinitive -natural_passive -degree 〕
ordometi
pacet'i to trip
〔 "pacet" -infinitive / "pac" -infinitive -diminutive 〕 〔 "pac" -infinitive -natural_passive 〕
paŝeti
pardonpet'i to apologise
〔 "pardonpet" -infinitive / "pardonp" -infinitive -diminutive 〕 〔 "pardonp" -infinitive -natural_passive 〕
pardonpeti
pardonpet'i to apologize pardonpeti
pilkojet'i to bowl
〔 "pilkojet" -infinitive / "pilkoj" -infinitive -diminutive / "pilk" -infinitive -diminutive -effort 〕 〔 "pilkoj" -infinitive -natural_passive / "pilk" -infinitive -natural_passive -effort 〕
pilkoĵeti
plawdet'i to lap
〔 "plawdet" -infinitive / "plawd" -infinitive -diminutive 〕 〔 "plawd" -infinitive -natural_passive 〕
plaŭdeti
pluvet'i to drizzle
〔 "pluvet" -infinitive / "pluv" -infinitive -diminutive / additional- "vet" -infinitive 〕 〔 "pluv" -infinitive -natural_passive 〕
pluveti
portret'i to depict
〔 "portret" -infinitive / "portr" -infinitive -diminutive / "port" -infinitive -diminutive -head / at_the_rate_of- "rtret" -infinitive / for- "tret" -infinitive 〕 〔 "portr" -infinitive -natural_passive / "port" -infinitive -natural_passive -head 〕
portreti
portret'i to portray portreti
prienket'i to investigate
〔 "prienket" -infinitive / "prienk" -infinitive -diminutive / about- "enk" -infinitive -diminutive / about- "enket" -infinitive / about- "enk" -infinitive -diminutive / about- in- "ket" -infinitive 〕 〔 "prienk" -infinitive -natural_passive / about- "enk" -infinitive -natural_passive 〕
prienketi
prienket'i to probe prienketi
privet'i to back
〔 "privet" -infinitive / "priv" -infinitive -diminutive / about- "vet" -infinitive 〕 〔 "priv" -infinitive -natural_passive 〕
priveti
profet'i to prophesy
〔 "profet" -infinitive / "prof" -infinitive -diminutive / on_account_of- "fet" -infinitive 〕 〔 "prof" -infinitive -natural_passive 〕
profeti
propet'i to intercede
〔 "propet" -infinitive / "prop" -infinitive -diminutive / on_account_of- "pet" -infinitive 〕 〔 "prop" -infinitive -natural_passive 〕
propeti
propriet'i to own
〔 "propriet" -infinitive / "propri" -infinitive -diminutive / on_account_of- "pri" -infinitive -diminutive / on_account_of- "priet" -infinitive / on_account_of- "pri" -infinitive -diminutive / on_account_of- about- "et" -infinitive 〕 〔 "propri" -infinitive -natural_passive / on_account_of- "pri" -infinitive -natural_passive 〕
proprieti
pucet'i to nudge
〔 "pucet" -infinitive / "puc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "puc" -infinitive -natural_passive 〕
puŝeti
raket'i to rocket
〔 "raket" -infinitive / "rak" -infinitive -diminutive 〕 〔 "rak" -infinitive -natural_passive 〕
raketi
razet'i to trim
〔 "razet" -infinitive / "raz" -infinitive -diminutive 〕 〔 "raz" -infinitive -natural_passive 〕
razeti
reatcet'i to repurchase
〔 "reatcet" -infinitive / "reatc" -infinitive -diminutive / "re" -infinitive -diminutive -bad 〕 〔 "reatc" -infinitive -natural_passive / "re" -infinitive -natural_passive -bad 〕
reaĉeti
rejet'i
〔 "rejet" -infinitive / "rej" -infinitive -diminutive 〕 〔 "rej" -infinitive -natural_passive 〕
reĵeti
rekunmet'i to reassemble
〔 "rekunmet" -infinitive / "rekunm" -infinitive -diminutive 〕 〔 "rekunm" -infinitive -natural_passive 〕
rekunmeti
rekunmet'i to reconstruct rekunmeti
remet'i to replace
〔 "remet" -infinitive / "rem" -infinitive -diminutive 〕 〔 "rem" -infinitive -natural_passive 〕
remeti
retret'i to retreat
〔 "retret" -infinitive / "retr" -infinitive -diminutive / "ret" -infinitive -diminutive -head 〕 〔 "retr" -infinitive -natural_passive / "ret" -infinitive -natural_passive -head 〕
retreti
ridet'i to smile
〔 "ridet" -infinitive / "rid" -infinitive -diminutive 〕 〔 "rid" -infinitive -natural_passive 〕
rideti
ripet'i to reiterate
〔 "ripet" -infinitive / "rip" -infinitive -diminutive 〕 〔 "rip" -infinitive -natural_passive 〕
ripeti
ripet'i to repeat ripeti
ripet'i to repeat ripeti
saltet'i to hop
〔 "saltet" -infinitive / "salt" -infinitive -diminutive 〕 〔 "salt" -infinitive -natural_passive 〕
salteti
saltet'i to skip salteti
skuet'i to jiggle
〔 "skuet" -infinitive / "sku" -infinitive -diminutive 〕 〔 "sku" -infinitive -natural_passive 〕
skueti
sonoret'i to clank
〔 "sonoret" -infinitive / "sonor" -infinitive -diminutive / "sono" -infinitive -diminutive -head / "son" -infinitive -diminutive -value 〕 〔 "sonor" -infinitive -natural_passive / "sono" -infinitive -natural_passive -head / "son" -infinitive -natural_passive -value 〕
sonoreti
subatcet'i to bribe
〔 "subatcet" -infinitive / "subatc" -infinitive -diminutive / "sub" -infinitive -diminutive -bad / beneath- "atc" -infinitive -diminutive / beneath- "atcet" -infinitive / beneath- "atc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "subatc" -infinitive -natural_passive / "sub" -infinitive -natural_passive -bad / beneath- "atc" -infinitive -natural_passive 〕
subaĉeti
submet'i to subject
〔 "submet" -infinitive / "subm" -infinitive -diminutive / beneath- "met" -infinitive 〕 〔 "subm" -infinitive -natural_passive 〕
submeti
submet'i to submit submeti
subtret'i to trample
〔 "subtret" -infinitive / "subtr" -infinitive -diminutive / "subt" -infinitive -diminutive -head / beneath- "tret" -infinitive 〕 〔 "subtr" -infinitive -natural_passive / "subt" -infinitive -natural_passive -head 〕
subtreti
supermet'i to superimpose
〔 "supermet" -infinitive / "superm" -infinitive -diminutive / above- "met" -infinitive 〕 〔 "superm" -infinitive -natural_passive 〕
supermeti
surjet'i to pepper
〔 "surjet" -infinitive / "surj" -infinitive -diminutive / on- "jet" -infinitive 〕 〔 "surj" -infinitive -natural_passive 〕
surĵeti
surjet'i to throw surĵeti
surmet'i to don
〔 "surmet" -infinitive / "surm" -infinitive -diminutive / on- "met" -infinitive 〕 〔 "surm" -infinitive -natural_passive 〕
surmeti
surmet'i to put
surmet'i to put on surmeti
surmet'i to wear surmeti
surtret'i to trample
〔 "surtret" -infinitive / "surtr" -infinitive -diminutive / "surt" -infinitive -diminutive -head / on- "tret" -infinitive 〕 〔 "surtr" -infinitive -natural_passive / "surt" -infinitive -natural_passive -head 〕
surtreti
svinget'i to wiggle
〔 "svinget" -infinitive / "sving" -infinitive -diminutive 〕 〔 "sving" -infinitive -natural_passive 〕
svingeti
tapet'i to hang
〔 "tapet" -infinitive / "tap" -infinitive -diminutive 〕 〔 "tap" -infinitive -natural_passive 〕
tapeti
tondet'i to trim
〔 "tondet" -infinitive / "tond" -infinitive -diminutive 〕 〔 "tond" -infinitive -natural_passive 〕
tondeti
transmet'i to switch
〔 "transmet" -infinitive / "transm" -infinitive -diminutive / through- "nsmet" -infinitive / across- "met" -infinitive 〕 〔 "transm" -infinitive -natural_passive 〕
transmeti
transmet'i to transpose transmeti
trantcet'i to shave
〔 "trantcet" -infinitive / "trantc" -infinitive -diminutive / through- "ntcet" -infinitive 〕 〔 "trantc" -infinitive -natural_passive 〕
tranĉeti
tremet'i to shiver
〔 "tremet" -infinitive / "trem" -infinitive -diminutive / very- "met" -infinitive 〕 〔 "trem" -infinitive -natural_passive 〕
tremeti
trinket'i to sip
〔 three- "nket" -infinitive 〕 〔 "trinket" -infinitive / "trink" -infinitive -diminutive 〕 〔 "trink" -infinitive -natural_passive 〕
trinketi
trudpet'i to extort
〔 "trudpet" -infinitive / "trudp" -infinitive -diminutive 〕 〔 "trudp" -infinitive -natural_passive 〕
trudpeti
trumpet'i to broadcast
〔 "trumpet" -infinitive / "trump" -infinitive -diminutive 〕 〔 "trump" -infinitive -natural_passive 〕
trumpeti
tualet'i to groom
〔 "tualet" -infinitive / "tual" -infinitive -diminutive / "tu" -infinitive -diminutive -reason 〕 〔 "tual" -infinitive -natural_passive / "tu" -infinitive -natural_passive -reason 〕
tualeti
tucet'i to brush
〔 "tucet" -infinitive / "tuc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "tuc" -infinitive -natural_passive 〕
tuŝeti
veget'i to stagnate
〔 "veget" -infinitive / "veg" -infinitive -diminutive 〕 〔 "veg" -infinitive -natural_passive 〕
vegeti
vercet'i to drizzle
〔 "vercet" -infinitive / "verc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "verc" -infinitive -natural_passive 〕
verŝeti
vicet'i to dab
〔 "vicet" -infinitive / "vic" -infinitive -diminutive / second_person- "cet" -infinitive 〕 〔 "vic" -infinitive -natural_passive 〕
viŝeti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Latin, Lithuanian, Esperanto.

Esper' English Italian Latin Lithuanian Esperanto
enmet'i to insert immettere enmeti
interpret'i to interpret interpretare interpretari interpretuoti interpreti
ripet'i to repeat ripetere repetere ripeti
submet'i to submit submittere submeti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, German, Russian, Spanish, Esperanto.

Esper' English French German Russian Spanish Esperanto
atcet'i to buy acheter comprar aĉeti
dekret'i to decree decreto
enmet'i to insert inserción enmeti
interpret'i to interpret interpréter интeрпpeтировать interpretar interpreti
kviet'i to be quiet callar
portret'i to portray retratar portreti
rejet'i rejeter reĵeti
ripet'i to repeat répéter repetieren repetir ripeti
ripet'i to repeat repetición ripeti
submet'i to submit presentar submeti
surmet'i to put poner
surmet'i to wear desgaste surmeti


NATURAL_ABLE = -ev'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
eklev'i heave
〔 "eklev" -infinitive / "ekl" -infinitive -powerful 〕 〔 "ekl" -infinitive -natural_able 〕
eklevi
fendidjetkrev'i crack
〔 "fendidjetkrev" -infinitive / "fendidjetkr" -infinitive -powerful / "fendidjetk" -infinitive -powerful -head 〕 〔 "fendidjetkr" -infinitive -natural_able / "fendidjetk" -infinitive -natural_able -head 〕
fendiĝetkrevi
fendidjkrev'i crack
〔 "fendidjkrev" -infinitive / "fendidjkr" -infinitive -powerful / "fendidjk" -infinitive -powerful -head 〕 〔 "fendidjkr" -infinitive -natural_able / "fendidjk" -infinitive -natural_able -head 〕
fendiĝkrevi
fendokrev'i crack
〔 "fendokrev" -infinitive / "fendokr" -infinitive -powerful / "fendok" -infinitive -powerful -head / "fend" -infinitive -powerful -head -false 〕 〔 "fendokr" -infinitive -natural_able / "fendok" -infinitive -natural_able -head / "fend" -infinitive -natural_able -head -false 〕
fendokrevi
forlev'i bail
〔 "forlev" -infinitive / "forl" -infinitive -powerful / away- "lev" -infinitive 〕 〔 "forl" -infinitive -natural_able 〕
forlevi
mallev'i to drop
〔 "mallev" -infinitive / "mall" -infinitive -powerful / opposite_of- "lev" -infinitive 〕 〔 "mall" -infinitive -natural_able 〕
mallevi
prilev'i to clear
〔 "prilev" -infinitive / "pril" -infinitive -powerful / about- "lev" -infinitive 〕 〔 "pril" -infinitive -natural_able 〕
prilevi
rendevu'i to meet
〔 "rendevu" -infinitive 〕 〔 "rendev" -infinitive -decisive / "rend" -infinitive -decisive -powerful 〕 〔 "rend" -infinitive -decisive -natural_able 〕
rendevui
ritsev'i to receive
〔 "ritsev" -infinitive / "rits" -infinitive -powerful 〕 〔 "rits" -infinitive -natural_able 〕
ricevi
suprenlev'i to erect
〔 "suprenlev" -infinitive / "suprenl" -infinitive -powerful / over- "enl" -infinitive -powerful / over- "enlev" -infinitive / over- "enl" -infinitive -powerful / over- in- "lev" -infinitive 〕 〔 "suprenl" -infinitive -natural_able / over- "enl" -infinitive -natural_able 〕
suprenlevi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Italian, Spanish, Esperanto.

Esper' English French Italian Spanish Esperanto
ritsev'i to receive récevoir ricevere recibir ricevi


ESTABLISHED_STATE = -ist'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
asist'i help
〔 "asist" -infinitive 〕 〔 "as" -infinitive -established_state 〕
asisti
dispist'i crush
〔 "dispist" -infinitive / scatter- "pist" -infinitive 〕 〔 "disp" -infinitive -established_state 〕
dispisti
ekzist'i exist
〔 "ekzist" -infinitive 〕 〔 "ekz" -infinitive -established_state 〕
ekzisti
ekzist'i to exist ekzisti
esperantist'i to be an Esperantist
〔 "esperantist" -infinitive 〕 〔 "esperant" -infinitive -established_state 〕
esperantist'i to be an Esperantist
insist'i to insist
〔 some- "nsist" -infinitive 〕 〔 "insist" -infinitive / not_on_the_outside- "sist" -infinitive 〕 〔 "ins" -infinitive -established_state 〕
insisti
konsist'i to comprise
〔 "konsist" -infinitive 〕 〔 "kons" -infinitive -established_state 〕
konsisti
konsist'i to consist konsisti
kunekzist'i to co-exist
〔 "kunekzist" -infinitive / with- "ekzist" -infinitive 〕 〔 "kunekz" -infinitive -established_state / with- "ekz" -infinitive -established_state 〕
kunekzisti
malinsist'i to relent
〔 "malinsist" -infinitive / opposite_of- "insist" -infinitive / opposite_of- not_on_the_outside- "sist" -infinitive 〕 〔 "malins" -infinitive -established_state / opposite_of- "ins" -infinitive -established_state 〕
malinsisti
persist'i to persevere
〔 "persist" -infinitive / with- "sist" -infinitive 〕 〔 "pers" -infinitive -established_state 〕
persist'i to persist persisti
rezist'i to buck
〔 "rezist" -infinitive 〕 〔 "rez" -infinitive -established_state 〕
rezisti
rezist'i to resist rezisti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Latin, Polish, Esperanto.

Esper' English Italian Latin Polish Esperanto
ekzist'i to exist egzystować ekzisti
konsist'i to consist consistare consistare konsisti
persist'i to persist persistere persistere persisti
rezist'i to resist resistere rezisti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, German, Lithuanian, Spanish, Esperanto.

Esper' English French German Lithuanian Spanish Esperanto
ekzist'i to exist exister existieren egzistuoti existir ekzisti
esperantist'i to be an Esperantist estar Esperantista
esperantist'i to be an Esperantist estar Esperantisto
insist'i to insist insistir insisti
konsist'i to consist consister consisten konsisti
persist'i to persevere persevera
persist'i to persist persister persisten persisti
rezist'i to resist résister resistir rezisti


PAST_PASSIVE = -it'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
agit'i agitate
〔 "agit" -infinitive / "ag" -infinitive -done 〕 〔 "ag" -infinitive -past_passive 〕
agiti
agit'i to agitate agiti
akredit'i accredit
〔 "akredit" -infinitive / "akred" -infinitive -done / "akr" -infinitive -done -repetition / "ak" -infinitive -done -repetition -head 〕 〔 "akred" -infinitive -past_passive / "akr" -infinitive -past_passive -repetition / "ak" -infinitive -past_passive -repetition -head 〕
akrediti
debit'i retail
〔 "debit" -infinitive / "deb" -infinitive -done / of- "bit" -infinitive 〕 〔 "deb" -infinitive -past_passive 〕
debiti
diskredit'i to discredit
〔 "diskredit" -infinitive / "diskred" -infinitive -done / "diskr" -infinitive -done -repetition / "disk" -infinitive -done -repetition -head / scatter- "kred" -infinitive -done / scatter- "kredit" -infinitive / scatter- "kred" -infinitive -done 〕 〔 "diskred" -infinitive -past_passive / "diskr" -infinitive -past_passive -repetition / "disk" -infinitive -past_passive -repetition -head / scatter- "kred" -infinitive -past_passive 〕
diskrediti
ekstsit'i excite
〔 "ekstsit" -infinitive / "eksts" -infinitive -done / outside- "tsit" -infinitive 〕 〔 "eksts" -infinitive -past_passive 〕
eksciti
ekstsit'i to excite eksciti
ekvizit'i begin
〔 "ekvizit" -infinitive / "ekviz" -infinitive -done / "ekv" -infinitive -done -cause 〕 〔 "ekviz" -infinitive -past_passive / "ekv" -infinitive -past_passive -cause 〕
ekviziti
elglit'i slip
〔 "elglit" -infinitive / "elgl" -infinitive -done / out_of- "glit" -infinitive 〕 〔 "elgl" -infinitive -past_passive 〕
elgliti
esplorvizit'i survey
〔 "esplorvizit" -infinitive / "esplorviz" -infinitive -done / "esplorv" -infinitive -done -cause 〕 〔 "esplorviz" -infinitive -past_passive / "esplorv" -infinitive -past_passive -cause 〕
esplorviziti
evit'i avoid
〔 "evit" -infinitive / "ev" -infinitive -done 〕 〔 "ev" -infinitive -past_passive 〕
eviti
evit'i circumvent eviti
evit'i dodge eviti
evit'i duck eviti
evit'i escape eviti
evit'i evade eviti
evit'i shirk eviti
evit'i sidestep eviti
evit'i to avoid eviti
gravit'i gravitate
〔 "gravit" -infinitive / "grav" -infinitive -done / canceled- "vit" -infinitive 〕 〔 "grav" -infinitive -past_passive 〕
graviti
hezit'i hesitate
〔 "hezit" -infinitive / "hez" -infinitive -done 〕 〔 "hez" -infinitive -past_passive 〕
heziti
hezit'i to hesitate heziti
hezit'i waver heziti
imit'i imitate
〔 some- "mit" -infinitive 〕 〔 "imit" -infinitive / "im" -infinitive -done 〕 〔 "im" -infinitive -past_passive 〕
imiti
imit'i mimic imiti
imit'i to imitate imiti
intermit'i to break
〔 some- "ntermit" -infinitive / some- "nterm" -infinitive -done 〕 〔 "intermit" -infinitive / "interm" -infinitive -done / not_on_the_outside- "term" -infinitive -done / not_on_the_outside- "termit" -infinitive / not_on_the_outside- "term" -infinitive -done / between- "mit" -infinitive 〕 〔 "interm" -infinitive -past_passive / not_on_the_outside- "term" -infinitive -past_passive 〕
intermiti
intsit'i to bait
〔 some- "ntsit" -infinitive 〕 〔 "intsit" -infinitive / "ints" -infinitive -done / not_on_the_outside- "tsit" -infinitive 〕 〔 "ints" -infinitive -past_passive 〕
inciti
intsit'i to foment inciti
intsit'i to incite inciti
intsit'i to provoke
intsit'i to spark inciti
invit'i to invite
〔 some- "nvit" -infinitive 〕 〔 "invit" -infinitive / "inv" -infinitive -done / not_on_the_outside- "vit" -infinitive 〕 〔 "inv" -infinitive -past_passive 〕
inviti
irit'i to aggravate
〔 some- "rit" -infinitive 〕 〔 "irit" -infinitive / "ir" -infinitive -done / "i" -infinitive -done -head 〕 〔 "ir" -infinitive -past_passive / "i" -infinitive -past_passive -head 〕
iriti
kompromit'i to engage
〔 "kompromit" -infinitive / "komprom" -infinitive -done / "kompr" -infinitive -done -degree / "komp" -infinitive -done -degree -head 〕 〔 "komprom" -infinitive -past_passive / "kompr" -infinitive -past_passive -degree / "komp" -infinitive -past_passive -degree -head 〕
kompromiti
konfit'i to preserve
〔 "konfit" -infinitive / "konf" -infinitive -done 〕 〔 "konf" -infinitive -past_passive 〕
konfiti
konstitu'i to constitute
〔 "konstitu" -infinitive 〕 〔 "konstit" -infinitive -decisive / "konst" -infinitive -decisive -done 〕 〔 "konst" -infinitive -decisive -past_passive 〕
konstitui
kredit'i to credit
〔 "kredit" -infinitive / "kred" -infinitive -done 〕 〔 "kred" -infinitive -past_passive 〕
krediti
krepit'i to crackle
〔 "krepit" -infinitive / "krep" -infinitive -done 〕 〔 "krep" -infinitive -past_passive 〕
krepiti
malevit'i to face
〔 "malevit" -infinitive / "malev" -infinitive -done / "mal" -infinitive -done -powerful / opposite_of- "ev" -infinitive -done / opposite_of- "evit" -infinitive / opposite_of- "ev" -infinitive -done 〕 〔 "malev" -infinitive -past_passive / "mal" -infinitive -past_passive -powerful / opposite_of- "ev" -infinitive -past_passive 〕
maleviti
medit'i to meditate
〔 "medit" -infinitive / "med" -infinitive -done 〕 〔 "med" -infinitive -past_passive 〕
mediti
medit'i to muse mediti
merit'i to deserve
〔 "merit" -infinitive / "mer" -infinitive -done / "me" -infinitive -done -head 〕 〔 "mer" -infinitive -past_passive / "me" -infinitive -past_passive -head 〕
meriti
merit'i to merit meriti
milit'i to fight
〔 "milit" -infinitive / "mil" -infinitive -done / first_person- "lit" -infinitive 〕 〔 "mil" -infinitive -past_passive 〕
milit'i to fight militi
milit'i to war militi
moderit'i to be moderated
〔 "moderit" -infinitive / "moder" -infinitive -done / "mode" -infinitive -done -head / "mod" -infinitive -done -element 〕 〔 "moder" -infinitive -past_passive / "mode" -infinitive -past_passive -head / "mod" -infinitive -past_passive -element 〕
orbit'i to orbit
〔 "orbit" -infinitive / "orb" -infinitive -done 〕 〔 "orb" -infinitive -past_passive 〕
orbiti
pretsipit'i to precipitate
〔 "pretsipit" -infinitive / "pretsip" -infinitive -done / "prets" -infinitive -done -structure 〕 〔 "pretsip" -infinitive -past_passive / "prets" -infinitive -past_passive -structure 〕
precipiti
profit'i to benefit
〔 "profit" -infinitive / "prof" -infinitive -done / on_account_of- "fit" -infinitive 〕 〔 "prof" -infinitive -past_passive 〕
profiti
profit'i to profit profiti
prostitu'i to prostitute
〔 "prostitu" -infinitive / on_account_of- "stitu" -infinitive 〕 〔 "prostit" -infinitive -decisive / "prost" -infinitive -decisive -done / on_account_of- "stit" -infinitive -decisive 〕 〔 "prost" -infinitive -decisive -past_passive 〕
prostitui
prostituit'i to prostitute
〔 "prostituit" -infinitive / "prostitu" -infinitive -done / on_account_of- "stitu" -infinitive -done / on_account_of- "stituit" -infinitive / on_account_of- "stitu" -infinitive -done 〕 〔 "prostitu" -infinitive -past_passive / on_account_of- "stitu" -infinitive -past_passive 〕
prostituiti
rehabilit'i to redeem
〔 "rehabilit" -infinitive / "rehabil" -infinitive -done / "rehab" -infinitive -done -tool 〕 〔 "rehabil" -infinitive -past_passive / "rehab" -infinitive -past_passive -tool 〕
rehabiliti
rehabilit'i to rehabilitate rehabiliti
reintsit'i to reignite
〔 "reintsit" -infinitive / "reints" -infinitive -done 〕 〔 "reints" -infinitive -past_passive 〕
reinciti
restitu'i to return
〔 "restitu" -infinitive 〕 〔 "restit" -infinitive -decisive / "rest" -infinitive -decisive -done 〕 〔 "rest" -infinitive -decisive -past_passive 〕
restitui
retsit'i to recite
〔 "retsit" -infinitive / "rets" -infinitive -done 〕 〔 "rets" -infinitive -past_passive 〕
reciti
revizit'i to return
〔 "revizit" -infinitive / "reviz" -infinitive -done / "rev" -infinitive -done -cause 〕 〔 "reviz" -infinitive -past_passive / "rev" -infinitive -past_passive -cause 〕
reviziti
revizit'i to revisit reviziti
rondovizit'i to tour
〔 "rondovizit" -infinitive / "rondoviz" -infinitive -done / "rondov" -infinitive -done -cause / "rond" -infinitive -done -cause -ready 〕 〔 "rondoviz" -infinitive -past_passive / "rondov" -infinitive -past_passive -cause / "rond" -infinitive -past_passive -cause -ready 〕
rondoviziti
substitu'i to substitute
〔 "substitu" -infinitive / beneath- "stitu" -infinitive 〕 〔 "substit" -infinitive -decisive / "subst" -infinitive -decisive -done / beneath- "stit" -infinitive -decisive 〕 〔 "subst" -infinitive -decisive -past_passive 〕
substitui
tcirkawevit'i to elude
〔 "tcirkawevit" -infinitive / "tcirkawev" -infinitive -done / "tcirkaw" -infinitive -done -powerful / "tcirk" -infinitive -done -powerful -in_any_sense / around- "aw" -infinitive -done -powerful / around- "awev" -infinitive -done / around- "aw" -infinitive -done -powerful / around- "awevit" -infinitive / around- "awev" -infinitive -done / around- "aw" -infinitive -done -powerful 〕 〔 "tcirkawev" -infinitive -past_passive / "tcirkaw" -infinitive -past_passive -powerful / "tcirk" -infinitive -past_passive -powerful -in_any_sense / around- "aw" -infinitive -past_passive -powerful / around- "awev" -infinitive -past_passive / around- "aw" -infinitive -past_passive -powerful 〕
ĉirkaŭeviti
traglit'i to slip
〔 "traglit" -infinitive / "tragl" -infinitive -done / through- "glit" -infinitive 〕 〔 "tragl" -infinitive -past_passive 〕
tragliti
vizit'i to visit
〔 "vizit" -infinitive / "viz" -infinitive -done / second_person- "zit" -infinitive 〕 〔 "viz" -infinitive -past_passive 〕
viziti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, German, Lithuanian, Esperanto.

Esper' English German Lithuanian Esperanto
agit'i to agitate agituoti agiti
diskredit'i to discredit diskreditieren diskredituoti diskrediti
imit'i to imitate imitieren imituoti imiti
medit'i to meditate meditieren mediti
profit'i to profit profitieren profiti
substitu'i to substitute substituieren substitui
vizit'i to visit vizituoti viziti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Latin, Polish, Esperanto.

Esper' English French Latin Polish Esperanto
agit'i to agitate agiter agitować agiti
diskredit'i to discredit discréditer diskrediti
ekstsit'i to excite exciter eksciti
evit'i to avoid éviter eviti
hezit'i to hesitate hésiter haesitare heziti
imit'i to imitate imiter imitari imitować imiti
intsit'i to incite inciter incitare inciti
invit'i to invite inviter invitare inviti
medit'i to meditate méditer meditare mediti
profit'i to profit profiter profiti
retsit'i to recite réciter reciti
substitu'i to substitute substituere substitui
vizit'i to visit visiter wizytować viziti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Russian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Russian Spanish Esperanto
agit'i to agitate agitare aгитировать agiti
diskredit'i to discredit discreditare диcкpeдитировать diskrediti
ekstsit'i to excite excitar eksciti
evit'i to avoid evitare evitar eviti
hezit'i to hesitate dude heziti
imit'i to imitate imitare имитиpoвать imitar imiti
intsit'i to incite incitare inciti
intsit'i to provoke provocan
invit'i to invite invitare invitar inviti
medit'i to meditate meditare meditar mediti
merit'i to deserve merecen meriti
milit'i to fight lucha
milit'i to fight luchar militi
moderit'i to be moderated ester moderado
profit'i to profit profittare beneficio profiti
retsit'i to recite recitare recitar reciti
substitu'i to substitute sustituto substitui
vizit'i to visit visitare visitar viziti


ESTABLISHED_ABLE = -iv'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
aktiv'i operate
〔 "aktiv" -infinitive / "akt" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "akt" -infinitive -established_able 〕
aktivi
aktiv'i to be active
arkiv'i to archive
〔 "arkiv" -infinitive / "ark" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "ark" -infinitive -established_able 〕
dekliv'i slope
〔 ten- "liv" -infinitive 〕 〔 "dekliv" -infinitive / "dekl" -infinitive -knowledgable / of- "kliv" -infinitive 〕 〔 "dekl" -infinitive -established_able 〕
deklivi
deriv'i derive
〔 "deriv" -infinitive / "der" -infinitive -knowledgable / "de" -infinitive -knowledgable -head / of- "riv" -infinitive 〕 〔 "der" -infinitive -established_able / "de" -infinitive -established_able -head 〕
derivi
deriv'i to derive derivi
ekskluziv'i exclude
〔 "ekskluziv" -infinitive / "ekskluz" -infinitive -knowledgable / "ekskl" -infinitive -knowledgable -change / outside- "kluz" -infinitive -knowledgable / outside- "kluziv" -infinitive / outside- "kluz" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "ekskluz" -infinitive -established_able / "ekskl" -infinitive -established_able -change / outside- "kluz" -infinitive -established_able 〕
ekskluzivi
ekskluziv'i to exclude
inkluziv'i to include
〔 some- "nkluziv" -infinitive / some- "nkluz" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "inkluziv" -infinitive / "inkluz" -infinitive -knowledgable / "inkl" -infinitive -knowledgable -change / not_on_the_outside- "kluz" -infinitive -knowledgable / not_on_the_outside- "kluziv" -infinitive / not_on_the_outside- "kluz" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "inkluz" -infinitive -established_able / "inkl" -infinitive -established_able -change / not_on_the_outside- "kluz" -infinitive -established_able 〕
inkluzivi
inkluziv'i to incorporate inkluzivi
kultiv'i to cultivate
〔 "kultiv" -infinitive / "kult" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "kult" -infinitive -established_able 〕
kultivi
kunviv'i to cohabit
〔 "kunviv" -infinitive / "kunv" -infinitive -knowledgable / with- "viv" -infinitive 〕 〔 "kunv" -infinitive -established_able 〕
kunvivi
lesiv'i to launder
〔 "lesiv" -infinitive / "les" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "les" -infinitive -established_able 〕
lesivi
motiv'i to motivate
〔 "motiv" -infinitive / "mot" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "mot" -infinitive -established_able 〕
motivi
motiv'i to warrant motivi
obyektiv'i to act objectively
〔 "obyektiv" -infinitive / "obyekt" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "obyekt" -infinitive -established_able 〕
obyektiv'i to be objective
pluviv'i to survive
〔 "pluviv" -infinitive / "pluv" -infinitive -knowledgable / additional- "viv" -infinitive 〕 〔 "pluv" -infinitive -established_able 〕
pluvivi
postviv'i to survive
〔 "postviv" -infinitive / "postv" -infinitive -knowledgable / at_the_rate_of- "stviv" -infinitive / after- "viv" -infinitive 〕 〔 "postv" -infinitive -established_able 〕
postvivi
rekultiv'i to replant
〔 "rekultiv" -infinitive / "rekult" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "rekult" -infinitive -established_able 〕
rekultivi
reviv'i to revive
〔 "reviv" -infinitive / "rev" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "rev" -infinitive -established_able 〕
revivi
spekulativ'i to speculate
〔 "spekulativ" -infinitive / "spekulat" -infinitive -knowledgable / "spekul" -infinitive -knowledgable -happening / "spek" -infinitive -knowledgable -happening -person 〕 〔 "spekulat" -infinitive -established_able / "spekul" -infinitive -established_able -happening / "spek" -infinitive -established_able -happening -person 〕
spekulativi
superviv'i to survive
〔 "superviv" -infinitive / "superv" -infinitive -knowledgable / above- "viv" -infinitive 〕 〔 "superv" -infinitive -established_able 〕
supervivi
transviv'i to survive
〔 "transviv" -infinitive / "transv" -infinitive -knowledgable / through- "nsviv" -infinitive / across- "viv" -infinitive 〕 〔 "transv" -infinitive -established_able 〕
transvivi
traviv'i to undergo
〔 "traviv" -infinitive / "trav" -infinitive -knowledgable / through- "viv" -infinitive 〕 〔 "trav" -infinitive -established_able 〕
travivi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Spanish Esperanto
aktiv'i to be active activo
arkiv'i to archive archivo
deriv'i to derive derivare derivar derivi
ekskluziv'i to exclude excluir
inkluziv'i to include incluir inkluzivi
motiv'i to motivate motivar motivi
obyektiv'i to act objectively objetivo
obyektiv'i to be objective objetivo
reviv'i to revive revivir revivi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, German, Esperanto.

Esper' English French German Esperanto
deriv'i to derive dériver derivieren derivi
reviv'i to revive revivre revivi


NEGATIVELY = -neg'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
peneg'i to struggle
〔 "peneg" -infinitive / "pen" -infinitive -extreme 〕 〔 "pe" -infinitive -negatively 〕
penegi
teneg'i to grip
〔 "teneg" -infinitive / "ten" -infinitive -extreme 〕 〔 "te" -infinitive -negatively 〕
tenegi


WAS_NOT = -nig'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
altenig'i stick
〔 "altenig" -infinitive / "alten" -infinitive -cause_to_become / "alt" -infinitive -cause_to_become -goal / to_or_toward- "ten" -infinitive -cause_to_become / to_or_toward- "tenig" -infinitive / to_or_toward- "ten" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "alte" -infinitive -was_not / to_or_toward- "te" -infinitive -was_not 〕
altenigi
anig'i affiliate
〔 "anig" -infinitive / "an" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "a" -infinitive -was_not 〕
anigi
anig'i to make a member anigi
antawenig'i further
〔 "antawenig" -infinitive / "antawen" -infinitive -cause_to_become / "antaw" -infinitive -cause_to_become -goal / "ant" -infinitive -cause_to_become -goal -in_any_sense / before- "en" -infinitive -cause_to_become / before- "enig" -infinitive / before- "en" -infinitive -cause_to_become / before- in- "ig" -infinitive 〕 〔 "antawe" -infinitive -was_not / before- "e" -infinitive -was_not 〕
antaŭenigi
antawenig'i promote antaŭenigi
bonvenig'i welcome
〔 "bonvenig" -infinitive / "bonven" -infinitive -cause_to_become / "bonv" -infinitive -cause_to_become -goal / good- "ven" -infinitive -cause_to_become / good- "venig" -infinitive / good- "ven" -infinitive -cause_to_become / good- come- "ig" -infinitive 〕 〔 "bonve" -infinitive -was_not / good- "ve" -infinitive -was_not 〕
bonvenigi
caynig'i pretend
〔 "caynig" -infinitive / "cayn" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "cay" -infinitive -was_not 〕
ŝajnigi
caynig'i simulate ŝajnigi
dekatenig'i unchain
〔 ten- "atenig" -infinitive / ten- "aten" -infinitive -cause_to_become / ten- "at" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "dekatenig" -infinitive / "dekaten" -infinitive -cause_to_become / "dekat" -infinitive -cause_to_become -goal / "dek" -infinitive -cause_to_become -goal -happening / of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / of- "katen" -infinitive -cause_to_become / of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / deca- "ten" -infinitive -cause_to_become / of- "katenig" -infinitive / of- "katen" -infinitive -cause_to_become / of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / deca- "tenig" -infinitive / deca- "ten" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "dekate" -infinitive -was_not / of- "kate" -infinitive -was_not / deca- "te" -infinitive -was_not 〕
dekatenigi
detcenig'i unchain
〔 "detcenig" -infinitive / "detcen" -infinitive -cause_to_become / "detc" -infinitive -cause_to_become -goal / of- "tcen" -infinitive -cause_to_become / of- "tcenig" -infinitive / of- "tcen" -infinitive -cause_to_become / of- at- "nig" -infinitive 〕 〔 "detce" -infinitive -was_not / of- "tce" -infinitive -was_not 〕
deĉenigi
detronig'i depose
〔 "detronig" -infinitive / "detron" -infinitive -cause_to_become / "detr" -infinitive -cause_to_become -part / "det" -infinitive -cause_to_become -part -head / of- "tron" -infinitive -cause_to_become / of- "tronig" -infinitive / of- "tron" -infinitive -cause_to_become / of- excessive- "nig" -infinitive 〕 〔 "detro" -infinitive -was_not / of- "tro" -infinitive -was_not 〕
detronigi
devenig'i deduce
〔 "devenig" -infinitive / "deven" -infinitive -cause_to_become / "dev" -infinitive -cause_to_become -goal / of- "ven" -infinitive -cause_to_become / of- "venig" -infinitive / of- "ven" -infinitive -cause_to_become / of- come- "ig" -infinitive 〕 〔 "deve" -infinitive -was_not / of- "ve" -infinitive -was_not 〕
devenigi
disfadenig'i unravel
〔 "disfadenig" -infinitive / "disfaden" -infinitive -cause_to_become / "disfad" -infinitive -cause_to_become -goal / "disf" -infinitive -cause_to_become -goal -ongoing / scatter- "fad" -infinitive -cause_to_become -goal / scatter- "faden" -infinitive -cause_to_become / scatter- "fad" -infinitive -cause_to_become -goal / scatter- "fadenig" -infinitive / scatter- "faden" -infinitive -cause_to_become / scatter- "fad" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "disfade" -infinitive -was_not / scatter- "fade" -infinitive -was_not 〕
disfadenigi
diskonig'i advertise
〔 "diskonig" -infinitive / "diskon" -infinitive -cause_to_become / "disk" -infinitive -cause_to_become -part / scatter- "kon" -infinitive -cause_to_become / scatter- "konig" -infinitive / scatter- "kon" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "disko" -infinitive -was_not / scatter- "ko" -infinitive -was_not 〕
diskonigi
diskonig'i publicize diskonigi
disponig'i deliver
〔 "disponig" -infinitive / "dispon" -infinitive -cause_to_become / "disp" -infinitive -cause_to_become -part / scatter- "pon" -infinitive -cause_to_become / scatter- "ponig" -infinitive / scatter- "pon" -infinitive -cause_to_become / scatter- at_the_rate_of- "nig" -infinitive 〕 〔 "dispo" -infinitive -was_not / scatter- "po" -infinitive -was_not 〕
disponigi
dispostenig'i deploy
〔 "dispostenig" -infinitive / "disposten" -infinitive -cause_to_become / "dispost" -infinitive -cause_to_become -goal / scatter- "post" -infinitive -cause_to_become -goal / scatter- "posten" -infinitive -cause_to_become / scatter- "post" -infinitive -cause_to_become -goal / scatter- at_the_rate_of- "sten" -infinitive -cause_to_become / scatter- after- "en" -infinitive -cause_to_become / scatter- "postenig" -infinitive / scatter- "posten" -infinitive -cause_to_become / scatter- "post" -infinitive -cause_to_become -goal / scatter- at_the_rate_of- "sten" -infinitive -cause_to_become / scatter- after- "en" -infinitive -cause_to_become / scatter- at_the_rate_of- "stenig" -infinitive / scatter- at_the_rate_of- "sten" -infinitive -cause_to_become / scatter- after- "enig" -infinitive / scatter- after- "en" -infinitive -cause_to_become / scatter- after- in- "ig" -infinitive 〕 〔 "disposte" -infinitive -was_not / scatter- "poste" -infinitive -was_not / scatter- at_the_rate_of- "ste" -infinitive -was_not / scatter- after- "e" -infinitive -was_not 〕
dispostenigi
dronig'i drown
〔 "dronig" -infinitive / "dron" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "dro" -infinitive -was_not 〕
dronigi
duonig'i halve
〔 two- "onig" -infinitive / two- "on" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "duonig" -infinitive / "duon" -infinitive -cause_to_become / "du" -infinitive -cause_to_become -part 〕 〔 "duo" -infinitive -was_not 〕
duonigi
ebenig'i level
〔 "ebenig" -infinitive / "eben" -infinitive -cause_to_become / "eb" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "ebe" -infinitive -was_not 〕
ebenigi
ebenig'i roll ebenigi
elkatenig'i free
〔 "elkatenig" -infinitive / "elkaten" -infinitive -cause_to_become / "elkat" -infinitive -cause_to_become -goal / "elk" -infinitive -cause_to_become -goal -happening / out_of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / out_of- "katen" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / out_of- "katenig" -infinitive / out_of- "katen" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "elkate" -infinitive -was_not / out_of- "kate" -infinitive -was_not 〕
elkatenigi
elmanig'i drop
〔 "elmanig" -infinitive / "elman" -infinitive -cause_to_become / "elm" -infinitive -cause_to_become -member / out_of- "man" -infinitive -cause_to_become / out_of- "manig" -infinitive / out_of- "man" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "elma" -infinitive -was_not / out_of- "ma" -infinitive -was_not 〕
elmanigi
emanig'i emit
〔 "emanig" -infinitive / "eman" -infinitive -cause_to_become / "em" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "ema" -infinitive -was_not 〕
emanigi
endoktrinig'i indoctrinate
〔 "endoktrinig" -infinitive / "endoktrin" -infinitive -cause_to_become / "endoktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / "endokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "doktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "doktrin" -infinitive -cause_to_become / in- "doktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "doktrinig" -infinitive / in- "doktrin" -infinitive -cause_to_become / in- "doktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head 〕 〔 "endoktri" -infinitive -was_not / in- "doktri" -infinitive -was_not 〕
endoktrinigi
enhorplanig'i schedule
〔 "enhorplanig" -infinitive / "enhorplan" -infinitive -cause_to_become / "enhorpl" -infinitive -cause_to_become -member / in- "horpl" -infinitive -cause_to_become -member / in- "horplan" -infinitive -cause_to_become / in- "horpl" -infinitive -cause_to_become -member / in- "horplanig" -infinitive / in- "horplan" -infinitive -cause_to_become / in- "horpl" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "enhorpla" -infinitive -was_not / in- "horpla" -infinitive -was_not 〕
enhorplanigi
enig'i enter
〔 "enig" -infinitive / "en" -infinitive -cause_to_become / in- "ig" -infinitive 〕 〔 "e" -infinitive -was_not 〕
enigi
enig'i hole enigi
enmagazenig'i store
〔 "enmagazenig" -infinitive / "enmagazen" -infinitive -cause_to_become / "enmagaz" -infinitive -cause_to_become -goal / "enmag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / "enm" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism -act / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / in- "magaz" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / in- "magazen" -infinitive -cause_to_become / in- "magaz" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / in- "magazenig" -infinitive / in- "magazen" -infinitive -cause_to_become / in- "magaz" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism 〕 〔 "enmagaze" -infinitive -was_not / in- "magaze" -infinitive -was_not 〕
enmagazenigi
enmanig'i hand
〔 "enmanig" -infinitive / "enman" -infinitive -cause_to_become / "enm" -infinitive -cause_to_become -member / in- "man" -infinitive -cause_to_become / in- "manig" -infinitive / in- "man" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "enma" -infinitive -was_not / in- "ma" -infinitive -was_not 〕
enmanigi
enprizonig'i imprison
〔 "enprizonig" -infinitive / "enprizon" -infinitive -cause_to_become / "enpriz" -infinitive -cause_to_become -part / "enpr" -infinitive -cause_to_become -part -cause / "enp" -infinitive -cause_to_become -part -cause -head / in- "priz" -infinitive -cause_to_become -part / in- "prizon" -infinitive -cause_to_become / in- "priz" -infinitive -cause_to_become -part / in- about- "zon" -infinitive -cause_to_become / in- "prizonig" -infinitive / in- "prizon" -infinitive -cause_to_become / in- "priz" -infinitive -cause_to_become -part / in- about- "zon" -infinitive -cause_to_become / in- about- "zonig" -infinitive / in- about- "zon" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "enprizo" -infinitive -was_not / in- "prizo" -infinitive -was_not / in- about- "zo" -infinitive -was_not 〕
enprizonigi
enprizonig'i jail enprizonigi
enstsenig'i produce
〔 "enstsenig" -infinitive / "enstsen" -infinitive -cause_to_become / "ensts" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "stsen" -infinitive -cause_to_become / in- "stsenig" -infinitive / in- "stsen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "enstse" -infinitive -was_not / in- "stse" -infinitive -was_not 〕
enscenigi
entenig'i house
〔 "entenig" -infinitive / "enten" -infinitive -cause_to_become / "ent" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "ten" -infinitive -cause_to_become / in- "tenig" -infinitive / in- "ten" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "ente" -infinitive -was_not / in- "te" -infinitive -was_not 〕
entenigi
envenig'i bring
〔 "envenig" -infinitive / "enven" -infinitive -cause_to_become / "env" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "ven" -infinitive -cause_to_become / in- "venig" -infinitive / in- "ven" -infinitive -cause_to_become / in- come- "ig" -infinitive 〕 〔 "enve" -infinitive -was_not / in- "ve" -infinitive -was_not 〕
envenigi
eternig'i perpetuate
〔 "eternig" -infinitive / "etern" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "eter" -infinitive -was_not / "ete" -infinitive -was_not -head / "e" -infinitive -was_not -relational / "et" -infinitive -was_not -element 〕
eternigi
fadenig'i draw
〔 "fadenig" -infinitive / "faden" -infinitive -cause_to_become / "fad" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "fade" -infinitive -was_not 〕
fadenigi
homogenig'i homogenise
〔 "homogenig" -infinitive / "homogen" -infinitive -cause_to_become / "homog" -infinitive -cause_to_become -goal / "hom" -infinitive -cause_to_become -goal -construct 〕 〔 "homoge" -infinitive -was_not 〕
homogenigi
homogenig'i homogenize homogenigi
humanig'i civilise
〔 "humanig" -infinitive / "human" -infinitive -cause_to_become / "hum" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "huma" -infinitive -was_not 〕
humanigi
humanig'i humanize humanigi
imunig'i immunise
〔 some- "munig" -infinitive / some- "mun" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "imunig" -infinitive / "imun" -infinitive -cause_to_become / "im" -infinitive -cause_to_become -solidarity 〕 〔 "imu" -infinitive -was_not 〕
imunigi
indignig'i provoke
〔 some- "ndignig" -infinitive / some- "ndign" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "indignig" -infinitive / "indign" -infinitive -cause_to_become / not_on_the_outside- "dign" -infinitive -cause_to_become / not_on_the_outside- "dignig" -infinitive / not_on_the_outside- "dign" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "indig" -infinitive -was_not / "ind" -infinitive -was_not -cause_to_become / not_on_the_outside- "dig" -infinitive -was_not 〕
indignigi
inklinig'i convince
〔 some- "nklinig" -infinitive / some- "nklin" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "inklinig" -infinitive / "inklin" -infinitive -cause_to_become / "inkl" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / not_on_the_outside- "klin" -infinitive -cause_to_become / not_on_the_outside- "klinig" -infinitive / not_on_the_outside- "klin" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "inkli" -infinitive -was_not / not_on_the_outside- "kli" -infinitive -was_not 〕
inklinigi
inklinig'i to convince inklinigi
internig'i to confine
〔 some- "nternig" -infinitive / some- "ntern" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "internig" -infinitive / "intern" -infinitive -cause_to_become / not_on_the_outside- "tern" -infinitive -cause_to_become / not_on_the_outside- "ternig" -infinitive / not_on_the_outside- "tern" -infinitive -cause_to_become / between- "nig" -infinitive 〕 〔 "inter" -infinitive -was_not / "inte" -infinitive -was_not -head / not_on_the_outside- "te" -infinitive -was_not -head / "in" -infinitive -was_not -relational / "int" -infinitive -was_not -element / not_on_the_outside- "ter" -infinitive -was_not / not_on_the_outside- "te" -infinitive -was_not -head 〕
internigi
internig'i to internalise internigi
internig'i to internalize internigi
komprenig'i to convey
〔 "komprenig" -infinitive / "kompren" -infinitive -cause_to_become / "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head 〕 〔 "kompre" -infinitive -was_not 〕
komprenigi
komunig'i to generalise
〔 "komunig" -infinitive / "komun" -infinitive -cause_to_become / "kom" -infinitive -cause_to_become -solidarity 〕 〔 "komu" -infinitive -was_not 〕
komunigi
konvenig'i to suit
〔 "konvenig" -infinitive / "konven" -infinitive -cause_to_become / "konv" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "konve" -infinitive -was_not 〕
konvenigi
kunig'i to combine
〔 "kunig" -infinitive / "kun" -infinitive -cause_to_become / with- "ig" -infinitive 〕 〔 "ku" -infinitive -was_not 〕
kunigi
kunig'i to joint kunigi
kunvenig'i to bring together
〔 "kunvenig" -infinitive / "kunven" -infinitive -cause_to_become / "kunv" -infinitive -cause_to_become -goal / with- "ven" -infinitive -cause_to_become / with- "venig" -infinitive / with- "ven" -infinitive -cause_to_become / with- come- "ig" -infinitive 〕 〔 "kunve" -infinitive -was_not / with- "ve" -infinitive -was_not 〕
kunvenigi
kunvenig'i to convene kunvenigi
malbonig'i to taint
〔 "malbonig" -infinitive / "malbon" -infinitive -cause_to_become / "malb" -infinitive -cause_to_become -part / opposite_of- "bon" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "bonig" -infinitive / opposite_of- "bon" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- good- "ig" -infinitive 〕 〔 "malbo" -infinitive -was_not / opposite_of- "bo" -infinitive -was_not 〕
malbonigi
malbonvenig'i to unwelcome
〔 "malbonvenig" -infinitive / "malbonven" -infinitive -cause_to_become / "malbonv" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "bonv" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "bonven" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "bonv" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- good- "ven" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "bonvenig" -infinitive / opposite_of- "bonven" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "bonv" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- good- "ven" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- good- "venig" -infinitive / opposite_of- good- "ven" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- good- come- "ig" -infinitive 〕 〔 "malbonve" -infinitive -was_not / opposite_of- "bonve" -infinitive -was_not / opposite_of- good- "ve" -infinitive -was_not 〕
malbonvenigi
malinklinig'i to deter
〔 "malinklinig" -infinitive / "malinklin" -infinitive -cause_to_become / "malinkl" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / opposite_of- "inkl" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / opposite_of- "inklin" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "inkl" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / opposite_of- not_on_the_outside- "klin" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "inklinig" -infinitive / opposite_of- "inklin" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "inkl" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / opposite_of- not_on_the_outside- "klin" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- not_on_the_outside- "klinig" -infinitive / opposite_of- not_on_the_outside- "klin" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "malinkli" -infinitive -was_not / opposite_of- "inkli" -infinitive -was_not / opposite_of- not_on_the_outside- "kli" -infinitive -was_not 〕
malinklinigi
malkomprenig'i to obfuscate
〔 "malkomprenig" -infinitive / "malkompren" -infinitive -cause_to_become / "malkompr" -infinitive -cause_to_become -goal / "malkomp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "kompren" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "komprenig" -infinitive / opposite_of- "kompren" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head 〕 〔 "malkompre" -infinitive -was_not / opposite_of- "kompre" -infinitive -was_not 〕
malkomprenigi
maloportunig'i to hamper
〔 "maloportunig" -infinitive / "maloportun" -infinitive -cause_to_become / "maloport" -infinitive -cause_to_become -solidarity / opposite_of- "oport" -infinitive -cause_to_become -solidarity / nominal_opposite_of- "port" -infinitive -cause_to_become -solidarity / opposite_of- "oportun" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "oport" -infinitive -cause_to_become -solidarity / nominal_opposite_of- "portun" -infinitive -cause_to_become / nominal_opposite_of- "port" -infinitive -cause_to_become -solidarity / nominal_opposite_of- at_the_rate_of- "rtun" -infinitive -cause_to_become / nominal_opposite_of- for- "tun" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "oportunig" -infinitive / opposite_of- "oportun" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "oport" -infinitive -cause_to_become -solidarity / nominal_opposite_of- "portunig" -infinitive / nominal_opposite_of- "portun" -infinitive -cause_to_become / nominal_opposite_of- "port" -infinitive -cause_to_become -solidarity / nominal_opposite_of- at_the_rate_of- "rtun" -infinitive -cause_to_become / nominal_opposite_of- for- "tun" -infinitive -cause_to_become / nominal_opposite_of- at_the_rate_of- "rtunig" -infinitive / nominal_opposite_of- at_the_rate_of- "rtun" -infinitive -cause_to_become / nominal_opposite_of- for- "tunig" -infinitive / nominal_opposite_of- for- "tun" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "maloportu" -infinitive -was_not / opposite_of- "oportu" -infinitive -was_not / nominal_opposite_of- "portu" -infinitive -was_not / nominal_opposite_of- at_the_rate_of- "rtu" -infinitive -was_not / nominal_opposite_of- for- "tu" -infinitive -was_not 〕
maloportunigi
malplenig'i to empty
〔 "malplenig" -infinitive / "malplen" -infinitive -cause_to_become / "malpl" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "plen" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "plenig" -infinitive / opposite_of- "plen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "malple" -infinitive -was_not / opposite_of- "ple" -infinitive -was_not 〕
malplenigi
malserenig'i to disturb
〔 "malserenig" -infinitive / "malseren" -infinitive -cause_to_become / "malser" -infinitive -cause_to_become -goal / "malse" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "se" -infinitive -cause_to_become -goal -head / "mals" -infinitive -cause_to_become -goal -element / opposite_of- "ser" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "se" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "seren" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "ser" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "se" -infinitive -cause_to_become -goal -head / opposite_of- "serenig" -infinitive / opposite_of- "seren" -infinitive -cause_to_become / opposite_of- "ser" -infinitive -cause_to_become -goal / opposite_of- "se" -infinitive -cause_to_become -goal -head 〕 〔 "malsere" -infinitive -was_not / opposite_of- "sere" -infinitive -was_not 〕
malserenigi
mardjenig'i to marginalize
〔 "mardjenig" -infinitive / "mardjen" -infinitive -cause_to_become / "mardj" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "mardje" -infinitive -was_not 〕
marĝenigi
modernig'i to modernise
〔 "modernig" -infinitive / "modern" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "moder" -infinitive -was_not / "mode" -infinitive -was_not -head / "mod" -infinitive -was_not -element 〕
modernigi
modernig'i to modernize modernigi
nanig'i to stunt
〔 "nanig" -infinitive / "nan" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "na" -infinitive -was_not 〕
nanigi
obstinig'i to harden
〔 "obstinig" -infinitive / "obstin" -infinitive -cause_to_become / "obst" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine 〕 〔 "obsti" -infinitive -was_not 〕
obstinigi
onig'i to unite
〔 one- "ig" -infinitive 〕 〔 "onig" -infinitive / "on" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "o" -infinitive -was_not 〕
penig'i to challenge
〔 "penig" -infinitive / "pen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "pe" -infinitive -was_not 〕
penigi
personig'i to customize
〔 "personig" -infinitive / "person" -infinitive -cause_to_become / "pers" -infinitive -cause_to_become -part / with- "son" -infinitive -cause_to_become / with- "sonig" -infinitive / with- "son" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "perso" -infinitive -was_not / with- "so" -infinitive -was_not 〕
personigi
personig'i to encapsulate personigi
personig'i to personify personigi
plenig'i to fill
〔 "plenig" -infinitive / "plen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "ple" -infinitive -was_not 〕
plenigi
plenplenig'i to pack
〔 "plenplenig" -infinitive / "plenplen" -infinitive -cause_to_become / "plenpl" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "plenple" -infinitive -was_not 〕
plenplenigi
plibonig'i to enhance
〔 "plibonig" -infinitive / "plibon" -infinitive -cause_to_become / "plib" -infinitive -cause_to_become -part 〕 〔 "plibo" -infinitive -was_not 〕
plibonigi
plibonig'i to improve plibonigi
plimalbonig'i to worsen
〔 "plimalbonig" -infinitive / "plimalbon" -infinitive -cause_to_become / "plimalb" -infinitive -cause_to_become -part 〕 〔 "plimalbo" -infinitive -was_not 〕
plimalbonigi
popolplenig'i to settle
〔 "popolplenig" -infinitive / "popolplen" -infinitive -cause_to_become / "popolpl" -infinitive -cause_to_become -goal / at_the_rate_of- "polpl" -infinitive -cause_to_become -goal / at_the_rate_of- "polplen" -infinitive -cause_to_become / at_the_rate_of- "polpl" -infinitive -cause_to_become -goal / at_the_rate_of- at_the_rate_of- "lplen" -infinitive -cause_to_become / at_the_rate_of- "polplenig" -infinitive / at_the_rate_of- "polplen" -infinitive -cause_to_become / at_the_rate_of- "polpl" -infinitive -cause_to_become -goal / at_the_rate_of- at_the_rate_of- "lplen" -infinitive -cause_to_become / at_the_rate_of- at_the_rate_of- "lplenig" -infinitive / at_the_rate_of- at_the_rate_of- "lplen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "popolple" -infinitive -was_not / at_the_rate_of- "polple" -infinitive -was_not / at_the_rate_of- at_the_rate_of- "lple" -infinitive -was_not 〕
popolplenigi
postenig'i to assign
〔 "postenig" -infinitive / "posten" -infinitive -cause_to_become / "post" -infinitive -cause_to_become -goal / at_the_rate_of- "sten" -infinitive -cause_to_become / after- "en" -infinitive -cause_to_become / at_the_rate_of- "stenig" -infinitive / at_the_rate_of- "sten" -infinitive -cause_to_become / after- "enig" -infinitive / after- "en" -infinitive -cause_to_become / after- in- "ig" -infinitive 〕 〔 "poste" -infinitive -was_not / at_the_rate_of- "ste" -infinitive -was_not / after- "e" -infinitive -was_not 〕
postenigi
postenig'i to station postenigi
pugnig'i to clench
〔 "pugnig" -infinitive / "pugn" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "pug" -infinitive -was_not 〕
pugnigi
ravinig'i to erode
〔 "ravinig" -infinitive / "ravin" -infinitive -cause_to_become / "rav" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine 〕 〔 "ravi" -infinitive -was_not 〕
ravinigi
rebonig'i to fix
〔 "rebonig" -infinitive / "rebon" -infinitive -cause_to_become / "reb" -infinitive -cause_to_become -part 〕 〔 "rebo" -infinitive -was_not 〕
rebonigi
rekunvenig'i to reconvene
〔 "rekunvenig" -infinitive / "rekunven" -infinitive -cause_to_become / "rekunv" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "rekunve" -infinitive -was_not 〕
rekunvenigi
replenig'i to replenish
〔 "replenig" -infinitive / "replen" -infinitive -cause_to_become / "repl" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "reple" -infinitive -was_not 〕
replenigi
resanig'i to cure
〔 "resanig" -infinitive / "resan" -infinitive -cause_to_become / "res" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "resa" -infinitive -was_not 〕
resanigi
resanig'i to heal resanigi
resonig'i to echo
〔 "resonig" -infinitive / "reson" -infinitive -cause_to_become / "res" -infinitive -cause_to_become -part 〕 〔 "reso" -infinitive -was_not 〕
resonigi
revenig'i to return
〔 "revenig" -infinitive / "reven" -infinitive -cause_to_become / "rev" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "reve" -infinitive -was_not 〕
revenigi
reyunig'i to rejuvenate
〔 "reyunig" -infinitive / "reyun" -infinitive -cause_to_become / "rey" -infinitive -cause_to_become -solidarity 〕 〔 "reyu" -infinitive -was_not 〕
rejunigi
ruinig'i to destroy
〔 "ruinig" -infinitive / "ruin" -infinitive -cause_to_become / "ru" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine 〕 〔 "rui" -infinitive -was_not 〕
ruinigi
ruinig'i to devastate ruinigi
ruinig'i to ruin ruinigi
ruinig'i to trash ruinigi
ruinig'i to wreck ruinigi
sendignig'i to degrade
〔 "sendignig" -infinitive / "sendign" -infinitive -cause_to_become / without- "dign" -infinitive -cause_to_become / without- "dignig" -infinitive / without- "dign" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "sendig" -infinitive -was_not / "send" -infinitive -was_not -cause_to_become / without- "dig" -infinitive -was_not 〕
sendignigi
senig'i to cost
〔 "senig" -infinitive / "sen" -infinitive -cause_to_become / without- "ig" -infinitive 〕 〔 "se" -infinitive -was_not 〕
senigi
senig'i to denude senigi
senig'i to divest senigi
senkatenig'i to unchain
〔 "senkatenig" -infinitive / "senkaten" -infinitive -cause_to_become / "senkat" -infinitive -cause_to_become -goal / "senk" -infinitive -cause_to_become -goal -happening / without- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / without- "katen" -infinitive -cause_to_become / without- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / without- "katenig" -infinitive / without- "katen" -infinitive -cause_to_become / without- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "senkate" -infinitive -was_not / without- "kate" -infinitive -was_not 〕
senkatenigi
senkernig'i to stone
〔 "senkernig" -infinitive / "senkern" -infinitive -cause_to_become / without- "kern" -infinitive -cause_to_become / without- "kernig" -infinitive / without- "kern" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "senker" -infinitive -was_not / "senke" -infinitive -was_not -head / without- "ke" -infinitive -was_not -head / "senk" -infinitive -was_not -element / without- "ker" -infinitive -was_not / without- "ke" -infinitive -was_not -head 〕
senkernigi
senlanig'i to shear
〔 "senlanig" -infinitive / "senlan" -infinitive -cause_to_become / "senl" -infinitive -cause_to_become -member / without- "lan" -infinitive -cause_to_become / without- "lanig" -infinitive / without- "lan" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "senla" -infinitive -was_not / without- "la" -infinitive -was_not 〕
senlanigi
senmonig'i to impoverish
〔 "senmonig" -infinitive / "senmon" -infinitive -cause_to_become / "senm" -infinitive -cause_to_become -part / without- "mon" -infinitive -cause_to_become / without- "monig" -infinitive / without- "mon" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "senmo" -infinitive -was_not / without- "mo" -infinitive -was_not 〕
senmonigi
serenig'i to calm
〔 "serenig" -infinitive / "seren" -infinitive -cause_to_become / "ser" -infinitive -cause_to_become -goal / "se" -infinitive -cause_to_become -goal -head 〕 〔 "sere" -infinitive -was_not 〕
serenigi
sinkronig'i to synchronise
〔 "sinkronig" -infinitive / "sinkron" -infinitive -cause_to_become / "sinkr" -infinitive -cause_to_become -part / "sink" -infinitive -cause_to_become -part -head / reflexive- "nkron" -infinitive -cause_to_become / reflexive- "nkronig" -infinitive / reflexive- "nkron" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "sinkro" -infinitive -was_not / reflexive- "nkro" -infinitive -was_not 〕
sinkronigi
sonig'i to blow
〔 "sonig" -infinitive / "son" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "so" -infinitive -was_not 〕
sonigi
subkomprenig'i to imply
〔 "subkomprenig" -infinitive / "subkompren" -infinitive -cause_to_become / "subkompr" -infinitive -cause_to_become -goal / "subkomp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / beneath- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / beneath- "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / beneath- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / beneath- "kompren" -infinitive -cause_to_become / beneath- "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / beneath- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head / beneath- "komprenig" -infinitive / beneath- "kompren" -infinitive -cause_to_become / beneath- "kompr" -infinitive -cause_to_become -goal / beneath- "komp" -infinitive -cause_to_become -goal -head 〕 〔 "subkompre" -infinitive -was_not / beneath- "kompre" -infinitive -was_not 〕
subkomprenigi
subkomprenig'i to insinuate subkomprenigi
superplenig'i to pack
〔 "superplenig" -infinitive / "superplen" -infinitive -cause_to_become / "superpl" -infinitive -cause_to_become -goal / above- "plen" -infinitive -cause_to_become / above- "plenig" -infinitive / above- "plen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "superple" -infinitive -was_not / above- "ple" -infinitive -was_not 〕
superplenigi
surekranig'i to screen
〔 "surekranig" -infinitive / "surekran" -infinitive -cause_to_become / "surekr" -infinitive -cause_to_become -member / "surek" -infinitive -cause_to_become -member -head / "sur" -infinitive -cause_to_become -member -head -starting / "su" -infinitive -cause_to_become -member -head -starting -head / on- "ek" -infinitive -cause_to_become -member -head / on- "ekr" -infinitive -cause_to_become -member / on- "ek" -infinitive -cause_to_become -member -head / on- "ekran" -infinitive -cause_to_become / on- "ekr" -infinitive -cause_to_become -member / on- "ek" -infinitive -cause_to_become -member -head / on- "ekranig" -infinitive / on- "ekran" -infinitive -cause_to_become / on- "ekr" -infinitive -cause_to_become -member / on- "ek" -infinitive -cause_to_become -member -head 〕 〔 "surekra" -infinitive -was_not / on- "ekra" -infinitive -was_not 〕
surekranigi
surfadenig'i to thread
〔 "surfadenig" -infinitive / "surfaden" -infinitive -cause_to_become / "surfad" -infinitive -cause_to_become -goal / "surf" -infinitive -cause_to_become -goal -ongoing / on- "fad" -infinitive -cause_to_become -goal / on- "faden" -infinitive -cause_to_become / on- "fad" -infinitive -cause_to_become -goal / on- "fadenig" -infinitive / on- "faden" -infinitive -cause_to_become / on- "fad" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "surfade" -infinitive -was_not / on- "fade" -infinitive -was_not 〕
surfadenigi
surtronig'i to enthrone
〔 "surtronig" -infinitive / "surtron" -infinitive -cause_to_become / "surtr" -infinitive -cause_to_become -part / "surt" -infinitive -cause_to_become -part -head / on- "tron" -infinitive -cause_to_become / on- "tronig" -infinitive / on- "tron" -infinitive -cause_to_become / on- excessive- "nig" -infinitive 〕 〔 "surtro" -infinitive -was_not / on- "tro" -infinitive -was_not 〕
surtronigi
troplenig'i to pack
〔 "troplenig" -infinitive / "troplen" -infinitive -cause_to_become / "tropl" -infinitive -cause_to_become -goal / excessive- "plen" -infinitive -cause_to_become / excessive- "plenig" -infinitive / excessive- "plen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "trople" -infinitive -was_not / excessive- "ple" -infinitive -was_not 〕
troplenigi
vanig'i to baffle
〔 "vanig" -infinitive / "van" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "va" -infinitive -was_not 〕
vanigi
vanig'i to frustrate vanigi
venig'i to fetch
〔 "venig" -infinitive / "ven" -infinitive -cause_to_become / come- "ig" -infinitive 〕 〔 "ve" -infinitive -was_not 〕
venigi
venig'i to obtain venigi
votcdonig'i to poll
〔 "votcdonig" -infinitive / "votcdon" -infinitive -cause_to_become / "votcd" -infinitive -cause_to_become -part 〕 〔 "votcdo" -infinitive -was_not 〕
voĉdonigi
yonig'i to ionise
〔 "yonig" -infinitive / "yon" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "yo" -infinitive -was_not 〕
jonigi
yonig'i to ionize jonigi


FUTURE_ACTIVE = -ont'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
alfront'i confront
〔 "alfront" -infinitive / to_or_toward- "front" -infinitive 〕 〔 "alfr" -infinitive -future_active / "alf" -infinitive -future_active -head 〕
alfronti
alfront'i face alfronti
diskont'i discount
〔 "diskont" -infinitive / scatter- "kont" -infinitive 〕 〔 "disk" -infinitive -future_active 〕
diskonti
konfront'i to confront
〔 "konfront" -infinitive 〕 〔 "konfr" -infinitive -future_active / "konf" -infinitive -future_active -head 〕
konfronti
rakont'i to describe
〔 "rakont" -infinitive 〕 〔 "rak" -infinitive -future_active 〕
rakonti
rakont'i to recount rakonti
rakont'i to tell rakonti
renkont'i to encounter
〔 "renkont" -infinitive 〕 〔 "renk" -infinitive -future_active 〕
renkonti
renkont'i to meet
renkont'i to meet renkonti
superpont'i to spin
〔 "superpont" -infinitive / above- "pont" -infinitive 〕 〔 "superp" -infinitive -future_active 〕
superponti
transpont'i to bridge
〔 "transpont" -infinitive / through- "nspont" -infinitive / across- "pont" -infinitive 〕 〔 "transp" -infinitive -future_active 〕
transponti
volont'i to volunteer
〔 "volont" -infinitive 〕 〔 "vol" -infinitive -future_active 〕
volonti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Italian, Spanish, Esperanto.

Esper' English French Italian Spanish Esperanto
rakont'i to tell raconter raccontare decir rakonti
renkont'i to encounter rencontrer rincontrare renkonti
renkont'i to meet encontrar
renkont'i to meet satisfacer renkonti


ANTICIPATED_STATE = -ost'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
impost'i tax
〔 some- "mpost" -infinitive 〕 〔 "impost" -infinitive 〕 〔 "imp" -infinitive -anticipated_state 〕
imposti
impost'i to tax
kompost'i to set
〔 "kompost" -infinitive 〕 〔 "komp" -infinitive -anticipated_state 〕
komposti
kradrost'i to broil
〔 "kradrost" -infinitive 〕 〔 "kradr" -infinitive -anticipated_state / "krad" -infinitive -anticipated_state -head 〕
kradrosti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Spanish, Esperanto.

Esper' English Spanish Esperanto
impost'i to tax impuesto


FUTURE_PASSIVE = -ot'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
balot'i to cast a ballot
〔 "balot" -infinitive / "bal" -infinitive -upcoming 〕 〔 "bal" -infinitive -future_passive 〕
balot'i to vote
balot'i vote baloti
bankrot'i bankrupt
〔 "bankrot" -infinitive / "bankr" -infinitive -upcoming / "bank" -infinitive -upcoming -head 〕 〔 "bankr" -infinitive -future_passive / "bank" -infinitive -future_passive -head 〕
bankroti
bankrot'i crash bankroti
boykot'i boycott
〔 "boykot" -infinitive / "boyk" -infinitive -upcoming 〕 〔 "boyk" -infinitive -future_passive 〕
bojkoti
defrot'i erode
〔 "defrot" -infinitive / "defr" -infinitive -upcoming / "def" -infinitive -upcoming -head / of- "frot" -infinitive 〕 〔 "defr" -infinitive -future_passive / "def" -infinitive -future_passive -head 〕
defroti
disfrot'i grind
〔 "disfrot" -infinitive / "disfr" -infinitive -upcoming / "disf" -infinitive -upcoming -head / scatter- "frot" -infinitive 〕 〔 "disfr" -infinitive -future_passive / "disf" -infinitive -future_passive -head 〕
disfroti
dorlot'i coddle
〔 "dorlot" -infinitive / "dorl" -infinitive -upcoming 〕 〔 "dorl" -infinitive -future_passive 〕
dorloti
dorlot'i pamper dorloti
dorlot'i to treat dorloti
komplot'i to contrive
〔 "komplot" -infinitive / "kompl" -infinitive -upcoming 〕 〔 "kompl" -infinitive -future_passive 〕
komploti
komplot'i to plot komploti
narkot'i to drug
〔 "narkot" -infinitive / "nark" -infinitive -upcoming 〕 〔 "nark" -infinitive -future_passive 〕
narkoti
naturdot'i to endow
〔 "naturdot" -infinitive / "naturd" -infinitive -upcoming 〕 〔 "naturd" -infinitive -future_passive 〕
naturdoti
pilot'i to pilot
〔 "pilot" -infinitive / "pil" -infinitive -upcoming 〕 〔 "pil" -infinitive -future_passive 〕
piloti
pivot'i to pivot
〔 "pivot" -infinitive / "piv" -infinitive -upcoming 〕 〔 "piv" -infinitive -future_passive 〕
pivoti
prinot'i to annotate
〔 "prinot" -infinitive / "prin" -infinitive -upcoming / about- "not" -infinitive 〕 〔 "prin" -infinitive -future_passive 〕
prinoti
rabot'i
〔 "rabot" -infinitive / "rab" -infinitive -upcoming 〕 〔 "rab" -infinitive -future_passive 〕
raboti
sabot'i to sabotage
〔 "sabot" -infinitive / "sab" -infinitive -upcoming 〕 〔 "sab" -infinitive -future_passive 〕
saboti
trodorlot'i to spoil
〔 "trodorlot" -infinitive / "trodorl" -infinitive -upcoming / excessive- "dorl" -infinitive -upcoming / excessive- "dorlot" -infinitive / excessive- "dorl" -infinitive -upcoming 〕 〔 "trodorl" -infinitive -future_passive / excessive- "dorl" -infinitive -future_passive 〕
trodorloti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Spanish, Esperanto.

Esper' English French Spanish Esperanto
balot'i to vote voto
dorlot'i to treat dorloter tratar dorloti
pivot'i to pivot pivote pivoti
rabot'i raboter raboti


ANTICIPATED_ABLE = -ov'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
ektrov'i come
〔 "ektrov" -infinitive / "ektr" -infinitive -ready / "ekt" -infinitive -ready -head 〕 〔 "ektr" -infinitive -anticipated_able / "ekt" -infinitive -anticipated_able -head 〕
ektrovi
elkov'i hatch
〔 "elkov" -infinitive / "elk" -infinitive -ready / out_of- "kov" -infinitive 〕 〔 "elk" -infinitive -anticipated_able 〕
elkovi
elprov'i test
〔 "elprov" -infinitive / "elpr" -infinitive -ready / "elp" -infinitive -ready -head / out_of- "prov" -infinitive 〕 〔 "elpr" -infinitive -anticipated_able / "elp" -infinitive -anticipated_able -head 〕
elprovi
elprov'i trial elprovi
eltrov'i detect
〔 "eltrov" -infinitive / "eltr" -infinitive -ready / "elt" -infinitive -ready -head / out_of- "trov" -infinitive 〕 〔 "eltr" -infinitive -anticipated_able / "elt" -infinitive -anticipated_able -head 〕
eltrovi
eltrov'i discover eltrovi
eltrov'i unearth eltrovi
encov'i introduce
〔 "encov" -infinitive / "enc" -infinitive -ready / in- "cov" -infinitive 〕 〔 "enc" -infinitive -anticipated_able 〕
enŝovi
encov'i poke enŝovi
flankencov'i marginalize
〔 "flankencov" -infinitive / "flankenc" -infinitive -ready / aside- "enc" -infinitive -ready / aside- "encov" -infinitive / aside- "enc" -infinitive -ready / aside- in- "cov" -infinitive 〕 〔 "flankenc" -infinitive -anticipated_able / aside- "enc" -infinitive -anticipated_able 〕
flankenŝovi
forcov'i displace
〔 "forcov" -infinitive / "forc" -infinitive -ready / away- "cov" -infinitive 〕 〔 "forc" -infinitive -anticipated_able 〕
forŝovi
formov'i shift
〔 "formov" -infinitive / "form" -infinitive -ready / away- "mov" -infinitive 〕 〔 "form" -infinitive -anticipated_able 〕
formovi
plenblov'i to puff
〔 "plenblov" -infinitive / "plenbl" -infinitive -ready 〕 〔 "plenbl" -infinitive -anticipated_able 〕
plenblovi
rapidmov'i to pace
〔 "rapidmov" -infinitive / "rapidm" -infinitive -ready 〕 〔 "rapidm" -infinitive -anticipated_able 〕
rapidmovi
re-plenblov'i to reinflate
〔 "re-plenblov" -infinitive / "re-plenbl" -infinitive -ready 〕 〔 "re-plenbl" -infinitive -anticipated_able 〕
re-plenblovi
renov'i to renovate
〔 "renov" -infinitive / "ren" -infinitive -ready 〕 〔 "ren" -infinitive -anticipated_able 〕
renovi
retrov'i to find
〔 "retrov" -infinitive / "retr" -infinitive -ready / "ret" -infinitive -ready -head 〕 〔 "retr" -infinitive -anticipated_able / "ret" -infinitive -anticipated_able -head 〕
retrovi
retrov'i to recover retrovi
retrov'i to rediscover retrovi
stsipov'i to know
〔 "stsipov" -infinitive / "stsip" -infinitive -ready 〕 〔 "stsip" -infinitive -anticipated_able 〕
scipovi
tracov'i to draw
〔 "tracov" -infinitive / "trac" -infinitive -ready / through- "cov" -infinitive 〕 〔 "trac" -infinitive -anticipated_able 〕
traŝovi
turnomov'i to stir
〔 "turnomov" -infinitive / "turnom" -infinitive -ready / "turn" -infinitive -ready -degree 〕 〔 "turnom" -infinitive -anticipated_able / "turn" -infinitive -anticipated_able -degree 〕
turnomovi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Latin, Esperanto.

Esper' English Italian Latin Esperanto
renov'i to renovate rinnovare renovare renovi
retrov'i to find ritrovare retrovi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, German, Spanish, Esperanto.

Esper' English French German Spanish Esperanto
renov'i to renovate rénover renovieren renovi
retrov'i to find retrouver encontrar retrovi
retrov'i to recover recuperar retrovi


CONDITIONAL_ACTIVE = -unt'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
deprunt'i borrow
〔 "deprunt" -infinitive / of- "prunt" -infinitive 〕 〔 "depr" -infinitive -conditional_active / "dep" -infinitive -conditional_active -head 〕
deprunti
malmunt'i to disassemble
〔 "malmunt" -infinitive / opposite_of- "munt" -infinitive 〕 〔 "malm" -infinitive -conditional_active 〕
malmunti
malmunt'i to dismantle malmunti
malmunt'i to strip malmunti


POTENTIAL_STATE = -ust'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
inkrust'i to encrust
〔 some- "nkrust" -infinitive 〕 〔 "inkrust" -infinitive / not_on_the_outside- "krust" -infinitive 〕 〔 "inkr" -infinitive -potential_state / "ink" -infinitive -potential_state -head 〕
inkrusti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Spanish Esperanto
inkrust'i to encrust incrostare embed inkrusti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Latin, Esperanto.

Esper' English French Latin Esperanto
inkrust'i to encrust incruster incrustare inkrusti


CONDITIONAL_PASSIVE = -ut'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
amput'i amputate
〔 "amput" -infinitive / "amp" -infinitive -likely 〕 〔 "amp" -infinitive -conditional_passive 〕
amputi
amput'i to amputate amputi
balbut'i stutter
〔 "balbut" -infinitive / "balb" -infinitive -likely 〕 〔 "balb" -infinitive -conditional_passive 〕
balbuti
debut'i debut
〔 "debut" -infinitive / "deb" -infinitive -likely / of- "but" -infinitive 〕 〔 "deb" -infinitive -conditional_passive 〕
debuti
decut'i download
〔 "decut" -infinitive / "dec" -infinitive -likely / of- "cut" -infinitive 〕 〔 "dec" -infinitive -conditional_passive 〕
deŝuti
deput'i to depute
〔 "deput" -infinitive / "dep" -infinitive -likely / of- "put" -infinitive 〕 〔 "dep" -infinitive -conditional_passive 〕
deputi
deput'i to deputize deputi
devalut'i devalue
〔 "devalut" -infinitive / "deval" -infinitive -likely / "dev" -infinitive -likely -reason / of- "val" -infinitive -likely / of- "valut" -infinitive / of- "val" -infinitive -likely 〕 〔 "deval" -infinitive -conditional_passive / "dev" -infinitive -conditional_passive -reason / of- "val" -infinitive -conditional_passive 〕
devaluti
discut'i disperse
〔 "discut" -infinitive / "disc" -infinitive -likely / scatter- "cut" -infinitive 〕 〔 "disc" -infinitive -conditional_passive 〕
disŝuti
discut'i strew disŝuti
diskut'i discuss
〔 "diskut" -infinitive / "disk" -infinitive -likely / scatter- "kut" -infinitive 〕 〔 "disk" -infinitive -conditional_passive 〕
diskuti
diskut'i to discuss diskuti
disput'i disagree
〔 "disput" -infinitive / "disp" -infinitive -likely / scatter- "put" -infinitive 〕 〔 "disp" -infinitive -conditional_passive 〕
disputi
disput'i dispute disputi
disput'i row disputi
disput'i to argue
disput'i to bicker
disput'i to contest
disput'i to debate
disput'i to dispute disputi
ekglut'i gulp
〔 "ekglut" -infinitive / "ekgl" -infinitive -likely 〕 〔 "ekgl" -infinitive -conditional_passive 〕
ekgluti
ekzekut'i execute
〔 "ekzekut" -infinitive / "ekzek" -infinitive -likely / "ekz" -infinitive -likely -starting 〕 〔 "ekzek" -infinitive -conditional_passive / "ekz" -infinitive -conditional_passive -starting 〕
ekzekuti
elbalbut'i blurt
〔 "elbalbut" -infinitive / "elbalb" -infinitive -likely / out_of- "balb" -infinitive -likely / out_of- "balbut" -infinitive / out_of- "balb" -infinitive -likely 〕 〔 "elbalb" -infinitive -conditional_passive / out_of- "balb" -infinitive -conditional_passive 〕
elbalbuti
elcut'i download
〔 "elcut" -infinitive / "elc" -infinitive -likely / out_of- "cut" -infinitive 〕 〔 "elc" -infinitive -conditional_passive 〕
elŝuti
englut'i gulp
〔 "englut" -infinitive / "engl" -infinitive -likely / in- "glut" -infinitive 〕 〔 "engl" -infinitive -conditional_passive 〕
engluti
englut'i take engluti
englut'i to swallow engluti
ensalut'i log in
〔 "ensalut" -infinitive / "ensal" -infinitive -likely / "ens" -infinitive -likely -reason / in- "sal" -infinitive -likely / in- "salut" -infinitive / in- "sal" -infinitive -likely 〕 〔 "ensal" -infinitive -conditional_passive / "ens" -infinitive -conditional_passive -reason / in- "sal" -infinitive -conditional_passive 〕
ensaluti
forglut'i consume
〔 "forglut" -infinitive / "forgl" -infinitive -likely / away- "glut" -infinitive 〕 〔 "forgl" -infinitive -conditional_passive 〕
forgluti
forglut'i gobble forgluti
imput'i impute
〔 some- "mput" -infinitive 〕 〔 "imput" -infinitive / "imp" -infinitive -likely 〕 〔 "imp" -infinitive -conditional_passive 〕
imputi
komput'i to compute
〔 "komput" -infinitive / "komp" -infinitive -likely 〕 〔 "komp" -infinitive -conditional_passive 〕
komputi
komut'i to change
〔 "komut" -infinitive / "kom" -infinitive -likely 〕 〔 "kom" -infinitive -conditional_passive 〕
komuti
komut'i to commutate komuti
komut'i to commute komuti
komut'i to exchange
kondut'i to act
〔 "kondut" -infinitive / "kond" -infinitive -likely 〕 〔 "kond" -infinitive -conditional_passive 〕
konduti
kondut'i to behave konduti
kondut'i to comport konduti
mansalut'i to wave
〔 "mansalut" -infinitive / "mansal" -infinitive -likely / "mans" -infinitive -likely -reason 〕 〔 "mansal" -infinitive -conditional_passive / "mans" -infinitive -conditional_passive -reason 〕
mansaluti
paracut'i to parachute
〔 "paracut" -infinitive / "parac" -infinitive -likely / "par" -infinitive -likely -balance / "pa" -infinitive -likely -balance -head 〕 〔 "parac" -infinitive -conditional_passive / "par" -infinitive -conditional_passive -balance / "pa" -infinitive -conditional_passive -balance -head 〕
paraŝuti
perkut'i to knock
〔 "perkut" -infinitive / "perk" -infinitive -likely / with- "kut" -infinitive 〕 〔 "perk" -infinitive -conditional_passive 〕
perkuti
persekut'i to chase
〔 "persekut" -infinitive / "persek" -infinitive -likely / "pers" -infinitive -likely -starting / with- "sek" -infinitive -likely / with- "sekut" -infinitive / with- "sek" -infinitive -likely 〕 〔 "persek" -infinitive -conditional_passive / "pers" -infinitive -conditional_passive -starting / with- "sek" -infinitive -conditional_passive 〕
persekuti
persekut'i to harrow persekuti
persekut'i to prosecute persekuti
persekut'i to pursue
persekut'i to stalk persekuti
pridisput'i to argue
〔 "pridisput" -infinitive / "pridisp" -infinitive -likely / about- "disp" -infinitive -likely / about- "disput" -infinitive / about- "disp" -infinitive -likely / about- scatter- "put" -infinitive 〕 〔 "pridisp" -infinitive -conditional_passive / about- "disp" -infinitive -conditional_passive 〕
pridisputi
prostitut'i to prostitute
〔 "prostitut" -infinitive / "prostit" -infinitive -likely / "prost" -infinitive -likely -done / on_account_of- "stit" -infinitive -likely / on_account_of- "stitut" -infinitive / on_account_of- "stit" -infinitive -likely 〕 〔 "prostit" -infinitive -conditional_passive / "prost" -infinitive -conditional_passive -done / on_account_of- "stit" -infinitive -conditional_passive 〕
prostituti
refut'i to disprove
〔 "refut" -infinitive / "ref" -infinitive -likely 〕 〔 "ref" -infinitive -conditional_passive 〕
refuti
refut'i to refute refuti
refut'i to retute
rekrut'i to draft
〔 "rekrut" -infinitive / "rekr" -infinitive -likely / "rek" -infinitive -likely -head 〕 〔 "rekr" -infinitive -conditional_passive / "rek" -infinitive -conditional_passive -head 〕
rekruti
rekrut'i to recruit
salut'i to greet
〔 "salut" -infinitive / "sal" -infinitive -likely 〕 〔 "sal" -infinitive -conditional_passive 〕
saluti
salut'i to salute saluti
salut'i to salute saluti
superatut'i to trump
〔 "superatut" -infinitive / "superat" -infinitive -likely / "super" -infinitive -likely -happening / "supe" -infinitive -likely -happening -head / "sup" -infinitive -likely -happening -element / above- "at" -infinitive -likely / above- "atut" -infinitive / above- "at" -infinitive -likely 〕 〔 "superat" -infinitive -conditional_passive / "super" -infinitive -conditional_passive -happening / "supe" -infinitive -conditional_passive -happening -head / "sup" -infinitive -conditional_passive -happening -element / above- "at" -infinitive -conditional_passive 〕
superatuti
supercut'i to flood
〔 "supercut" -infinitive / "superc" -infinitive -likely / above- "cut" -infinitive 〕 〔 "superc" -infinitive -conditional_passive 〕
superŝuti
surcut'i to litter
〔 "surcut" -infinitive / "surc" -infinitive -likely / on- "cut" -infinitive 〕 〔 "surc" -infinitive -conditional_passive 〕
surŝuti
tribut'i to pay tribute
〔 three- "but" -infinitive 〕 〔 "tribut" -infinitive / "trib" -infinitive -likely 〕 〔 "trib" -infinitive -conditional_passive 〕
yurpersekut'i to sue
〔 "yurpersekut" -infinitive / "yurpersek" -infinitive -likely / "yurpers" -infinitive -likely -starting 〕 〔 "yurpersek" -infinitive -conditional_passive / "yurpers" -infinitive -conditional_passive -starting 〕
jurpersekuti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, German, Lithuanian, Esperanto.

Esper' English German Lithuanian Esperanto
amput'i to amputate amputuoti amputi
deput'i to depute deputieren deputi
deput'i to deputize deputieren deputi
diskut'i to discuss diskutieren diskutuoti diskuti
disput'i to dispute disputieren disputas disputi
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Latin, Polish, Esperanto.

Esper' English French Latin Polish Esperanto
amput'i to amputate amputare amputować amputi
balbut'i stutter balbutier balbuti
deput'i to depute députer deputi
deput'i to deputize députer deputi
diskut'i to discuss discuter dyskutować diskuti
disput'i to dispute disputer disputare disputi
englut'i to swallow engloutir engluti
komput'i to compute computare komputi
perkut'i to knock percuter percutere perkuti
refut'i to refute réfuter refuti
salut'i to salute salutare saluti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Russian, Spanish, Esperanto.

Esper' English Italian Russian Spanish Esperanto
amput'i to amputate amputare aмпутировать amputar amputi
balbut'i stutter balbettare balbuti
deput'i to depute deputare deputi
deput'i to deputize deputare deputi
diskut'i to discuss discutere диcкyтировать discutir diskuti
disput'i to dispute disputare диcпyт argumentar disputi
englut'i to swallow inghiottare golondrina engluti
komput'i to compute computare cálculo komputi
komut'i to commute commutare komuti
komut'i to exchange intercambio
kondut'i to behave comportarse konduti
perkut'i to knock percuotere perkuti
persekut'i to chase persecución persekuti
persekut'i to pursue perseguir
refut'i to refute rifiutare refuti
rekrut'i to recruit recluta
salut'i to salute salutare saludar saluti
salut'i to salute dar saludo saluti


CONDITIONAL_ABLE = -uv'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
malpruv'i to belie
〔 "malpruv" -infinitive / "malpr" -infinitive -prepered / "malp" -infinitive -prepered -head / opposite_of- "pruv" -infinitive 〕 〔 "malpr" -infinitive -conditional_able / "malp" -infinitive -conditional_able -head 〕
malpruvi
malpruv'i to disprove malpruvi


TRULY_WOULD_BE = -yu'[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
intervyu'i to interview
〔 some- "ntervyu" -infinitive 〕 〔 "intervyu" -infinitive / not_on_the_outside- "tervyu" -infinitive / between- "vyu" -infinitive 〕 〔 "interv" -infinitive -truly_would_be / not_on_the_outside- "terv" -infinitive -truly_would_be 〕 〔 "intervy" -infinitive -decisive / not_on_the_outside- "tervy" -infinitive -decisive 〕
intervjui
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Spanish, Esperanto.

Esper' English Spanish Esperanto
intervyu'i to interview entrevista intervjui