Esper/Infinitives/2

From Wikibooks, open books for an open world
Jump to: navigation, search

Second Abotseto (e, f, g, h)[edit]

INFINITIVE = '-i[edit]

Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Esperanto.

Esper' English Esperanto
ebenig'i level
〔 "ebenig" -infinitive / "eben" -infinitive -cause_to_become / "eb" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "ebe" -infinitive -was_not 〕
ebenigi
ebenig'i roll ebenigi
ebl'i be possible
〔 "ebl" -infinitive 〕
ebli
ebl'i might ebli
ebl'i to be possible
ebl'i to be possible ebli
eblig'i enable
〔 "eblig" -infinitive / "ebl" -infinitive -cause_to_become 〕
ebligi
eblig'i mean ebligi
ebriig'i intoxicate
〔 "ebriig" -infinitive / "ebri" -infinitive -cause_to_become 〕
ebriigi
edif'i to build up
〔 "edif" -infinitive / "ed" -infinitive -change_into 〕
edif'i to edify edifi
eduk'i educate
〔 "eduk" -infinitive / "ed" -infinitive -product_of 〕
eduki
eduk'i rear eduki
eduk'i to educate eduki
edukidj'i train
〔 "edukidj" -infinitive / "eduk" -infinitive -becoming_anew / "ed" -infinitive -becoming_anew -product_of 〕
edukiĝi
edzidj'i marry
〔 "edzidj" -infinitive / "edz" -infinitive -becoming_anew 〕
edziĝi
edzidj'i wed edziĝi
edzig'i to marry
〔 "edzig" -infinitive / "edz" -infinitive -cause_to_become 〕
edzinidj'i marry
〔 "edzinidj" -infinitive / "edzin" -infinitive -becoming_anew / "edz" -infinitive -becoming_anew -grammatical_feminine 〕
edziniĝi
efekt'i impress
〔 "efekt" -infinitive 〕
efekti
efektividj'i happen
〔 "efektividj" -infinitive / "efektiv" -infinitive -becoming_anew / "efekt" -infinitive -becoming_anew -knowledgable 〕
efektiviĝi
efektivig'i carry out
〔 "efektivig" -infinitive / "efektiv" -infinitive -cause_to_become / "efekt" -infinitive -cause_to_become -knowledgable 〕
efektivigi
efektivig'i execute efektivigi
efektivig'i implement efektivigi
efervesk'i bubble
〔 "efervesk" -infinitive 〕
eferveski
efervesk'i effervesce eferveski
efik'i impact
〔 "efik" -infinitive / "ef" -infinitive -reminiscent_of 〕
efiki
efik'i to effect
efik'i work efiki
egal'i amount
〔 "egal" -infinitive / "eg" -infinitive -reason 〕
egali
egal'i equal egali
egal'i match egali
egal'i parallel egali
egal'i to equal
egalig'i equalise
〔 "egalig" -infinitive / "egal" -infinitive -cause_to_become / "eg" -infinitive -cause_to_become -reason 〕
egaligi
egalig'i equate egaligi
egalig'i identify egaligi
ek'i to begin
〔 "ek" -infinitive 〕
eki
ek'i to start
ek-alfiksidj'i rivet
〔 "ek-alfiksidj" -infinitive / "ek-alfiks" -infinitive -becoming_anew 〕
ek-alfiksiĝi
ek-senmovidj'i rivet
〔 "ek-senmovidj" -infinitive / "ek-senmov" -infinitive -becoming_anew / "ek-senm" -infinitive -becoming_anew -ready 〕
ek-senmoviĝi
ekag'i act
〔 "ekag" -infinitive / "ek" -infinitive -act 〕
ekagi
ekagig'i actuate
〔 "ekagig" -infinitive / "ekag" -infinitive -cause_to_become / "ek" -infinitive -cause_to_become -act 〕
ekagigi
ekaltegidj'i skyrocket
〔 "ekaltegidj" -infinitive / "ekalteg" -infinitive -becoming_anew / "ekalt" -infinitive -becoming_anew -extreme 〕
ekaltegiĝi
ekaltidj'i jump
〔 "ekaltidj" -infinitive / "ekalt" -infinitive -becoming_anew 〕
ekaltiĝi
ekaper'i emerge
〔 "ekaper" -infinitive / "ekape" -infinitive -head / "ekap" -infinitive -element / "ek" -infinitive -element -apparatus 〕
ekaperi
ekardig'i kindle
〔 "ekardig" -infinitive / "ekard" -infinitive -cause_to_become 〕
ekardigi
ekbalants'i twitch
〔 "ekbalants" -infinitive 〕
ekbalanci
ekbalantsidj'i twitch
〔 "ekbalantsidj" -infinitive / "ekbalants" -infinitive -becoming_anew 〕
ekbalanciĝi
ekbat'i hit
〔 "ekbat" -infinitive / "ekb" -infinitive -happening 〕 〔 "ekb" -infinitive -present_passive 〕
ekbati
ekbatal'i attack
〔 "ekbatal" -infinitive / "ekbat" -infinitive -reason / "ekb" -infinitive -reason -happening 〕
ekbatali
ekbril'i flash
〔 "ekbril" -infinitive / "ekbr" -infinitive -tool / "ekb" -infinitive -tool -head 〕
ekbrili
ekbrueg'i crash
〔 "ekbrueg" -infinitive / "ekbru" -infinitive -extreme 〕
ekbruegi
ekbrul'i light
〔 "ekbrul" -infinitive / "ekbr" -infinitive -person / "ekb" -infinitive -person -head 〕
ekbruli
ekbrulig'i ignite
〔 "ekbrulig" -infinitive / "ekbrul" -infinitive -cause_to_become / "ekbr" -infinitive -cause_to_become -person / "ekb" -infinitive -cause_to_become -person -head 〕
ekbruligi
ekbrulig'i kindle ekbruligi
ekbrulig'i light ekbruligi
ekcpruts'i burst
〔 "ekcpruts" -infinitive 〕
ekŝpruci
ekdawrig'i pick
〔 "ekdawrig" -infinitive / "ekdawr" -infinitive -cause_to_become / "ekdaw" -infinitive -cause_to_become -head / "ekd" -infinitive -cause_to_become -head -in_any_sense 〕
ekdaŭrigi
ekdjem'i sigh
〔 "ekdjem" -infinitive / "ekdj" -infinitive -tendency 〕
ekĝemi
ekdju'i try
〔 "ekdju" -infinitive 〕 〔 "ekdj" -infinitive -decisive 〕
ekĝui
ekektividj'i happen
〔 "ekektividj" -infinitive / "ekektiv" -infinitive -becoming_anew / "ekekt" -infinitive -becoming_anew -knowledgable 〕
ekektiviĝi
ekest'i develop
〔 "ekest" -infinitive 〕 〔 "ek" -infinitive -natural_state 〕
ekesti
ekestidj'i arise
〔 "ekestidj" -infinitive / "ekest" -infinitive -becoming_anew 〕
ekestiĝi
ekfal'i dip
〔 "ekfal" -infinitive / "ekf" -infinitive -reason 〕
ekfali
ekfar'i move
〔 "ekfar" -infinitive / "ekfa" -infinitive -head / "ekf" -infinitive -collection 〕
ekfari
ekflam'i flame
〔 "ekflam" -infinitive / "ekfl" -infinitive -time 〕
ekflami
ekflam'i flare ekflami
ekflamig'i light
〔 "ekflamig" -infinitive / "ekflam" -infinitive -cause_to_become / "ekfl" -infinitive -cause_to_become -time 〕
ekflamigi
ekflar'i sniff
〔 "ekflar" -infinitive / "ekfla" -infinitive -head / "ekfl" -infinitive -collection 〕
ekflari
ekflor'i bloom
〔 "ekflor" -infinitive / "ekflo" -infinitive -head / "ekfl" -infinitive -value 〕
ekflori
ekflug'i depart
〔 "ekflug" -infinitive / "ekfl" -infinitive -function 〕
ekflugi
ekflugig'i flush
〔 "ekflugig" -infinitive / "ekflug" -infinitive -cause_to_become / "ekfl" -infinitive -cause_to_become -function 〕
ekflugigi
ekfrap'i bump
〔 "ekfrap" -infinitive / "ekfr" -infinitive -apparatus / "ekf" -infinitive -apparatus -head 〕
ekfrapi
ekfulm'i flash
〔 "ekfulm" -infinitive 〕
ekfulmi
ekfulmet'i flash
〔 "ekfulmet" -infinitive / "ekfulm" -infinitive -diminutive 〕 〔 "ekfulm" -infinitive -natural_passive 〕
ekfulmeti
ekfunktsi'i activate
〔 "ekfunktsi" -infinitive 〕 〔 "ekfunkts" -infinitive -proform 〕
ekfunkcii
ekfunktsiig'i set
〔 "ekfunktsiig" -infinitive / "ekfunktsi" -infinitive -cause_to_become 〕
ekfunkciigi
ekgard'i secure
〔 "ekgard" -infinitive 〕
ekgardi
ekgayidj'i brighten
〔 "ekgayidj" -infinitive / "ekgay" -infinitive -becoming_anew 〕
ekgajiĝi
ekglut'i gulp
〔 "ekglut" -infinitive / "ekgl" -infinitive -likely 〕 〔 "ekgl" -infinitive -conditional_passive 〕
ekgluti
ekgrat'i graze
〔 "ekgrat" -infinitive / "ekgr" -infinitive -happening / "ekg" -infinitive -happening -head 〕 〔 "ekgr" -infinitive -present_passive / "ekg" -infinitive -present_passive -head 〕
ekgrati
ekgustum'i sample
〔 "ekgustum" -infinitive / "ekgust" -infinitive -derivation 〕
ekgustumi
ekhalt'i stall
〔 "ekhalt" -infinitive 〕
ekhalti
ekhav'i get
〔 "ekhav" -infinitive / "ekh" -infinitive -capable 〕 〔 "ekh" -infinitive -present_able 〕
ekhavi
ekhelidj'i brighten
〔 "ekhelidj" -infinitive / "ekhel" -infinitive -becoming_anew / "ekh" -infinitive -becoming_anew -method 〕
ekheliĝi
ekig'i precipitate
〔 "ekig" -infinitive / "ek" -infinitive -cause_to_become 〕
ekigi
ekig'i trigger ekigi
ekip'i equip
〔 "ekip" -infinitive / "ek" -infinitive -structure 〕
ekipi
ekip'i instrument ekipi
ekip'i outfit ekipi
ekip'i to equip ekipi
ekir'i move
〔 "ekir" -infinitive / "eki" -infinitive -head / "ek" -infinitive -opportunity 〕
ekiri
ekjet'i precipitate
〔 "ekjet" -infinitive / "ekj" -infinitive -diminutive 〕 〔 "ekj" -infinitive -natural_passive 〕
ekĵeti
ekkapt'i seize
〔 "ekkapt" -infinitive 〕
ekkapti
ekkapt'i snatch ekkapti
ekkawr'i slump
〔 "ekkawr" -infinitive / "ekkaw" -infinitive -head / "ekk" -infinitive -head -in_any_sense 〕
ekkaŭri
ekkawz'i trigger
〔 "ekkawz" -infinitive 〕
ekkaŭzi
ekkoleridj'i snap
〔 "ekkoleridj" -infinitive / "ekkoler" -infinitive -becoming_anew / "ekkole" -infinitive -becoming_anew -head / "ekkol" -infinitive -becoming_anew -element / "ekk" -infinitive -becoming_anew -element -compared_to 〕
ekkoleriĝi
ekkoments'i embark
〔 "ekkoments" -infinitive 〕
ekkomenci
ekkompren'i grasp
〔 "ekkompren" -infinitive / "ekkompr" -infinitive -goal / "ekkomp" -infinitive -goal -head 〕
ekkompreni
ekkon'i recognise
〔 "ekkon" -infinitive / "ekk" -infinitive -part 〕
ekkoni
ekkonstsi'i realise
〔 "ekkonstsi" -infinitive 〕 〔 "ekkonsts" -infinitive -proform 〕
ekkonscii
ekkreskeg'i boom
〔 "ekkreskeg" -infinitive / "ekkresk" -infinitive -extreme 〕
ekkreskegi
ekkreskeg'i rocket ekkreskegi
ekkri'i exclaim
〔 "ekkri" -infinitive 〕 〔 "ekkr" -infinitive -proform / "ekk" -infinitive -proform -head 〕
ekkrii
eklev'i heave
〔 "eklev" -infinitive / "ekl" -infinitive -powerful 〕 〔 "ekl" -infinitive -natural_able 〕
eklevi
eklevidj'i surge
〔 "eklevidj" -infinitive / "eklev" -infinitive -becoming_anew / "ekl" -infinitive -becoming_anew -powerful 〕
ekleviĝi
eklips'i dwarf
〔 "eklips" -infinitive 〕
eklipsi
eklips'i eclipse eklipsi
eklodj'i settle
〔 "eklodj" -infinitive / "ekl" -infinitive -approaching 〕
ekloĝi
eklum'i flash
〔 "eklum" -infinitive / "ekl" -infinitive -derivation 〕
eklumi
eklumad'i flash
〔 "eklumad" -infinitive / "eklum" -infinitive -ongoing / "ekl" -infinitive -ongoing -derivation 〕
eklumadi
eklumig'i light
〔 "eklumig" -infinitive / "eklum" -infinitive -cause_to_become / "ekl" -infinitive -cause_to_become -derivation 〕
eklumigi
ekmirig'i surprise
〔 "ekmirig" -infinitive / "ekmir" -infinitive -cause_to_become / "ekmi" -infinitive -cause_to_become -head / "ekm" -infinitive -cause_to_become -opportunity 〕
ekmirigi
ekmultegidj'i mushroom
〔 "ekmultegidj" -infinitive / "ekmulteg" -infinitive -becoming_anew / "ekmult" -infinitive -becoming_anew -extreme 〕
ekmultegiĝi
ekmultidj'i surge
〔 "ekmultidj" -infinitive / "ekmult" -infinitive -becoming_anew 〕
ekmultiĝi
eknest'i nest
〔 "eknest" -infinitive 〕 〔 "ekn" -infinitive -natural_state 〕
eknesti
ekokup'i seize
〔 "ekokup" -infinitive / "ekok" -infinitive -kit / "ek" -infinitive -kit -false 〕
ekokupi
ekpartopren'i enter
〔 "ekpartopren" -infinitive / "ekpartopr" -infinitive -goal / "ekpartop" -infinitive -goal -head / "ekpart" -infinitive -goal -head -in_a_group / "ekp" -infinitive -goal -head -in_a_group -art 〕
ekpartopreni
ekpel'i shove
〔 "ekpel" -infinitive / "ekp" -infinitive -method 〕
ekpeli
ekpend'i flop
〔 "ekpend" -infinitive / "ekp" -infinitive -important 〕
ekpendi
ekpliidj'i surge
〔 "ekpliidj" -infinitive / "ekpli" -infinitive -becoming_anew 〕
ekpliiĝi
ekposed'i occupy
〔 "ekposed" -infinitive / "ekpos" -infinitive -repetition / "ekp" -infinitive -repetition -apprentice 〕
ekposedi
ekpren'i grab
〔 "ekpren" -infinitive / "ekpr" -infinitive -goal / "ekp" -infinitive -goal -head 〕
ekpreni
ekpren'i grasp ekpreni
ekprosper'i take
〔 "ekprosper" -infinitive / "ekprospe" -infinitive -head / "ekprosp" -infinitive -element 〕
ekprosperi
ekpuc'i push
〔 "ekpuc" -infinitive / "ekp" -infinitive -independent 〕
ekpuŝi
ekpucidj'i surge
〔 "ekpucidj" -infinitive / "ekpuc" -infinitive -becoming_anew / "ekp" -infinitive -becoming_anew -independent 〕
ekpuŝiĝi
ekradik'i root
〔 "ekradik" -infinitive / "ekrad" -infinitive -reminiscent_of / "ekr" -infinitive -reminiscent_of -ongoing / "ek" -infinitive -reminiscent_of -ongoing -head 〕
ekradiki
ekreg'i take
〔 "ekreg" -infinitive / "ekr" -infinitive -extreme / "ek" -infinitive -extreme -head 〕
ekregi
ekresanidj'i respond
〔 "ekresanidj" -infinitive / "ekresan" -infinitive -becoming_anew / "ekres" -infinitive -becoming_anew -member / "ekr" -infinitive -becoming_anew -member -owner / "ek" -infinitive -becoming_anew -member -owner -head 〕
ekresaniĝi
ekrigard'i glance
〔 "ekrigard" -infinitive 〕
ekrigardi
ekrigard'i peep ekrigardi
ekrimark'i spot
〔 "ekrimark" -infinitive 〕
ekrimarki
ekromp'i rupture
〔 "ekromp" -infinitive 〕
ekrompi
ekromprunc'i rupture
〔 "ekromprunc" -infinitive 〕
ekromprunŝi
ekrrunsomp'i rupture
〔 "ekrrunsomp" -infinitive 〕
ekrrunsompi
eksalt'i bounce
〔 "eksalt" -infinitive / outside- "alt" -infinitive 〕
eksalti
eksedzidj'i divorce
〔 "eksedzidj" -infinitive / "eksedz" -infinitive -becoming_anew / outside- "edz" -infinitive -becoming_anew / outside- "edzidj" -infinitive / outside- "edz" -infinitive -becoming_anew 〕
eksedziĝi
eksedzig'i divorce
〔 "eksedzig" -infinitive / "eksedz" -infinitive -cause_to_become / outside- "edz" -infinitive -cause_to_become / outside- "edzig" -infinitive / outside- "edz" -infinitive -cause_to_become 〕
eksedzigi
ekserenidj'i brighten
〔 "ekserenidj" -infinitive / "ekseren" -infinitive -becoming_anew / "ekser" -infinitive -becoming_anew -goal / "ekse" -infinitive -becoming_anew -goal -head / outside- "e" -infinitive -becoming_anew -goal -head / "eks" -infinitive -becoming_anew -goal -element / outside- "er" -infinitive -becoming_anew -goal / outside- "e" -infinitive -becoming_anew -goal -head / outside- "eren" -infinitive -becoming_anew / outside- "er" -infinitive -becoming_anew -goal / outside- "e" -infinitive -becoming_anew -goal -head / outside- "erenidj" -infinitive / outside- "eren" -infinitive -becoming_anew / outside- "er" -infinitive -becoming_anew -goal / outside- "e" -infinitive -becoming_anew -goal -head 〕
eksereniĝi
eksidj'i resign
〔 "eksidj" -infinitive / "eks" -infinitive -becoming_anew / outside- "idj" -infinitive 〕
eksiĝi
eksig'i expel
〔 "eksig" -infinitive / "eks" -infinitive -cause_to_become / outside- "ig" -infinitive 〕
eksigi
eksklud'i exclude
〔 "eksklud" -infinitive / "ekskl" -infinitive -key / outside- "klud" -infinitive 〕
ekskludi
ekskluziv'i exclude
〔 "ekskluziv" -infinitive / "ekskluz" -infinitive -knowledgable / "ekskl" -infinitive -knowledgable -change / outside- "kluz" -infinitive -knowledgable / outside- "kluziv" -infinitive / outside- "kluz" -infinitive -knowledgable 〕 〔 "ekskluz" -infinitive -established_able / "ekskl" -infinitive -established_able -change / outside- "kluz" -infinitive -established_able 〕
ekskluzivi
ekskluziv'i to exclude
ekskomunik'i excommunicate
〔 "ekskomunik" -infinitive / "ekskomun" -infinitive -reminiscent_of / "ekskom" -infinitive -reminiscent_of -solidarity / "eksk" -infinitive -reminiscent_of -solidarity -degree / outside- "kom" -infinitive -reminiscent_of -solidarity / outside- "komun" -infinitive -reminiscent_of / outside- "kom" -infinitive -reminiscent_of -solidarity / outside- "komunik" -infinitive / outside- "komun" -infinitive -reminiscent_of / outside- "kom" -infinitive -reminiscent_of -solidarity 〕
ekskomuniki
eksku'i disturb
〔 "eksku" -infinitive / outside- "ku" -infinitive 〕 〔 "eksk" -infinitive -decisive 〕
ekskui
eksku'i jar ekskui
eksku'i jolt ekskui
ekskuidj'i shudder
〔 "ekskuidj" -infinitive / "eksku" -infinitive -becoming_anew / outside- "ku" -infinitive -becoming_anew / outside- "kuidj" -infinitive / outside- "ku" -infinitive -becoming_anew 〕
ekskuiĝi
ekskurs'i ramble
〔 "ekskurs" -infinitive / outside- "kurs" -infinitive 〕
ekskursi
ekskurs'i to go on an excursion
ekskuz'i excuse
〔 "ekskuz" -infinitive / "eksk" -infinitive -change / outside- "kuz" -infinitive 〕
ekskuzi
ekskuz'i to excuse ekskuzi
ekskvalifik'i disqualify
〔 "ekskvalifik" -infinitive / "ekskvalif" -infinitive -reminiscent_of / "ekskval" -infinitive -reminiscent_of -change_into / "ekskv" -infinitive -reminiscent_of -change_into -reason / outside- "kval" -infinitive -reminiscent_of -change_into / outside- "kvalif" -infinitive -reminiscent_of / outside- "kval" -infinitive -reminiscent_of -change_into / outside- "kvalifik" -infinitive / outside- "kvalif" -infinitive -reminiscent_of / outside- "kval" -infinitive -reminiscent_of -change_into 〕
ekskvalifiki
eksmodidj'i obsolete
〔 "eksmodidj" -infinitive / "eksmod" -infinitive -becoming_anew / "eksm" -infinitive -becoming_anew -previous_generation / outside- "mod" -infinitive -becoming_anew / outside- "modidj" -infinitive / outside- "mod" -infinitive -becoming_anew 〕
eksmodiĝi
eksor'i jump
〔 "eksor" -infinitive / "ekso" -infinitive -head / outside- "o" -infinitive -head / "eks" -infinitive -value / outside- "or" -infinitive / outside- "o" -infinitive -head 〕
eksori
ekspansi'i expand
〔 "ekspansi" -infinitive / outside- "pansi" -infinitive 〕 〔 "ekspans" -infinitive -proform / outside- "pans" -infinitive -proform 〕
ekspansii
ekspansi'i to expand
ekspansiidj'i expand
〔 "ekspansiidj" -infinitive / "ekspansi" -infinitive -becoming_anew / outside- "pansi" -infinitive -becoming_anew / outside- "pansiidj" -infinitive / outside- "pansi" -infinitive -becoming_anew 〕
ekspansiiĝi
eksped'i consign
〔 "eksped" -infinitive / "eksp" -infinitive -repetition / outside- "ped" -infinitive 〕
ekspedi
eksped'i dispatch ekspedi
eksped'i ship ekspedi
eksped'i to expedite ekspedi
eksperiment'i experiment
〔 "eksperiment" -infinitive / outside- "periment" -infinitive / outside- with- "iment" -infinitive 〕 〔 "eksperim" -infinitive -natural_active / "eksper" -infinitive -natural_active -idea / "ekspe" -infinitive -natural_active -idea -head / outside- "pe" -infinitive -natural_active -idea -head / "eksp" -infinitive -natural_active -idea -element / outside- "per" -infinitive -natural_active -idea / outside- "pe" -infinitive -natural_active -idea -head / outside- "perim" -infinitive -natural_active / outside- "per" -infinitive -natural_active -idea / outside- "pe" -infinitive -natural_active -idea -head / outside- with- "im" -infinitive -natural_active 〕
eksperimenti
eksperiment'i to experiment
ekspertiz'i evaluate
〔 "ekspertiz" -infinitive / "ekspert" -infinitive -cause / outside- "pert" -infinitive -cause / outside- "pertiz" -infinitive / outside- "pert" -infinitive -cause / outside- with- "tiz" -infinitive 〕
ekspertizi
ekspir'i gasp
〔 "ekspir" -infinitive / "ekspi" -infinitive -head / outside- "pi" -infinitive -head / "eksp" -infinitive -opportunity / outside- "pir" -infinitive / outside- "pi" -infinitive -head 〕
ekspiri
ekspir'i sigh ekspiri
eksplik'i elucidate
〔 "eksplik" -infinitive / "ekspl" -infinitive -reminiscent_of / outside- "plik" -infinitive 〕
ekspliki
eksplik'i explain ekspliki
eksplik'i expound ekspliki
eksplod'i burst
〔 "eksplod" -infinitive / "ekspl" -infinitive -previous_generation / outside- "plod" -infinitive 〕
eksplodi
eksplod'i explode eksplodi
eksplod'i to explode eksplodi
eksplod'i to exploit
eksplodig'i blast
〔 "eksplodig" -infinitive / "eksplod" -infinitive -cause_to_become / "ekspl" -infinitive -cause_to_become -previous_generation / outside- "plod" -infinitive -cause_to_become / outside- "plodig" -infinitive / outside- "plod" -infinitive -cause_to_become 〕
eksplodigi
eksplodig'i explode eksplodigi
ekspluat'i exploit
〔 "ekspluat" -infinitive / "eksplu" -infinitive -happening / outside- "plu" -infinitive -happening / outside- "pluat" -infinitive / outside- "plu" -infinitive -happening / outside- additional- "at" -infinitive 〕 〔 "eksplu" -infinitive -present_passive / outside- "plu" -infinitive -present_passive 〕
ekspluati
ekspluat'i leverage ekspluati
ekspluat'i to exploit ekspluati
ekspon'i exhibit
〔 "ekspon" -infinitive / "eksp" -infinitive -part / outside- "pon" -infinitive 〕
eksponi
eksport'i export
〔 "eksport" -infinitive / outside- "port" -infinitive 〕
eksporti
eksport'i to export
ekspozitsi'i display
〔 "ekspozitsi" -infinitive / outside- "pozitsi" -infinitive / outside- at_the_rate_of- "zitsi" -infinitive 〕 〔 "ekspozits" -infinitive -proform / outside- "pozits" -infinitive -proform / outside- at_the_rate_of- "zits" -infinitive -proform 〕
ekspozicii
eksproprietig'i seize
〔 "eksproprietig" -infinitive / "ekspropriet" -infinitive -cause_to_become / "ekspropri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- "propri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- "pri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- "propriet" -infinitive -cause_to_become / outside- "propri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- "pri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- "priet" -infinitive -cause_to_become / outside- on_account_of- "pri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- about- "et" -infinitive -cause_to_become / outside- "proprietig" -infinitive / outside- "propriet" -infinitive -cause_to_become / outside- "propri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- "pri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- "priet" -infinitive -cause_to_become / outside- on_account_of- "pri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- about- "et" -infinitive -cause_to_become / outside- on_account_of- "prietig" -infinitive / outside- on_account_of- "priet" -infinitive -cause_to_become / outside- on_account_of- "pri" -infinitive -cause_to_become -diminutive / outside- on_account_of- about- "et" -infinitive -cause_to_become / outside- on_account_of- about- "etig" -infinitive / outside- on_account_of- about- "et" -infinitive -cause_to_become 〕
eksproprietigi
ekstar'i rise
〔 "ekstar" -infinitive / "eksta" -infinitive -head / outside- "ta" -infinitive -head / "ekst" -infinitive -collection / outside- "tar" -infinitive / outside- "ta" -infinitive -head 〕
ekstari
ekstens'i extend
〔 "ekstens" -infinitive / outside- "tens" -infinitive 〕
ekstensi
eksterm'i annihilate
〔 "eksterm" -infinitive / outside- "term" -infinitive 〕
ekstermi
eksterm'i exterminate ekstermi
eksterm'i to exterminate ekstermi
ekstermidj'i exterminate
〔 "ekstermidj" -infinitive / "eksterm" -infinitive -becoming_anew / outside- "term" -infinitive -becoming_anew / outside- "termidj" -infinitive / outside- "term" -infinitive -becoming_anew / relational_outside- "midj" -infinitive 〕
ekstermiĝi
ekstraditsi'i extradite
〔 "ekstraditsi" -infinitive / outside- "traditsi" -infinitive / outside- through- "ditsi" -infinitive 〕 〔 "ekstradits" -infinitive -proform / outside- "tradits" -infinitive -proform / outside- through- "dits" -infinitive -proform 〕
ekstradicii
ekstrakt'i extract
〔 "ekstrakt" -infinitive / outside- "trakt" -infinitive 〕
ekstrakti
ekstrakt'i to extract
ekstsi'i hear
〔 "ekstsi" -infinitive / outside- "tsi" -infinitive 〕 〔 "eksts" -infinitive -proform 〕
ekscii
ekstsit'i excite
〔 "ekstsit" -infinitive / "eksts" -infinitive -done / outside- "tsit" -infinitive 〕 〔 "eksts" -infinitive -past_passive 〕
eksciti
ekstsit'i to excite eksciti
ekstsiteg'i electrify
〔 "ekstsiteg" -infinitive / "ekstsit" -infinitive -extreme / "eksts" -infinitive -extreme -done / outside- "tsit" -infinitive -extreme / outside- "tsiteg" -infinitive / outside- "tsit" -infinitive -extreme 〕
ekscitegi
ekstsitidj'i excite
〔 "ekstsitidj" -infinitive / "ekstsit" -infinitive -becoming_anew / "eksts" -infinitive -becoming_anew -done / outside- "tsit" -infinitive -becoming_anew / outside- "tsitidj" -infinitive / outside- "tsit" -infinitive -becoming_anew 〕
ekscitiĝi
eksubidj'i duck
〔 "eksubidj" -infinitive / "eksub" -infinitive -becoming_anew / outside- "ub" -infinitive -becoming_anew / outside- "ubidj" -infinitive / outside- "ub" -infinitive -becoming_anew 〕
eksubiĝi
eksud'i exude
〔 "eksud" -infinitive / "eks" -infinitive -key / outside- "ud" -infinitive 〕
eksudi
eksupridj'i arise
〔 "eksupridj" -infinitive / "eksupr" -infinitive -becoming_anew / "eksup" -infinitive -becoming_anew -head / "eks" -infinitive -becoming_anew -head -kit / outside- "up" -infinitive -becoming_anew -head / outside- "upr" -infinitive -becoming_anew / outside- "up" -infinitive -becoming_anew -head / outside- "upridj" -infinitive / outside- "upr" -infinitive -becoming_anew / outside- "up" -infinitive -becoming_anew -head 〕
eksupriĝi
eksvalididj'i expire
〔 "eksvalididj" -infinitive / "eksvalid" -infinitive -becoming_anew / "eksval" -infinitive -becoming_anew -next_generation / "eksv" -infinitive -becoming_anew -next_generation -reason / outside- "val" -infinitive -becoming_anew -next_generation / outside- "valid" -infinitive -becoming_anew / outside- "val" -infinitive -becoming_anew -next_generation / outside- "valididj" -infinitive / outside- "valid" -infinitive -becoming_anew / outside- "val" -infinitive -becoming_anew -next_generation 〕
eksvalidiĝi
eksvalidig'i invalidate
〔 "eksvalidig" -infinitive / "eksvalid" -infinitive -cause_to_become / "eksval" -infinitive -cause_to_become -next_generation / "eksv" -infinitive -cause_to_become -next_generation -reason / outside- "val" -infinitive -cause_to_become -next_generation / outside- "valid" -infinitive -cause_to_become / outside- "val" -infinitive -cause_to_become -next_generation / outside- "validig" -infinitive / outside- "valid" -infinitive -cause_to_become / outside- "val" -infinitive -cause_to_become -next_generation 〕
eksvalidigi
eksving'i twitch
〔 "eksving" -infinitive / "eksv" -infinitive -holder / outside- "ving" -infinitive 〕
eksvingi
eksvingidj'i twitch
〔 "eksvingidj" -infinitive / "eksving" -infinitive -becoming_anew / "eksv" -infinitive -becoming_anew -holder / outside- "ving" -infinitive -becoming_anew / outside- "vingidj" -infinitive / outside- "ving" -infinitive -becoming_anew / outside- second_person- "ngidj" -infinitive 〕
eksvingiĝi
ekten'i grasp
〔 "ekten" -infinitive / "ekt" -infinitive -goal 〕
ekteni
ekteruridj'i horrify
〔 "ekteruridj" -infinitive / "ekterur" -infinitive -becoming_anew / "ekteru" -infinitive -becoming_anew -head / "ekter" -infinitive -becoming_anew -cost / "ekte" -infinitive -becoming_anew -cost -head / "ek" -infinitive -becoming_anew -cost -relational / "ekt" -infinitive -becoming_anew -cost -element 〕
ekteruriĝi
ektir'i jerk
〔 "ektir" -infinitive / "ekti" -infinitive -head / "ekt" -infinitive -opportunity 〕
ektiri
ektiridj'i jerk
〔 "ektiridj" -infinitive / "ektir" -infinitive -becoming_anew / "ekti" -infinitive -becoming_anew -head / "ekt" -infinitive -becoming_anew -opportunity 〕
ektiriĝi
ektondr'i boom
〔 "ektondr" -infinitive / "ektond" -infinitive -head / "ekt" -infinitive -head -promising 〕
ektondri
ektrem'i shiver
〔 "ektrem" -infinitive / "ektr" -infinitive -tendency / "ekt" -infinitive -tendency -head 〕
ektremi
ektrem'i shudder ektremi
ektrov'i come
〔 "ektrov" -infinitive / "ektr" -infinitive -ready / "ekt" -infinitive -ready -head 〕 〔 "ektr" -infinitive -anticipated_able / "ekt" -infinitive -anticipated_able -head 〕
ektrovi
ektrovidj'i turn
〔 "ektrovidj" -infinitive / "ektrov" -infinitive -becoming_anew / "ektr" -infinitive -becoming_anew -ready / "ekt" -infinitive -becoming_anew -ready -head 〕
ektroviĝi
ektuc'i brush
〔 "ektuc" -infinitive / "ekt" -infinitive -independent 〕
ektuŝi
ektuc'i graze ektuŝi
ekvekidj'i wake
〔 "ekvekidj" -infinitive / "ekvek" -infinitive -becoming_anew / "ekv" -infinitive -becoming_anew -starting 〕
ekvekiĝi
ekvelir'i sail
〔 "ekvelir" -infinitive / "ekveli" -infinitive -head / "ekvel" -infinitive -opportunity / "ekv" -infinitive -opportunity -method 〕
ekveliri
ekvendidj'i release
〔 "ekvendidj" -infinitive / "ekvend" -infinitive -becoming_anew / "ekv" -infinitive -becoming_anew -important 〕
ekvendiĝi
ekvervidj'i fire
〔 "ekvervidj" -infinitive / "ekverv" -infinitive -becoming_anew 〕
ekverviĝi
ekvetur'i sail
〔 "ekvetur" -infinitive / "ekvetu" -infinitive -head / "ekvet" -infinitive -cost / "ekv" -infinitive -cost -diminutive 〕
ekveturi
ekvid'i glimpse
〔 "ekvid" -infinitive / "ekv" -infinitive -next_generation 〕
ekvidi
ekvid'i spot ekvidi
ekvidig'i reveal
〔 "ekvidig" -infinitive / "ekvid" -infinitive -cause_to_become / "ekv" -infinitive -cause_to_become -next_generation 〕
ekvidigi
ekviglidj'i galvanise
〔 "ekviglidj" -infinitive / "ekvigl" -infinitive -becoming_anew 〕
ekvigliĝi
ekviglig'i galvanise
〔 "ekviglig" -infinitive / "ekvigl" -infinitive -cause_to_become 〕
ekvigligi
ekvilibr'i balance
〔 "ekvilibr" -infinitive / "ekvilib" -infinitive -head 〕
ekvilibri
ekvilibrig'i balance
〔 "ekvilibrig" -infinitive / "ekvilibr" -infinitive -cause_to_become / "ekvilib" -infinitive -cause_to_become -head 〕
ekvilibrigi
ekvivideblig'i reveal
〔 "ekvivideblig" -infinitive / "ekvividebl" -infinitive -cause_to_become / "ekvivid" -infinitive -cause_to_become -possibility / "ekviv" -infinitive -cause_to_become -possibility -next_generation / "ekv" -infinitive -cause_to_become -possibility -next_generation -knowledgable 〕
ekvividebligi
ekvizit'i begin
〔 "ekvizit" -infinitive / "ekviz" -infinitive -done / "ekv" -infinitive -done -cause 〕 〔 "ekviz" -infinitive -past_passive / "ekv" -infinitive -past_passive -cause 〕
ekviziti
ekvoyadj'i depart
〔 "ekvoyadj" -infinitive / "ekvoy" -infinitive -entering 〕
ekvojaĝi
ekzamen'i examine
〔 "ekzamen" -infinitive / "ekzam" -infinitive -goal / "ekz" -infinitive -goal -time 〕
ekzameni
ekzamen'i scrutinize ekzameni
ekzamen'i to examine
ekzamenad'i question
〔 "ekzamenad" -infinitive / "ekzamen" -infinitive -ongoing / "ekzam" -infinitive -ongoing -goal / "ekz" -infinitive -ongoing -goal -time 〕
ekzamenadi
ekzekut'i execute
〔 "ekzekut" -infinitive / "ekzek" -infinitive -likely / "ekz" -infinitive -likely -starting 〕 〔 "ekzek" -infinitive -conditional_passive / "ekz" -infinitive -conditional_passive -starting 〕
ekzekuti
ekzempl'i exemplify
〔 "ekzempl" -infinitive 〕
ekzempli
ekzempl'i illustrate ekzempli
ekzerts'i exercise
〔 "ekzerts" -infinitive 〕
ekzerci
ekzerts'i to exercise ekzerci
ekzertsad'i practice
〔 "ekzertsad" -infinitive / "ekzerts" -infinitive -ongoing 〕
ekzercadi
ekzertsidj'i exercise
〔 "ekzertsidj" -infinitive / "ekzerts" -infinitive -becoming_anew 〕
ekzerciĝi
ekzil'i exile
〔 "ekzil" -infinitive / "ekz" -infinitive -tool 〕
ekzili
ekzil'i to exile ekzili
ekzilidj'i exile
〔 "ekzilidj" -infinitive / "ekzil" -infinitive -becoming_anew / "ekz" -infinitive -becoming_anew -tool 〕
ekziliĝi
ekzist'i exist
〔 "ekzist" -infinitive 〕 〔 "ekz" -infinitive -established_state 〕
ekzisti
ekzist'i to exist ekzisti
ekzorts'i exorcise
〔 "ekzorts" -infinitive 〕
ekzorci
elaflikt'i shatter
〔 "elaflikt" -infinitive / out_of- "aflikt" -infinitive 〕
elaflikti
elatcet'i redeem
〔 "elatcet" -infinitive / "elatc" -infinitive -diminutive / "el" -infinitive -diminutive -bad / out_of- "atc" -infinitive -diminutive / out_of- "atcet" -infinitive / out_of- "atc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "elatc" -infinitive -natural_passive / "el" -infinitive -natural_passive -bad / out_of- "atc" -infinitive -natural_passive 〕
elaĉeti
elbabil'i blurt
〔 "elbabil" -infinitive / "elbab" -infinitive -tool / out_of- "bab" -infinitive -tool / out_of- "babil" -infinitive / out_of- "bab" -infinitive -tool 〕
elbabili
elbalbut'i blurt
〔 "elbalbut" -infinitive / "elbalb" -infinitive -likely / out_of- "balb" -infinitive -likely / out_of- "balbut" -infinitive / out_of- "balb" -infinitive -likely 〕 〔 "elbalb" -infinitive -conditional_passive / out_of- "balb" -infinitive -conditional_passive 〕
elbalbuti
elbrulig'i gut
〔 "elbrulig" -infinitive / "elbrul" -infinitive -cause_to_become / "elbr" -infinitive -cause_to_become -person / "elb" -infinitive -cause_to_become -person -head / out_of- "brul" -infinitive -cause_to_become / out_of- "brulig" -infinitive / out_of- "brul" -infinitive -cause_to_become 〕
elbruligi
elcalt'i turn off
〔 "elcalt" -infinitive / out_of- "calt" -infinitive 〕
elŝalti
elcipidj'i disembark
〔 "elcipidj" -infinitive / "elcip" -infinitive -becoming_anew / "elc" -infinitive -becoming_anew -structure / out_of- "cip" -infinitive -becoming_anew / out_of- "cipidj" -infinitive / out_of- "cip" -infinitive -becoming_anew 〕
elŝipiĝi
elcipidj'i land elŝipiĝi
elcipig'i land
〔 "elcipig" -infinitive / "elcip" -infinitive -cause_to_become / "elc" -infinitive -cause_to_become -structure / out_of- "cip" -infinitive -cause_to_become / out_of- "cipig" -infinitive / out_of- "cip" -infinitive -cause_to_become 〕
elŝipigi
elcut'i download
〔 "elcut" -infinitive / "elc" -infinitive -likely / out_of- "cut" -infinitive 〕 〔 "elc" -infinitive -conditional_passive 〕
elŝuti
eldandjerig'i safeguard
〔 "eldandjerig" -infinitive / "eldandjer" -infinitive -cause_to_become / "eldandje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "dandje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / "eldandj" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- "dandj" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- "dandjer" -infinitive -cause_to_become / out_of- "dandje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "dandj" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- quantity_of- "ndjer" -infinitive -cause_to_become / out_of- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "dandjerig" -infinitive / out_of- "dandjer" -infinitive -cause_to_become / out_of- "dandje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "dandj" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- quantity_of- "ndjer" -infinitive -cause_to_become / out_of- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- quantity_of- "ndjerig" -infinitive / out_of- quantity_of- "ndjer" -infinitive -cause_to_become / out_of- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head 〕
eldanĝerigi
eldetru'i erase
〔 "eldetru" -infinitive / out_of- "detru" -infinitive / out_of- of- "tru" -infinitive 〕 〔 "eldetr" -infinitive -decisive / "eldet" -infinitive -decisive -head / "eld" -infinitive -decisive -head -diminutive / out_of- "det" -infinitive -decisive -head / out_of- "detr" -infinitive -decisive / out_of- "det" -infinitive -decisive -head 〕
eldetrui
eldetru'i raze eldetrui
eldevig'i extort
〔 "eldevig" -infinitive / "eldev" -infinitive -cause_to_become / "eld" -infinitive -cause_to_become -powerful / out_of- "dev" -infinitive -cause_to_become / out_of- "devig" -infinitive / out_of- "dev" -infinitive -cause_to_become / out_of- of- "vig" -infinitive 〕
eldevigi
eldir'i articulate
〔 "eldir" -infinitive / "eldi" -infinitive -head / out_of- "di" -infinitive -head / "eld" -infinitive -opportunity / out_of- "dir" -infinitive / out_of- "di" -infinitive -head 〕
eldiri
eldir'i utter eldiri
eldir'i voice eldiri
eldon'i issue
〔 "eldon" -infinitive / "eld" -infinitive -part / out_of- "don" -infinitive 〕
eldoni
eldon'i publish eldoni
eldonidj'i publish
〔 "eldonidj" -infinitive / "eldon" -infinitive -becoming_anew / "eld" -infinitive -becoming_anew -part / out_of- "don" -infinitive -becoming_anew / out_of- "donidj" -infinitive / out_of- "don" -infinitive -becoming_anew / out_of- gift- "idj" -infinitive 〕
eldoniĝi
eldrac'i crush
〔 "eldrac" -infinitive / "eldr" -infinitive -balance / "eld" -infinitive -balance -head / out_of- "drac" -infinitive 〕
eldraŝi
elekt'i choose
〔 "elekt" -infinitive / out_of- "ekt" -infinitive 〕
elekti
elekt'i elect elekti
elekt'i opt elekti
elekt'i pick elekti
elekt'i select elekti
elekt'i to choose
elekt'i to elect elekti
elektidj'i elect
〔 "elektidj" -infinitive / "elekt" -infinitive -becoming_anew / out_of- "ekt" -infinitive -becoming_anew / out_of- "ektidj" -infinitive / out_of- "ekt" -infinitive -becoming_anew 〕
elektiĝi
elektriz'i electrify
〔 "elektriz" -infinitive / "elektr" -infinitive -cause / "elekt" -infinitive -cause -head / out_of- "ekt" -infinitive -cause -head / out_of- "ektr" -infinitive -cause / out_of- "ekt" -infinitive -cause -head / out_of- "ektriz" -infinitive / out_of- "ektr" -infinitive -cause / out_of- "ekt" -infinitive -cause -head 〕
elektrizi
elektrum'i electrify
〔 "elektrum" -infinitive / "elektr" -infinitive -derivation / "elekt" -infinitive -derivation -head / out_of- "ekt" -infinitive -derivation -head / out_of- "ektr" -infinitive -derivation / out_of- "ekt" -infinitive -derivation -head / out_of- "ektrum" -infinitive / out_of- "ektr" -infinitive -derivation / out_of- "ekt" -infinitive -derivation -head 〕
elektrumi
elelekt'i choose
〔 "elelekt" -infinitive / out_of- "elekt" -infinitive / out_of- out_of- "ekt" -infinitive 〕
elelekti
elelektad'i choose
〔 "elelektad" -infinitive / "elelekt" -infinitive -ongoing / out_of- "elekt" -infinitive -ongoing / out_of- out_of- "ekt" -infinitive -ongoing / out_of- "elektad" -infinitive / out_of- "elekt" -infinitive -ongoing / out_of- out_of- "ekt" -infinitive -ongoing / out_of- out_of- "ektad" -infinitive / out_of- out_of- "ekt" -infinitive -ongoing 〕
elelektadi
element'i to become elemental
〔 "element" -infinitive / out_of- "ement" -infinitive 〕 〔 "elem" -infinitive -natural_active / "el" -infinitive -natural_active -tendency / out_of- "em" -infinitive -natural_active 〕
elfar'i perform
〔 "elfar" -infinitive / "elfa" -infinitive -head / out_of- "fa" -infinitive -head / "elf" -infinitive -collection / out_of- "far" -infinitive / out_of- "fa" -infinitive -head 〕
elfari
elfar'i perpetrate elfari
elfin'i finish
〔 "elfin" -infinitive / "elf" -infinitive -grammatical_feminine / out_of- "fin" -infinitive 〕
elfini
elflat'i coax
〔 "elflat" -infinitive / "elfl" -infinitive -happening / out_of- "flat" -infinitive 〕 〔 "elfl" -infinitive -present_passive 〕
elflati
elflu'i spill
〔 "elflu" -infinitive / out_of- "flu" -infinitive 〕 〔 "elfl" -infinitive -decisive 〕
elflui
elgayn'i scoop
〔 "elgayn" -infinitive / out_of- "gayn" -infinitive 〕
elgajni
elgayn'i sweep elgajni
elglit'i slip
〔 "elglit" -infinitive / "elgl" -infinitive -done / out_of- "glit" -infinitive 〕 〔 "elgl" -infinitive -past_passive 〕
elgliti
elgucig'i shell
〔 "elgucig" -infinitive / "elguc" -infinitive -cause_to_become / "elg" -infinitive -cause_to_become -independent / out_of- "guc" -infinitive -cause_to_become / out_of- "gucig" -infinitive / out_of- "guc" -infinitive -cause_to_become 〕
elguŝigi
elhokig'i unhinge
〔 "elhokig" -infinitive / "elhok" -infinitive -cause_to_become / "elh" -infinitive -cause_to_become -false / out_of- "hok" -infinitive -cause_to_become / out_of- "hokig" -infinitive / out_of- "hok" -infinitive -cause_to_become 〕
elhokigi
elidj'i emanate
〔 "elidj" -infinitive / "el" -infinitive -becoming_anew / out_of- "idj" -infinitive 〕
eliĝi
elidjad'i ooze
〔 "elidjad" -infinitive / "elidj" -infinitive -ongoing / "el" -infinitive -ongoing -becoming_anew / out_of- "idj" -infinitive -ongoing / out_of- "idjad" -infinitive / out_of- "idj" -infinitive -ongoing 〕
eliĝadi
elig'i discharge
〔 "elig" -infinitive / "el" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ig" -infinitive 〕
eligi
elig'i exude eligi
elig'i output eligi
elig'i spew eligi
elig'i vent eligi
eligad'i ooze
〔 "eligad" -infinitive / "elig" -infinitive -ongoing / "el" -infinitive -ongoing -cause_to_become / out_of- "ig" -infinitive -ongoing / out_of- "igad" -infinitive / out_of- "ig" -infinitive -ongoing 〕
eligadi
elimin'i eliminate
〔 "elimin" -infinitive / "elim" -infinitive -grammatical_feminine / "el" -infinitive -grammatical_feminine -idea / out_of- "im" -infinitive -grammatical_feminine / out_of- "imin" -infinitive / out_of- "im" -infinitive -grammatical_feminine 〕
elimini
elimin'i eradicate elimini
elimin'i to eliminate elimini
elingig'i extract
〔 "elingig" -infinitive / "eling" -infinitive -cause_to_become / "el" -infinitive -cause_to_become -holder / out_of- "ing" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ingig" -infinitive / out_of- "ing" -infinitive -cause_to_become / out_of- not_on_the_outside- "gig" -infinitive 〕
elingigi
elir'i come out
〔 "elir" -infinitive / "eli" -infinitive -head / out_of- "i" -infinitive -head / "el" -infinitive -opportunity / out_of- "ir" -infinitive / out_of- "i" -infinitive -head 〕
eliri
elir'i exit eliri
elir'i go out eliri
elir'i work out eliri
eljet'i cast
〔 "eljet" -infinitive / "elj" -infinitive -diminutive / out_of- "jet" -infinitive 〕 〔 "elj" -infinitive -natural_passive 〕
elĵeti
eljet'i eject elĵeti
eljetidj'i burst
〔 "eljetidj" -infinitive / "eljet" -infinitive -becoming_anew / "elj" -infinitive -becoming_anew -diminutive / out_of- "jet" -infinitive -becoming_anew / out_of- "jetidj" -infinitive / out_of- "jet" -infinitive -becoming_anew 〕
elĵetiĝi
elkartserig'i release
〔 "elkartserig" -infinitive / "elkartser" -infinitive -cause_to_become / "elkartse" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "kartse" -infinitive -cause_to_become -head / "elkarts" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- "karts" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- "kartser" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kartse" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "karts" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- "kartserig" -infinitive / out_of- "kartser" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kartse" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "karts" -infinitive -cause_to_become -element 〕
elkarcerigi
elkasig'i disburse
〔 "elkasig" -infinitive / "elkas" -infinitive -cause_to_become / "elk" -infinitive -cause_to_become -ace / out_of- "kas" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kasig" -infinitive / out_of- "kas" -infinitive -cause_to_become 〕
elkasigi
elkatenidj'i unleash
〔 "elkatenidj" -infinitive / "elkaten" -infinitive -becoming_anew / "elkat" -infinitive -becoming_anew -goal / "elk" -infinitive -becoming_anew -goal -happening / out_of- "kat" -infinitive -becoming_anew -goal / out_of- "katen" -infinitive -becoming_anew / out_of- "kat" -infinitive -becoming_anew -goal / out_of- "katenidj" -infinitive / out_of- "katen" -infinitive -becoming_anew / out_of- "kat" -infinitive -becoming_anew -goal 〕
elkateniĝi
elkatenig'i free
〔 "elkatenig" -infinitive / "elkaten" -infinitive -cause_to_become / "elkat" -infinitive -cause_to_become -goal / "elk" -infinitive -cause_to_become -goal -happening / out_of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / out_of- "katen" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal / out_of- "katenig" -infinitive / out_of- "katen" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kat" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "elkate" -infinitive -was_not / out_of- "kate" -infinitive -was_not 〕
elkatenigi
elkavig'i excavate
〔 "elkavig" -infinitive / "elkav" -infinitive -cause_to_become / "elk" -infinitive -cause_to_become -capable / out_of- "kav" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kavig" -infinitive / out_of- "kav" -infinitive -cause_to_become 〕
elkavigi
elkestig'i unpack
〔 "elkestig" -infinitive / "elkest" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kest" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kestig" -infinitive / out_of- "kest" -infinitive -cause_to_become 〕
elkestigi
elkov'i hatch
〔 "elkov" -infinitive / "elk" -infinitive -ready / out_of- "kov" -infinitive 〕 〔 "elk" -infinitive -anticipated_able 〕
elkovi
elkovidj'i hatch
〔 "elkovidj" -infinitive / "elkov" -infinitive -becoming_anew / "elk" -infinitive -becoming_anew -ready / out_of- "kov" -infinitive -becoming_anew / out_of- "kovidj" -infinitive / out_of- "kov" -infinitive -becoming_anew 〕
elkoviĝi
elkresk'i flourish
〔 "elkresk" -infinitive / out_of- "kresk" -infinitive 〕
elkreski
elkribr'i screen
〔 "elkribr" -infinitive / "elkrib" -infinitive -head / out_of- "krib" -infinitive -head / out_of- "kribr" -infinitive / out_of- "krib" -infinitive -head 〕
elkribri
elkriptig'i decode
〔 "elkriptig" -infinitive / "elkript" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kript" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kriptig" -infinitive / out_of- "kript" -infinitive -cause_to_become 〕
elkriptigi
elkursig'i divert
〔 "elkursig" -infinitive / "elkurs" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kurs" -infinitive -cause_to_become / out_of- "kursig" -infinitive / out_of- "kurs" -infinitive -cause_to_become 〕
elkursigi
ellabor'i elaborate
〔 "ellabor" -infinitive / "ellabo" -infinitive -head / out_of- "labo" -infinitive -head / "ellab" -infinitive -value / out_of- "lab" -infinitive -value / out_of- "labor" -infinitive / out_of- "labo" -infinitive -head / out_of- "lab" -infinitive -value 〕
ellabori
ellabor'i to elaborate ellabori
ellas'i give
〔 "ellas" -infinitive / "ell" -infinitive -ace / out_of- "las" -infinitive 〕
ellasi
ellas'i unleash ellasi
ellasidj'i release
〔 "ellasidj" -infinitive / "ellas" -infinitive -becoming_anew / "ell" -infinitive -becoming_anew -ace / out_of- "las" -infinitive -becoming_anew / out_of- "lasidj" -infinitive / out_of- "las" -infinitive -becoming_anew 〕
ellasiĝi
ellatsidj'i exhaust
〔 "ellatsidj" -infinitive / "ellats" -infinitive -becoming_anew / out_of- "lats" -infinitive -becoming_anew / out_of- "latsidj" -infinitive / out_of- "lats" -infinitive -becoming_anew 〕
ellaciĝi
ellatsig'i exhaust
〔 "ellatsig" -infinitive / "ellats" -infinitive -cause_to_become / out_of- "lats" -infinitive -cause_to_become / out_of- "latsig" -infinitive / out_of- "lats" -infinitive -cause_to_become 〕
ellacigi
ellav'i flush
〔 "ellav" -infinitive / "ell" -infinitive -capable / out_of- "lav" -infinitive 〕 〔 "ell" -infinitive -present_able 〕
ellavi
ellern'i learn
〔 "ellern" -infinitive / out_of- "lern" -infinitive 〕
ellerni
elligig'i free
〔 "elligig" -infinitive / "ellig" -infinitive -cause_to_become / "ell" -infinitive -cause_to_become -cause_to_become / out_of- "lig" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ligig" -infinitive / out_of- "lig" -infinitive -cause_to_become / out_of- third_person- "gig" -infinitive 〕
elligigi
ellitidj'i rise
〔 "ellitidj" -infinitive / "ellit" -infinitive -becoming_anew / "ell" -infinitive -becoming_anew -done / out_of- "lit" -infinitive -becoming_anew / out_of- "litidj" -infinitive / out_of- "lit" -infinitive -becoming_anew / out_of- third_person- "tidj" -infinitive 〕
ellitiĝi
ellitidj'i wake up ellitiĝi
ellitig'i wake up
〔 "ellitig" -infinitive / "ellit" -infinitive -cause_to_become / "ell" -infinitive -cause_to_become -done / out_of- "lit" -infinitive -cause_to_become / out_of- "litig" -infinitive / out_of- "lit" -infinitive -cause_to_become / out_of- third_person- "tig" -infinitive 〕
ellitigi
ellog'i coax
〔 "ellog" -infinitive / "ell" -infinitive -construct / out_of- "log" -infinitive 〕
ellogi
elmanidj'i drop
〔 "elmanidj" -infinitive / "elman" -infinitive -becoming_anew / "elm" -infinitive -becoming_anew -member / out_of- "man" -infinitive -becoming_anew / out_of- "manidj" -infinitive / out_of- "man" -infinitive -becoming_anew 〕
elmaniĝi
elmanig'i drop
〔 "elmanig" -infinitive / "elman" -infinitive -cause_to_become / "elm" -infinitive -cause_to_become -member / out_of- "man" -infinitive -cause_to_become / out_of- "manig" -infinitive / out_of- "man" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "elma" -infinitive -was_not / out_of- "ma" -infinitive -was_not 〕
elmanigi
elmergidj'i emerge
〔 "elmergidj" -infinitive / "elmerg" -infinitive -becoming_anew / out_of- "merg" -infinitive -becoming_anew / out_of- "mergidj" -infinitive / out_of- "merg" -infinitive -becoming_anew 〕
elmergiĝi
elmet'i exhibit
〔 "elmet" -infinitive / "elm" -infinitive -diminutive / out_of- "met" -infinitive 〕 〔 "elm" -infinitive -natural_passive 〕
elmeti
elmetad'i display
〔 "elmetad" -infinitive / "elmet" -infinitive -ongoing / "elm" -infinitive -ongoing -diminutive / out_of- "met" -infinitive -ongoing / out_of- "metad" -infinitive / out_of- "met" -infinitive -ongoing 〕
elmetadi
elmigr'i emigrate
〔 "elmigr" -infinitive / "elmig" -infinitive -head / "elm" -infinitive -head -cause_to_become / out_of- "mig" -infinitive -head / out_of- "migr" -infinitive / out_of- "mig" -infinitive -head 〕
elmigri
elmigr'i immigrate elmigri
elmontr'i evince
〔 "elmontr" -infinitive / "elmont" -infinitive -head / out_of- "mont" -infinitive -head / out_of- "montr" -infinitive / out_of- "mont" -infinitive -head 〕
elmontri
elmontr'i exhibit elmontri
elmontr'i sport elmontri
elmontrad'i display
〔 "elmontrad" -infinitive / "elmontr" -infinitive -ongoing / "elmont" -infinitive -ongoing -head / out_of- "mont" -infinitive -ongoing -head / out_of- "montr" -infinitive -ongoing / out_of- "mont" -infinitive -ongoing -head / out_of- "montrad" -infinitive / out_of- "montr" -infinitive -ongoing / out_of- "mont" -infinitive -ongoing -head 〕
elmontradi
elmontridj'i manifest
〔 "elmontridj" -infinitive / "elmontr" -infinitive -becoming_anew / "elmont" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "mont" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "montr" -infinitive -becoming_anew / out_of- "mont" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "montridj" -infinitive / out_of- "montr" -infinitive -becoming_anew / out_of- "mont" -infinitive -becoming_anew -head 〕
elmontriĝi
elmortig'i exterminate
〔 "elmortig" -infinitive / "elmort" -infinitive -cause_to_become / out_of- "mort" -infinitive -cause_to_become / out_of- "mortig" -infinitive / out_of- "mort" -infinitive -cause_to_become 〕
elmortigi
elnombr'i count
〔 "elnombr" -infinitive / "elnomb" -infinitive -head / out_of- "nomb" -infinitive -head / out_of- "nombr" -infinitive / out_of- "nomb" -infinitive -head 〕
elnombri
elnutr'i nurture
〔 "elnutr" -infinitive / "elnut" -infinitive -head / "eln" -infinitive -head -likely / out_of- "nut" -infinitive -head / out_of- "nutr" -infinitive / out_of- "nut" -infinitive -head 〕
elnutri
elofitsidj'i depose
〔 "elofitsidj" -infinitive / "elofits" -infinitive -becoming_anew / out_of- "ofits" -infinitive -becoming_anew / out_of- "ofitsidj" -infinitive / out_of- "ofits" -infinitive -becoming_anew 〕
eloficiĝi
elofitsig'i depose
〔 "elofitsig" -infinitive / "elofits" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ofits" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ofitsig" -infinitive / out_of- "ofits" -infinitive -cause_to_become 〕
eloficigi
elofitsig'i fire eloficigi
elpac'i emerge
〔 "elpac" -infinitive / "elp" -infinitive -balance / out_of- "pac" -infinitive 〕
elpaŝi
elpag'i discharge
〔 "elpag" -infinitive / "elp" -infinitive -act / out_of- "pag" -infinitive 〕
elpagi
elparol'i articulate
〔 "elparol" -infinitive / "elpar" -infinitive -compared_to / "elpa" -infinitive -compared_to -head / out_of- "pa" -infinitive -compared_to -head / "elp" -infinitive -compared_to -collection / out_of- "par" -infinitive -compared_to / out_of- "pa" -infinitive -compared_to -head / out_of- "parol" -infinitive / out_of- "par" -infinitive -compared_to / out_of- "pa" -infinitive -compared_to -head 〕
elparoli
elparol'i enunciate elparoli
elpel'i banish
〔 "elpel" -infinitive / "elp" -infinitive -method / out_of- "pel" -infinitive 〕
elpeli
elpel'i expel elpeli
elpel'i oust elpeli
elpens'i coin
〔 "elpens" -infinitive / out_of- "pens" -infinitive 〕
elpensi
elpens'i devise elpensi
elpetig'i beg
〔 "elpetig" -infinitive / "elpet" -infinitive -cause_to_become / "elp" -infinitive -cause_to_become -diminutive / out_of- "pet" -infinitive -cause_to_become / out_of- "petig" -infinitive / out_of- "pet" -infinitive -cause_to_become 〕
elpetigi
elpoent'i win
〔 "elpoent" -infinitive / out_of- "poent" -infinitive / out_of- at_the_rate_of- "ent" -infinitive 〕 〔 "elpo" -infinitive -natural_active / out_of- "po" -infinitive -natural_active 〕
elpoenti
elport'i carry
〔 "elport" -infinitive / out_of- "port" -infinitive 〕
elporti
elposedig'i deprive
〔 "elposedig" -infinitive / "elposed" -infinitive -cause_to_become / "elpos" -infinitive -cause_to_become -repetition / "elp" -infinitive -cause_to_become -repetition -apprentice / out_of- "pos" -infinitive -cause_to_become -repetition / out_of- "posed" -infinitive -cause_to_become / out_of- "pos" -infinitive -cause_to_become -repetition / out_of- at_the_rate_of- "sed" -infinitive -cause_to_become / out_of- "posedig" -infinitive / out_of- "posed" -infinitive -cause_to_become / out_of- "pos" -infinitive -cause_to_become -repetition / out_of- at_the_rate_of- "sed" -infinitive -cause_to_become / out_of- at_the_rate_of- "sedig" -infinitive / out_of- at_the_rate_of- "sed" -infinitive -cause_to_become / out_of- at_the_rate_of- but- "ig" -infinitive 〕
elposedigi
elprem'i squeeze
〔 "elprem" -infinitive / "elpr" -infinitive -tendency / "elp" -infinitive -tendency -head / out_of- "prem" -infinitive 〕
elpremi
elpren'i take out
〔 "elpren" -infinitive / "elpr" -infinitive -goal / "elp" -infinitive -goal -head / out_of- "pren" -infinitive 〕
elpreni
elpren'i withdraw elpreni
elprov'i test
〔 "elprov" -infinitive / "elpr" -infinitive -ready / "elp" -infinitive -ready -head / out_of- "prov" -infinitive 〕 〔 "elpr" -infinitive -anticipated_able / "elp" -infinitive -anticipated_able -head 〕
elprovi
elprov'i trial elprovi
elprovad'i trial
〔 "elprovad" -infinitive / "elprov" -infinitive -ongoing / "elpr" -infinitive -ongoing -ready / "elp" -infinitive -ongoing -ready -head / out_of- "prov" -infinitive -ongoing / out_of- "provad" -infinitive / out_of- "prov" -infinitive -ongoing / out_of- on_account_of- "vad" -infinitive 〕
elprovadi
elpump'i pump
〔 "elpump" -infinitive / out_of- "pump" -infinitive 〕
elpumpi
elpuridj'i purify
〔 "elpuridj" -infinitive / "elpur" -infinitive -becoming_anew / "elpu" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "pu" -infinitive -becoming_anew -head / "elp" -infinitive -becoming_anew -cost / out_of- "pur" -infinitive -becoming_anew / out_of- "pu" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "puridj" -infinitive / out_of- "pur" -infinitive -becoming_anew / out_of- "pu" -infinitive -becoming_anew -head 〕
elpuriĝi
elpurig'i debug
〔 "elpurig" -infinitive / "elpur" -infinitive -cause_to_become / "elpu" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "pu" -infinitive -cause_to_become -head / "elp" -infinitive -cause_to_become -cost / out_of- "pur" -infinitive -cause_to_become / out_of- "pu" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "purig" -infinitive / out_of- "pur" -infinitive -cause_to_become / out_of- "pu" -infinitive -cause_to_become -head 〕
elpurigi
elpurig'i decontaminate elpurigi
elpurig'i purify elpurigi
elrab'i despoil
〔 "elrab" -infinitive / out_of- "rab" -infinitive 〕
elrabi
elrab'i ravage elrabi
elrab'i strip elrabi
elradikidj'i uproot
〔 "elradikidj" -infinitive / "elradik" -infinitive -becoming_anew / "elrad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / "elr" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of -ongoing / "el" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of -ongoing -head / out_of- "rad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / out_of- "radik" -infinitive -becoming_anew / out_of- "rad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / out_of- "radikidj" -infinitive / out_of- "radik" -infinitive -becoming_anew / out_of- "rad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of 〕
elradikiĝi
elradikig'i exterminate
〔 "elradikig" -infinitive / "elradik" -infinitive -cause_to_become / "elrad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / "elr" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of -ongoing / "el" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of -ongoing -head / out_of- "rad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / out_of- "radik" -infinitive -cause_to_become / out_of- "rad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / out_of- "radikig" -infinitive / out_of- "radik" -infinitive -cause_to_become / out_of- "rad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of 〕
elradikigi
elradikig'i uproot elradikigi
elrelidj'i derail
〔 "elrelidj" -infinitive / "elrel" -infinitive -becoming_anew / "elr" -infinitive -becoming_anew -method / "el" -infinitive -becoming_anew -method -head / out_of- "rel" -infinitive -becoming_anew / out_of- "relidj" -infinitive / out_of- "rel" -infinitive -becoming_anew 〕
elreliĝi
elrelig'i derail
〔 "elrelig" -infinitive / "elrel" -infinitive -cause_to_become / "elr" -infinitive -cause_to_become -method / "el" -infinitive -cause_to_become -method -head / out_of- "rel" -infinitive -cause_to_become / out_of- "relig" -infinitive / out_of- "rel" -infinitive -cause_to_become 〕
elreligi
elrenovig'i revamp
〔 "elrenovig" -infinitive / "elrenov" -infinitive -cause_to_become / "elren" -infinitive -cause_to_become -ready / "elr" -infinitive -cause_to_become -ready -goal / "el" -infinitive -cause_to_become -ready -goal -head / out_of- "ren" -infinitive -cause_to_become -ready / out_of- "renov" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ren" -infinitive -cause_to_become -ready / out_of- "renovig" -infinitive / out_of- "renov" -infinitive -cause_to_become / out_of- "ren" -infinitive -cause_to_become -ready 〕
elrenovigi
elrevidj'i disillusion
〔 "elrevidj" -infinitive / "elrev" -infinitive -becoming_anew / "elr" -infinitive -becoming_anew -powerful / "el" -infinitive -becoming_anew -powerful -head / out_of- "rev" -infinitive -becoming_anew / out_of- "revidj" -infinitive / out_of- "rev" -infinitive -becoming_anew 〕
elreviĝi
elrevig'i disillusion
〔 "elrevig" -infinitive / "elrev" -infinitive -cause_to_become / "elr" -infinitive -cause_to_become -powerful / "el" -infinitive -cause_to_become -powerful -head / out_of- "rev" -infinitive -cause_to_become / out_of- "revig" -infinitive / out_of- "rev" -infinitive -cause_to_become 〕
elrevigi
elsark'i exterminate
〔 "elsark" -infinitive / out_of- "sark" -infinitive 〕
elsarki
elsekidj'i wither
〔 "elsekidj" -infinitive / "elsek" -infinitive -becoming_anew / "els" -infinitive -becoming_anew -starting / out_of- "sek" -infinitive -becoming_anew / out_of- "sekidj" -infinitive / out_of- "sek" -infinitive -becoming_anew 〕
elsekiĝi
elsekig'i dehydrate
〔 "elsekig" -infinitive / "elsek" -infinitive -cause_to_become / "els" -infinitive -cause_to_become -starting / out_of- "sek" -infinitive -cause_to_become / out_of- "sekig" -infinitive / out_of- "sek" -infinitive -cause_to_become 〕
elsekigi
elsekig'i parch elsekigi
elsend'i broadcast
〔 "elsend" -infinitive / "els" -infinitive -important / out_of- "send" -infinitive 〕
elsendi
elsend'i carry elsendi
elsend'i transmit elsendi
elsendidj'i air
〔 "elsendidj" -infinitive / "elsend" -infinitive -becoming_anew / "els" -infinitive -becoming_anew -important / out_of- "send" -infinitive -becoming_anew / out_of- "sendidj" -infinitive / out_of- "send" -infinitive -becoming_anew / out_of- without- "didj" -infinitive 〕
elsendiĝi
elsertc'i trace
〔 "elsertc" -infinitive / out_of- "sertc" -infinitive 〕
elserĉi
elservig'i decommission
〔 "elservig" -infinitive / "elserv" -infinitive -cause_to_become / out_of- "serv" -infinitive -cause_to_become / out_of- "servig" -infinitive / out_of- "serv" -infinitive -cause_to_become 〕
elservigi
elservutig'i emancipate
〔 "elservutig" -infinitive / "elservut" -infinitive -cause_to_become / "elserv" -infinitive -cause_to_become -likely / out_of- "serv" -infinitive -cause_to_become -likely / out_of- "servut" -infinitive -cause_to_become / out_of- "serv" -infinitive -cause_to_become -likely / out_of- "servutig" -infinitive / out_of- "servut" -infinitive -cause_to_become / out_of- "serv" -infinitive -cause_to_become -likely 〕
elservutigi
elspez'i expend
〔 "elspez" -infinitive / "elsp" -infinitive -device / out_of- "spez" -infinitive 〕
elspezi
elspez'i spend elspezi
elspez'i to pay out elspezi
elspezig'i cost
〔 "elspezig" -infinitive / "elspez" -infinitive -cause_to_become / "elsp" -infinitive -cause_to_become -device / out_of- "spez" -infinitive -cause_to_become / out_of- "spezig" -infinitive / out_of- "spez" -infinitive -cause_to_become 〕
elspezigi
elspir'i exhale
〔 "elspir" -infinitive / "elspi" -infinitive -head / out_of- "spi" -infinitive -head / "elsp" -infinitive -opportunity / out_of- "spir" -infinitive / out_of- "spi" -infinitive -head 〕
elspiri
elspir'i sigh elspiri
elstar'i jut
〔 "elstar" -infinitive / "elsta" -infinitive -head / out_of- "sta" -infinitive -head / "elst" -infinitive -collection / out_of- "star" -infinitive / out_of- "sta" -infinitive -head 〕
elstari
elstar'i project elstari
elstrek'i suppress
〔 "elstrek" -infinitive / "elstr" -infinitive -starting / "elst" -infinitive -starting -head / out_of- "strek" -infinitive 〕
elstreki
eltcerp'i exhaust
〔 "eltcerp" -infinitive / out_of- "tcerp" -infinitive 〕
elĉerpi
eltcerpidj'i exhaust
〔 "eltcerpidj" -infinitive / "eltcerp" -infinitive -becoming_anew / out_of- "tcerp" -infinitive -becoming_anew / out_of- "tcerpidj" -infinitive / out_of- "tcerp" -infinitive -becoming_anew / out_of- at- "rpidj" -infinitive 〕
elĉerpiĝi
elten'i endure
〔 "elten" -infinitive / "elt" -infinitive -goal / out_of- "ten" -infinitive 〕
elteni
elten'i last elteni
elten'i weather elteni
elten'i withstand elteni
elteridj'i unearth
〔 "elteridj" -infinitive / "elter" -infinitive -becoming_anew / "elte" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "te" -infinitive -becoming_anew -head / "el" -infinitive -becoming_anew -relational / "elt" -infinitive -becoming_anew -element / out_of- "ter" -infinitive -becoming_anew / out_of- "te" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "teridj" -infinitive / out_of- "ter" -infinitive -becoming_anew / out_of- "te" -infinitive -becoming_anew -head 〕
elteriĝi
elterig'i unearth
〔 "elterig" -infinitive / "elter" -infinitive -cause_to_become / "elte" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "te" -infinitive -cause_to_become -head / "el" -infinitive -cause_to_become -relational / "elt" -infinitive -cause_to_become -element / out_of- "ter" -infinitive -cause_to_become / out_of- "te" -infinitive -cause_to_become -head / out_of- "terig" -infinitive / out_of- "ter" -infinitive -cause_to_become / out_of- "te" -infinitive -cause_to_become -head 〕
elterigi
eltir'i extract
〔 "eltir" -infinitive / "elti" -infinitive -head / out_of- "ti" -infinitive -head / "elt" -infinitive -opportunity / out_of- "tir" -infinitive / out_of- "ti" -infinitive -head 〕
eltiri
eltir'i glean eltiri
eltir'i pull out eltiri
eltir'i take off eltiri
eltiridj'i back out
〔 "eltiridj" -infinitive / "eltir" -infinitive -becoming_anew / "elti" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "ti" -infinitive -becoming_anew -head / "elt" -infinitive -becoming_anew -opportunity / out_of- "tir" -infinitive -becoming_anew / out_of- "ti" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "tiridj" -infinitive / out_of- "tir" -infinitive -becoming_anew / out_of- "ti" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- that- "ridj" -infinitive 〕
eltiriĝi
eltond'i clip
〔 "eltond" -infinitive / "elt" -infinitive -promising / out_of- "tond" -infinitive 〕
eltondi
eltord'i wring
〔 "eltord" -infinitive / out_of- "tord" -infinitive 〕
eltordi
eltrakidj'i derail
〔 "eltrakidj" -infinitive / "eltrak" -infinitive -becoming_anew / "eltr" -infinitive -becoming_anew -derived_from / "elt" -infinitive -becoming_anew -derived_from -head / out_of- "trak" -infinitive -becoming_anew / out_of- "trakidj" -infinitive / out_of- "trak" -infinitive -becoming_anew / out_of- through- "kidj" -infinitive 〕
eltrakiĝi
eltrink'i empty
〔 "eltrink" -infinitive / out_of- "trink" -infinitive 〕
eltrinki
eltrov'i detect
〔 "eltrov" -infinitive / "eltr" -infinitive -ready / "elt" -infinitive -ready -head / out_of- "trov" -infinitive 〕 〔 "eltr" -infinitive -anticipated_able / "elt" -infinitive -anticipated_able -head 〕
eltrovi
eltrov'i discover eltrovi
eltrov'i unearth eltrovi
eltrovidj'i discover
〔 "eltrovidj" -infinitive / "eltrov" -infinitive -becoming_anew / "eltr" -infinitive -becoming_anew -ready / "elt" -infinitive -becoming_anew -ready -head / out_of- "trov" -infinitive -becoming_anew / out_of- "trovidj" -infinitive / out_of- "trov" -infinitive -becoming_anew / out_of- excessive- "vidj" -infinitive 〕
eltroviĝi
elturnidj'i evade
〔 "elturnidj" -infinitive / "elturn" -infinitive -becoming_anew / out_of- "turn" -infinitive -becoming_anew / out_of- "turnidj" -infinitive / out_of- "turn" -infinitive -becoming_anew 〕
elturniĝi
eluyig'i draw
〔 "eluyig" -infinitive / "eluy" -infinitive -cause_to_become / "el" -infinitive -cause_to_become -container / out_of- "uy" -infinitive -cause_to_become / out_of- "uyig" -infinitive / out_of- "uy" -infinitive -cause_to_become 〕
elujigi
eluz'i exhaust
〔 "eluz" -infinitive / "el" -infinitive -change / out_of- "uz" -infinitive 〕
eluzi
eluzidj'i exhaust
〔 "eluzidj" -infinitive / "eluz" -infinitive -becoming_anew / "el" -infinitive -becoming_anew -change / out_of- "uz" -infinitive -becoming_anew / out_of- "uzidj" -infinitive / out_of- "uz" -infinitive -becoming_anew 〕
eluziĝi
elvagonidj'i disembark
〔 "elvagonidj" -infinitive / "elvagon" -infinitive -becoming_anew / "elvag" -infinitive -becoming_anew -part / "elv" -infinitive -becoming_anew -part -act / out_of- "vag" -infinitive -becoming_anew -part / out_of- "vagon" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vag" -infinitive -becoming_anew -part / out_of- "vagonidj" -infinitive / out_of- "vagon" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vag" -infinitive -becoming_anew -part 〕
elvagoniĝi
elvanidj'i fizzle
〔 "elvanidj" -infinitive / "elvan" -infinitive -becoming_anew / "elv" -infinitive -becoming_anew -member / out_of- "van" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vanidj" -infinitive / out_of- "van" -infinitive -becoming_anew 〕
elvaniĝi
elvaporidj'i evaporate
〔 "elvaporidj" -infinitive / "elvapor" -infinitive -becoming_anew / "elvapo" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "vapo" -infinitive -becoming_anew -head / "elvap" -infinitive -becoming_anew -value / "elv" -infinitive -becoming_anew -value -apparatus / out_of- "vap" -infinitive -becoming_anew -value / out_of- "vapor" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vapo" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "vap" -infinitive -becoming_anew -value / out_of- "vaporidj" -infinitive / out_of- "vapor" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vapo" -infinitive -becoming_anew -head / out_of- "vap" -infinitive -becoming_anew -value 〕
elvaporiĝi
elven'i emerge
〔 "elven" -infinitive / "elv" -infinitive -goal / out_of- "ven" -infinitive 〕
elveni
elverc'i spill
〔 "elverc" -infinitive / out_of- "verc" -infinitive 〕
elverŝi
elvercidj'i spill
〔 "elvercidj" -infinitive / "elverc" -infinitive -becoming_anew / out_of- "verc" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vercidj" -infinitive / out_of- "verc" -infinitive -becoming_anew 〕
elverŝiĝi
elverg'i thrash
〔 "elverg" -infinitive / out_of- "verg" -infinitive 〕
elvergi
elvetur'i depart
〔 "elvetur" -infinitive / "elvetu" -infinitive -head / out_of- "vetu" -infinitive -head / "elvet" -infinitive -cost / "elv" -infinitive -cost -diminutive / out_of- "vet" -infinitive -cost / out_of- "vetur" -infinitive / out_of- "vetu" -infinitive -head / out_of- "vet" -infinitive -cost 〕
elveturi
elvic'i clear
〔 "elvic" -infinitive / "elv" -infinitive -resembling / out_of- "vic" -infinitive 〕
elviŝi
elvic'i obliterate elviŝi
elvok'i evoke
〔 "elvok" -infinitive / "elv" -infinitive -false / out_of- "vok" -infinitive 〕
elvoki
elvokidj'i stir
〔 "elvokidj" -infinitive / "elvok" -infinitive -becoming_anew / "elv" -infinitive -becoming_anew -false / out_of- "vok" -infinitive -becoming_anew / out_of- "vokidj" -infinitive / out_of- "vok" -infinitive -becoming_anew 〕
elvokiĝi
elvolv'i detail
〔 "elvolv" -infinitive / out_of- "volv" -infinitive 〕
elvolvi
elvolv'i unwind elvolvi
elvolvidj'i open
〔 "elvolvidj" -infinitive / "elvolv" -infinitive -becoming_anew / out_of- "volv" -infinitive -becoming_anew / out_of- "volvidj" -infinitive / out_of- "volv" -infinitive -becoming_anew 〕
elvolviĝi
elvolvidj'i unfold elvolviĝi
em'ax ad'i tends to continue
〔 "em" -present /+/ "ad" -infinitive 〕
em'ax adj'i tends to old
〔 "em" -present /+/ "adj" -infinitive 〕
em'ax admon'i tends to require
〔 "em" -present /+/ "admon" -infinitive / "adm" -infinitive -part 〕
em'ax ag'i tends to act
〔 "em" -present /+/ "ag" -infinitive 〕
em'ax agord'i tends to tune
〔 "em" -present /+/ "agord" -infinitive 〕
em'ax akord'i tends to agree
〔 "em" -present /+/ "akord" -infinitive 〕
em'ax anti'i tends to oppose
〔 "em" -present /+/ "anti" -infinitive 〕 〔 "ant" -infinitive -proform 〕
em'ax aspekt'i tends to look
〔 "em" -present /+/ "aspekt" -infinitive 〕
em'ax atc'i tends to bad
〔 "em" -present /+/ "atc" -infinitive 〕
em'ax atc'i tends to do wrong
em'ax atent'i tends to care
〔 "em" -present /+/ "atent" -infinitive 〕 〔 "at" -infinitive -natural_active 〕
em'ax baz'i tends to base
〔 "em" -present /+/ "baz" -infinitive 〕
em'ax blek'i tends to cackle
〔 "em" -present /+/ "blek" -infinitive 〕
em'ax bombard'i tends to bombard
〔 "em" -present /+/ "bombard" -infinitive 〕
em'ax bon'i tends to good
〔 "em" -present /+/ "bon" -infinitive 〕
em'ax bor'i tends to drill
〔 "em" -present /+/ "bor" -infinitive / "bo" -infinitive -head 〕
em'ax cov'i tends to put
〔 "em" -present /+/ "cov" -infinitive 〕
em'ax ctop'i tends to cover
〔 "em" -present /+/ "ctop" -infinitive 〕
em'ax dev'i tends to obliged
〔 "em" -present /+/ "dev" -infinitive 〕
em'ax dev'i tends to to
em'ax disput'i tends to argue
〔 "em" -present /+/ "disput" -infinitive / "disp" -infinitive -likely / scatter- "put" -infinitive 〕 〔 "disp" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ax dissem'i tends to disperse
〔 "em" -present /+/ "dissem" -infinitive / "diss" -infinitive -tendency / scatter- "sem" -infinitive 〕
em'ax divid'i tends to share
〔 "em" -present /+/ "divid" -infinitive / "div" -infinitive -next_generation 〕
em'ax djoy'i tends to rejoice
〔 "em" -present /+/ "djoy" -infinitive 〕 〔 "djo" -infinitive -familiar 〕
em'ax dolor'i tends to hurt
〔 "em" -present /+/ "dolor" -infinitive / "dolo" -infinitive -head / "dol" -infinitive -value 〕
em'ax duibl'i tends to halve
〔 "em" -present /+/ two- "ibl" -infinitive 〕 〔 "duibl" -infinitive / "du" -infinitive -fraction 〕
em'ax edif'i tends to up
〔 "em" -present /+/ "edif" -infinitive / "ed" -infinitive -change_into 〕
em'ax ek'i tends to start
〔 "em" -present /+/ "ek" -infinitive 〕
em'ax elekt'i tends to choose
〔 "em" -present /+/ "elekt" -infinitive / out_of- "ekt" -infinitive 〕
em'ax em'i tends to toward
〔 "em" -present /+/ "em" -infinitive 〕
em'ax en'i tends to enter
〔 "em" -present /+/ "en" -infinitive 〕
em'ax en'i tends to in
em'ax estim'i tends to appreciate
〔 "em" -present /+/ "estim" -infinitive / "est" -infinitive -idea 〕
em'ax forig'i tends to delete
〔 "em" -present /+/ "forig" -infinitive / "for" -infinitive -cause_to_become / "fo" -infinitive -cause_to_become -head / away- "ig" -infinitive 〕
em'ax forpuc'i tends to reject
〔 "em" -present /+/ "forpuc" -infinitive / "forp" -infinitive -independent / away- "puc" -infinitive 〕
em'ax garn'i tends to adorn
〔 "em" -present /+/ "garn" -infinitive 〕
em'ax grumbl'i tends to growl
〔 "em" -present /+/ "grumbl" -infinitive 〕
em'ax gust'i tends to taste
〔 "em" -present /+/ "gust" -infinitive 〕
em'ax i'i tends to something
〔 "em" -present /+/ some--infinitive 〕 〔 "i" -infinitive 〕
em'ax ide'i tends to brainstorm
〔 "em" -present /+/ some- "de" -infinitive 〕 〔 "ide" -infinitive 〕 〔 "id" -infinitive -location 〕
em'ax ide'i tends to idea
em'ax ig'i tends to become
〔 "em" -present /+/ "ig" -infinitive 〕
em'ax ijd'i tends to become
〔 "em" -present /+/ "ijd" -infinitive 〕
em'ax ilumin'i tends to brighten
〔 "em" -present /+/ some- "lumin" -infinitive / some- "lum" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 power_of- "umin" -infinitive / power_of- "um" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 "ilumin" -infinitive / "ilum" -infinitive -grammatical_feminine / "il" -infinitive -grammatical_feminine -derivation 〕
em'ax implik'i tends to involve
〔 "em" -present /+/ some- "mplik" -infinitive 〕 〔 "implik" -infinitive / "impl" -infinitive -reminiscent_of 〕
em'ax ji'i tends to this
〔 "em" -present /+/ "ji" -infinitive 〕
em'ax ki'i tends to do what
〔 "em" -present /+/ "ki" -infinitive 〕
em'ax lum'i tends to light
〔 "em" -present /+/ "lum" -infinitive 〕
em'ax ne'i tends to deny
〔 "em" -present /+/ "ne" -infinitive 〕
em'ax ne'i tends to no
em'ax neni'i tends to nothing
〔 "em" -present /+/ none- "i" -infinitive 〕 〔 pronominal_none--infinitive 〕 〔 "neni" -infinitive / no,_not- "ni" -infinitive 〕 〔 "nen" -infinitive -proform 〕
em'ax onig'i tends to unite
〔 "em" -present /+/ one- "ig" -infinitive 〕 〔 "onig" -infinitive / "on" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "o" -infinitive -was_not 〕
em'ax prezid'i tends to rule
〔 "em" -present /+/ "prezid" -infinitive / "prez" -infinitive -next_generation 〕
em'ax pruv'i tends to show
〔 "em" -present /+/ "pruv" -infinitive 〕
em'ax re'i tends to again
〔 "em" -present /+/ "re" -infinitive 〕
em'ax re'i tends to back
em'ax refut'i tends to retute
〔 "em" -present /+/ "refut" -infinitive / "ref" -infinitive -likely 〕 〔 "ref" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ax sadj'i tends to be wise
〔 "em" -present /+/ "sadj" -infinitive 〕
em'ax sekts'i tends to intersect
〔 "em" -present /+/ "sekts" -infinitive 〕
em'ax situ'i tends to located
〔 "em" -present /+/ "situ" -infinitive / reflexive- "tu" -infinitive 〕 〔 "sit" -infinitive -decisive 〕
em'ax skal'i tends to scale
〔 "em" -present /+/ "skal" -infinitive 〕
em'ax strek'i tends to draw
〔 "em" -present /+/ "strek" -infinitive 〕
em'ax tces'i tends to stop
〔 "em" -present /+/ "tces" -infinitive 〕
em'ax tem'i tends to about
〔 "em" -present /+/ "tem" -infinitive 〕
em'ax ti'i tends to that
〔 "em" -present /+/ "ti" -infinitive 〕
em'ax trem'i tends to shake
〔 "em" -present /+/ "trem" -infinitive 〕
em'ax util'i tends to utilize
〔 "em" -present /+/ "util" -infinitive / "ut" -infinitive -tool 〕
em'ax vart'i tends to nurse
〔 "em" -present /+/ "vart" -infinitive 〕
em'ax vers'i tends to pour
〔 "em" -present /+/ "vers" -infinitive 〕
em'ax vers'i tends to verse
em'ax vetur'i tends to ride
〔 "em" -present /+/ "vetur" -infinitive / "vetu" -infinitive -head / "vet" -infinitive -cost 〕
em'ax votc'i tends to voice
〔 "em" -present /+/ "votc" -infinitive 〕
em'ax vund'i tends to hurt
〔 "em" -present /+/ "vund" -infinitive 〕
em'ax zon'i tends to bind
〔 "em" -present /+/ "zon" -infinitive 〕
em'ax zon'i tends to encircle
em'i incline
〔 "em" -infinitive 〕
emi
em'i tend emi
em'i to have a tendency to emi
em'i to tend toward
em'ix ad'i tended to continue
〔 "em" -past /+/ "ad" -infinitive 〕
em'ix adj'i tended to old
〔 "em" -past /+/ "adj" -infinitive 〕
em'ix admon'i tended to require
〔 "em" -past /+/ "admon" -infinitive / "adm" -infinitive -part 〕
em'ix ag'i tended to act
〔 "em" -past /+/ "ag" -infinitive 〕
em'ix agord'i tended to tune
〔 "em" -past /+/ "agord" -infinitive 〕
em'ix akord'i tended to agree
〔 "em" -past /+/ "akord" -infinitive 〕
em'ix anti'i tended to oppose
〔 "em" -past /+/ "anti" -infinitive 〕 〔 "ant" -infinitive -proform 〕
em'ix aspekt'i tended to look
〔 "em" -past /+/ "aspekt" -infinitive 〕
em'ix atc'i tended to bad
〔 "em" -past /+/ "atc" -infinitive 〕
em'ix atc'i tended to do wrong
em'ix atent'i tended to care
〔 "em" -past /+/ "atent" -infinitive 〕 〔 "at" -infinitive -natural_active 〕
em'ix baz'i tended to base
〔 "em" -past /+/ "baz" -infinitive 〕
em'ix blek'i tended to cackle
〔 "em" -past /+/ "blek" -infinitive 〕
em'ix bombard'i tended to bombard
〔 "em" -past /+/ "bombard" -infinitive 〕
em'ix bon'i tended to good
〔 "em" -past /+/ "bon" -infinitive 〕
em'ix bor'i tended to drill
〔 "em" -past /+/ "bor" -infinitive / "bo" -infinitive -head 〕
em'ix cov'i tended to put
〔 "em" -past /+/ "cov" -infinitive 〕
em'ix ctop'i tended to cover
〔 "em" -past /+/ "ctop" -infinitive 〕
em'ix dev'i tended to obliged
〔 "em" -past /+/ "dev" -infinitive 〕
em'ix dev'i tended to to
em'ix disput'i tended to argue
〔 "em" -past /+/ "disput" -infinitive / "disp" -infinitive -likely / scatter- "put" -infinitive 〕 〔 "disp" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ix dissem'i tended to disperse
〔 "em" -past /+/ "dissem" -infinitive / "diss" -infinitive -tendency / scatter- "sem" -infinitive 〕
em'ix divid'i tended to share
〔 "em" -past /+/ "divid" -infinitive / "div" -infinitive -next_generation 〕
em'ix djoy'i tended to rejoice
〔 "em" -past /+/ "djoy" -infinitive 〕 〔 "djo" -infinitive -familiar 〕
em'ix dolor'i tended to hurt
〔 "em" -past /+/ "dolor" -infinitive / "dolo" -infinitive -head / "dol" -infinitive -value 〕
em'ix duibl'i tended to halve
〔 "em" -past /+/ two- "ibl" -infinitive 〕 〔 "duibl" -infinitive / "du" -infinitive -fraction 〕
em'ix edif'i tended to up
〔 "em" -past /+/ "edif" -infinitive / "ed" -infinitive -change_into 〕
em'ix ek'i tended to start
〔 "em" -past /+/ "ek" -infinitive 〕
em'ix elekt'i tended to choose
〔 "em" -past /+/ "elekt" -infinitive / out_of- "ekt" -infinitive 〕
em'ix em'i tended to toward
〔 "em" -past /+/ "em" -infinitive 〕
em'ix en'i tended to enter
〔 "em" -past /+/ "en" -infinitive 〕
em'ix en'i tended to in
em'ix estim'i tended to appreciate
〔 "em" -past /+/ "estim" -infinitive / "est" -infinitive -idea 〕
em'ix forig'i tended to delete
〔 "em" -past /+/ "forig" -infinitive / "for" -infinitive -cause_to_become / "fo" -infinitive -cause_to_become -head / away- "ig" -infinitive 〕
em'ix forpuc'i tended to reject
〔 "em" -past /+/ "forpuc" -infinitive / "forp" -infinitive -independent / away- "puc" -infinitive 〕
em'ix garn'i tended to adorn
〔 "em" -past /+/ "garn" -infinitive 〕
em'ix grumbl'i tended to growl
〔 "em" -past /+/ "grumbl" -infinitive 〕
em'ix gust'i tended to taste
〔 "em" -past /+/ "gust" -infinitive 〕
em'ix i'i tended to something
〔 "em" -past /+/ some--infinitive 〕 〔 "i" -infinitive 〕
em'ix ide'i tended to brainstorm
〔 "em" -past /+/ some- "de" -infinitive 〕 〔 "ide" -infinitive 〕 〔 "id" -infinitive -location 〕
em'ix ide'i tended to idea
em'ix ig'i tended to become
〔 "em" -past /+/ "ig" -infinitive 〕
em'ix ijd'i tended to become
〔 "em" -past /+/ "ijd" -infinitive 〕
em'ix ilumin'i tended to brighten
〔 "em" -past /+/ some- "lumin" -infinitive / some- "lum" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 power_of- "umin" -infinitive / power_of- "um" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 "ilumin" -infinitive / "ilum" -infinitive -grammatical_feminine / "il" -infinitive -grammatical_feminine -derivation 〕
em'ix implik'i tended to involve
〔 "em" -past /+/ some- "mplik" -infinitive 〕 〔 "implik" -infinitive / "impl" -infinitive -reminiscent_of 〕
em'ix ji'i tended to this
〔 "em" -past /+/ "ji" -infinitive 〕
em'ix ki'i tended to do what
〔 "em" -past /+/ "ki" -infinitive 〕
em'ix lum'i tended to light
〔 "em" -past /+/ "lum" -infinitive 〕
em'ix ne'i tended to deny
〔 "em" -past /+/ "ne" -infinitive 〕
em'ix ne'i tended to no
em'ix neni'i tended to nothing
〔 "em" -past /+/ none- "i" -infinitive 〕 〔 pronominal_none--infinitive 〕 〔 "neni" -infinitive / no,_not- "ni" -infinitive 〕 〔 "nen" -infinitive -proform 〕
em'ix onig'i tended to unite
〔 "em" -past /+/ one- "ig" -infinitive 〕 〔 "onig" -infinitive / "on" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "o" -infinitive -was_not 〕
em'ix prezid'i tended to rule
〔 "em" -past /+/ "prezid" -infinitive / "prez" -infinitive -next_generation 〕
em'ix pruv'i tended to show
〔 "em" -past /+/ "pruv" -infinitive 〕
em'ix re'i tended to again
〔 "em" -past /+/ "re" -infinitive 〕
em'ix re'i tended to back
em'ix refut'i tended to retute
〔 "em" -past /+/ "refut" -infinitive / "ref" -infinitive -likely 〕 〔 "ref" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ix sadj'i tended to be wise
〔 "em" -past /+/ "sadj" -infinitive 〕
em'ix sekts'i tended to intersect
〔 "em" -past /+/ "sekts" -infinitive 〕
em'ix situ'i tended to located
〔 "em" -past /+/ "situ" -infinitive / reflexive- "tu" -infinitive 〕 〔 "sit" -infinitive -decisive 〕
em'ix skal'i tended to scale
〔 "em" -past /+/ "skal" -infinitive 〕
em'ix strek'i tended to draw
〔 "em" -past /+/ "strek" -infinitive 〕
em'ix tces'i tended to stop
〔 "em" -past /+/ "tces" -infinitive 〕
em'ix tem'i tended to about
〔 "em" -past /+/ "tem" -infinitive 〕
em'ix ti'i tended to that
〔 "em" -past /+/ "ti" -infinitive 〕
em'ix trem'i tended to shake
〔 "em" -past /+/ "trem" -infinitive 〕
em'ix util'i tended to utilize
〔 "em" -past /+/ "util" -infinitive / "ut" -infinitive -tool 〕
em'ix vart'i tended to nurse
〔 "em" -past /+/ "vart" -infinitive 〕
em'ix vers'i tended to pour
〔 "em" -past /+/ "vers" -infinitive 〕
em'ix vers'i tended to verse
em'ix vetur'i tended to ride
〔 "em" -past /+/ "vetur" -infinitive / "vetu" -infinitive -head / "vet" -infinitive -cost 〕
em'ix votc'i tended to voice
〔 "em" -past /+/ "votc" -infinitive 〕
em'ix vund'i tended to hurt
〔 "em" -past /+/ "vund" -infinitive 〕
em'ix zon'i tended to bind
〔 "em" -past /+/ "zon" -infinitive 〕
em'ix zon'i tended to encircle
em'ox ad'i will tend to continue
〔 "em" -future /+/ "ad" -infinitive 〕
em'ox adj'i will tend to old
〔 "em" -future /+/ "adj" -infinitive 〕
em'ox admon'i will tend to require
〔 "em" -future /+/ "admon" -infinitive / "adm" -infinitive -part 〕
em'ox ag'i will tend to act
〔 "em" -future /+/ "ag" -infinitive 〕
em'ox agord'i will tend to tune
〔 "em" -future /+/ "agord" -infinitive 〕
em'ox akord'i will tend to agree
〔 "em" -future /+/ "akord" -infinitive 〕
em'ox anti'i will tend to oppose
〔 "em" -future /+/ "anti" -infinitive 〕 〔 "ant" -infinitive -proform 〕
em'ox aspekt'i will tend to look
〔 "em" -future /+/ "aspekt" -infinitive 〕
em'ox atc'i will tend to bad
〔 "em" -future /+/ "atc" -infinitive 〕
em'ox atc'i will tend to do wrong
em'ox atent'i will tend to care
〔 "em" -future /+/ "atent" -infinitive 〕 〔 "at" -infinitive -natural_active 〕
em'ox baz'i will tend to base
〔 "em" -future /+/ "baz" -infinitive 〕
em'ox blek'i will tend to cackle
〔 "em" -future /+/ "blek" -infinitive 〕
em'ox bombard'i will tend to bombard
〔 "em" -future /+/ "bombard" -infinitive 〕
em'ox bon'i will tend to good
〔 "em" -future /+/ "bon" -infinitive 〕
em'ox bor'i will tend to drill
〔 "em" -future /+/ "bor" -infinitive / "bo" -infinitive -head 〕
em'ox cov'i will tend to put
〔 "em" -future /+/ "cov" -infinitive 〕
em'ox ctop'i will tend to cover
〔 "em" -future /+/ "ctop" -infinitive 〕
em'ox dev'i will tend to obliged
〔 "em" -future /+/ "dev" -infinitive 〕
em'ox dev'i will tend to to
em'ox disput'i will tend to argue
〔 "em" -future /+/ "disput" -infinitive / "disp" -infinitive -likely / scatter- "put" -infinitive 〕 〔 "disp" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ox dissem'i will tend to disperse
〔 "em" -future /+/ "dissem" -infinitive / "diss" -infinitive -tendency / scatter- "sem" -infinitive 〕
em'ox divid'i will tend to share
〔 "em" -future /+/ "divid" -infinitive / "div" -infinitive -next_generation 〕
em'ox djoy'i will tend to rejoice
〔 "em" -future /+/ "djoy" -infinitive 〕 〔 "djo" -infinitive -familiar 〕
em'ox dolor'i will tend to hurt
〔 "em" -future /+/ "dolor" -infinitive / "dolo" -infinitive -head / "dol" -infinitive -value 〕
em'ox duibl'i will tend to halve
〔 "em" -future /+/ two- "ibl" -infinitive 〕 〔 "duibl" -infinitive / "du" -infinitive -fraction 〕
em'ox edif'i will tend to up
〔 "em" -future /+/ "edif" -infinitive / "ed" -infinitive -change_into 〕
em'ox ek'i will tend to start
〔 "em" -future /+/ "ek" -infinitive 〕
em'ox elekt'i will tend to choose
〔 "em" -future /+/ "elekt" -infinitive / out_of- "ekt" -infinitive 〕
em'ox em'i will tend to toward
〔 "em" -future /+/ "em" -infinitive 〕
em'ox en'i will tend to enter
〔 "em" -future /+/ "en" -infinitive 〕
em'ox en'i will tend to in
em'ox estim'i will tend to appreciate
〔 "em" -future /+/ "estim" -infinitive / "est" -infinitive -idea 〕
em'ox forig'i will tend to delete
〔 "em" -future /+/ "forig" -infinitive / "for" -infinitive -cause_to_become / "fo" -infinitive -cause_to_become -head / away- "ig" -infinitive 〕
em'ox forpuc'i will tend to reject
〔 "em" -future /+/ "forpuc" -infinitive / "forp" -infinitive -independent / away- "puc" -infinitive 〕
em'ox garn'i will tend to adorn
〔 "em" -future /+/ "garn" -infinitive 〕
em'ox grumbl'i will tend to growl
〔 "em" -future /+/ "grumbl" -infinitive 〕
em'ox gust'i will tend to taste
〔 "em" -future /+/ "gust" -infinitive 〕
em'ox i'i will tend to something
〔 "em" -future /+/ some--infinitive 〕 〔 "i" -infinitive 〕
em'ox ide'i will tend to brainstorm
〔 "em" -future /+/ some- "de" -infinitive 〕 〔 "ide" -infinitive 〕 〔 "id" -infinitive -location 〕
em'ox ide'i will tend to idea
em'ox ig'i will tend to become
〔 "em" -future /+/ "ig" -infinitive 〕
em'ox ijd'i will tend to become
〔 "em" -future /+/ "ijd" -infinitive 〕
em'ox ilumin'i will tend to brighten
〔 "em" -future /+/ some- "lumin" -infinitive / some- "lum" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 power_of- "umin" -infinitive / power_of- "um" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 "ilumin" -infinitive / "ilum" -infinitive -grammatical_feminine / "il" -infinitive -grammatical_feminine -derivation 〕
em'ox implik'i will tend to involve
〔 "em" -future /+/ some- "mplik" -infinitive 〕 〔 "implik" -infinitive / "impl" -infinitive -reminiscent_of 〕
em'ox ji'i will tend to this
〔 "em" -future /+/ "ji" -infinitive 〕
em'ox ki'i will tend to do what
〔 "em" -future /+/ "ki" -infinitive 〕
em'ox lum'i will tend to light
〔 "em" -future /+/ "lum" -infinitive 〕
em'ox ne'i will tend to deny
〔 "em" -future /+/ "ne" -infinitive 〕
em'ox ne'i will tend to no
em'ox neni'i will tend to nothing
〔 "em" -future /+/ none- "i" -infinitive 〕 〔 pronominal_none--infinitive 〕 〔 "neni" -infinitive / no,_not- "ni" -infinitive 〕 〔 "nen" -infinitive -proform 〕
em'ox onig'i will tend to unite
〔 "em" -future /+/ one- "ig" -infinitive 〕 〔 "onig" -infinitive / "on" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "o" -infinitive -was_not 〕
em'ox prezid'i will tend to rule
〔 "em" -future /+/ "prezid" -infinitive / "prez" -infinitive -next_generation 〕
em'ox pruv'i will tend to show
〔 "em" -future /+/ "pruv" -infinitive 〕
em'ox re'i will tend to again
〔 "em" -future /+/ "re" -infinitive 〕
em'ox re'i will tend to back
em'ox refut'i will tend to retute
〔 "em" -future /+/ "refut" -infinitive / "ref" -infinitive -likely 〕 〔 "ref" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ox sadj'i will tend to be wise
〔 "em" -future /+/ "sadj" -infinitive 〕
em'ox sekts'i will tend to intersect
〔 "em" -future /+/ "sekts" -infinitive 〕
em'ox situ'i will tend to located
〔 "em" -future /+/ "situ" -infinitive / reflexive- "tu" -infinitive 〕 〔 "sit" -infinitive -decisive 〕
em'ox skal'i will tend to scale
〔 "em" -future /+/ "skal" -infinitive 〕
em'ox strek'i will tend to draw
〔 "em" -future /+/ "strek" -infinitive 〕
em'ox tces'i will tend to stop
〔 "em" -future /+/ "tces" -infinitive 〕
em'ox tem'i will tend to about
〔 "em" -future /+/ "tem" -infinitive 〕
em'ox ti'i will tend to that
〔 "em" -future /+/ "ti" -infinitive 〕
em'ox trem'i will tend to shake
〔 "em" -future /+/ "trem" -infinitive 〕
em'ox util'i will tend to utilize
〔 "em" -future /+/ "util" -infinitive / "ut" -infinitive -tool 〕
em'ox vart'i will tend to nurse
〔 "em" -future /+/ "vart" -infinitive 〕
em'ox vers'i will tend to pour
〔 "em" -future /+/ "vers" -infinitive 〕
em'ox vers'i will tend to verse
em'ox vetur'i will tend to ride
〔 "em" -future /+/ "vetur" -infinitive / "vetu" -infinitive -head / "vet" -infinitive -cost 〕
em'ox votc'i will tend to voice
〔 "em" -future /+/ "votc" -infinitive 〕
em'ox vund'i will tend to hurt
〔 "em" -future /+/ "vund" -infinitive 〕
em'ox zon'i will tend to bind
〔 "em" -future /+/ "zon" -infinitive 〕
em'ox zon'i will tend to encircle
em'ux ad'i would tend to continue
〔 "em" -conditional /+/ "ad" -infinitive 〕
em'ux adj'i would tend to old
〔 "em" -conditional /+/ "adj" -infinitive 〕
em'ux admon'i would tend to require
〔 "em" -conditional /+/ "admon" -infinitive / "adm" -infinitive -part 〕
em'ux ag'i would tend to act
〔 "em" -conditional /+/ "ag" -infinitive 〕
em'ux agord'i would tend to tune
〔 "em" -conditional /+/ "agord" -infinitive 〕
em'ux akord'i would tend to agree
〔 "em" -conditional /+/ "akord" -infinitive 〕
em'ux anti'i would tend to oppose
〔 "em" -conditional /+/ "anti" -infinitive 〕 〔 "ant" -infinitive -proform 〕
em'ux aspekt'i would tend to look
〔 "em" -conditional /+/ "aspekt" -infinitive 〕
em'ux atc'i would tend to bad
〔 "em" -conditional /+/ "atc" -infinitive 〕
em'ux atc'i would tend to do wrong
em'ux atent'i would tend to care
〔 "em" -conditional /+/ "atent" -infinitive 〕 〔 "at" -infinitive -natural_active 〕
em'ux baz'i would tend to base
〔 "em" -conditional /+/ "baz" -infinitive 〕
em'ux blek'i would tend to cackle
〔 "em" -conditional /+/ "blek" -infinitive 〕
em'ux bombard'i would tend to bombard
〔 "em" -conditional /+/ "bombard" -infinitive 〕
em'ux bon'i would tend to good
〔 "em" -conditional /+/ "bon" -infinitive 〕
em'ux bor'i would tend to drill
〔 "em" -conditional /+/ "bor" -infinitive / "bo" -infinitive -head 〕
em'ux cov'i would tend to put
〔 "em" -conditional /+/ "cov" -infinitive 〕
em'ux ctop'i would tend to cover
〔 "em" -conditional /+/ "ctop" -infinitive 〕
em'ux dev'i would tend to obliged
〔 "em" -conditional /+/ "dev" -infinitive 〕
em'ux dev'i would tend to to
em'ux disput'i would tend to argue
〔 "em" -conditional /+/ "disput" -infinitive / "disp" -infinitive -likely / scatter- "put" -infinitive 〕 〔 "disp" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ux dissem'i would tend to disperse
〔 "em" -conditional /+/ "dissem" -infinitive / "diss" -infinitive -tendency / scatter- "sem" -infinitive 〕
em'ux divid'i would tend to share
〔 "em" -conditional /+/ "divid" -infinitive / "div" -infinitive -next_generation 〕
em'ux djoy'i would tend to rejoice
〔 "em" -conditional /+/ "djoy" -infinitive 〕 〔 "djo" -infinitive -familiar 〕
em'ux dolor'i would tend to hurt
〔 "em" -conditional /+/ "dolor" -infinitive / "dolo" -infinitive -head / "dol" -infinitive -value 〕
em'ux duibl'i would tend to halve
〔 "em" -conditional /+/ two- "ibl" -infinitive 〕 〔 "duibl" -infinitive / "du" -infinitive -fraction 〕
em'ux edif'i would tend to up
〔 "em" -conditional /+/ "edif" -infinitive / "ed" -infinitive -change_into 〕
em'ux ek'i would tend to start
〔 "em" -conditional /+/ "ek" -infinitive 〕
em'ux elekt'i would tend to choose
〔 "em" -conditional /+/ "elekt" -infinitive / out_of- "ekt" -infinitive 〕
em'ux em'i would tend to toward
〔 "em" -conditional /+/ "em" -infinitive 〕
em'ux en'i would tend to enter
〔 "em" -conditional /+/ "en" -infinitive 〕
em'ux en'i would tend to in
em'ux estim'i would tend to appreciate
〔 "em" -conditional /+/ "estim" -infinitive / "est" -infinitive -idea 〕
em'ux forig'i would tend to delete
〔 "em" -conditional /+/ "forig" -infinitive / "for" -infinitive -cause_to_become / "fo" -infinitive -cause_to_become -head / away- "ig" -infinitive 〕
em'ux forpuc'i would tend to reject
〔 "em" -conditional /+/ "forpuc" -infinitive / "forp" -infinitive -independent / away- "puc" -infinitive 〕
em'ux garn'i would tend to adorn
〔 "em" -conditional /+/ "garn" -infinitive 〕
em'ux grumbl'i would tend to growl
〔 "em" -conditional /+/ "grumbl" -infinitive 〕
em'ux gust'i would tend to taste
〔 "em" -conditional /+/ "gust" -infinitive 〕
em'ux i'i would tend to something
〔 "em" -conditional /+/ some--infinitive 〕 〔 "i" -infinitive 〕
em'ux ide'i would tend to brainstorm
〔 "em" -conditional /+/ some- "de" -infinitive 〕 〔 "ide" -infinitive 〕 〔 "id" -infinitive -location 〕
em'ux ide'i would tend to idea
em'ux ig'i would tend to become
〔 "em" -conditional /+/ "ig" -infinitive 〕
em'ux ijd'i would tend to become
〔 "em" -conditional /+/ "ijd" -infinitive 〕
em'ux ilumin'i would tend to brighten
〔 "em" -conditional /+/ some- "lumin" -infinitive / some- "lum" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 power_of- "umin" -infinitive / power_of- "um" -infinitive -grammatical_feminine 〕 〔 "ilumin" -infinitive / "ilum" -infinitive -grammatical_feminine / "il" -infinitive -grammatical_feminine -derivation 〕
em'ux implik'i would tend to involve
〔 "em" -conditional /+/ some- "mplik" -infinitive 〕 〔 "implik" -infinitive / "impl" -infinitive -reminiscent_of 〕
em'ux ji'i would tend to this
〔 "em" -conditional /+/ "ji" -infinitive 〕
em'ux ki'i would tend to do what
〔 "em" -conditional /+/ "ki" -infinitive 〕
em'ux lum'i would tend to light
〔 "em" -conditional /+/ "lum" -infinitive 〕
em'ux ne'i would tend to deny
〔 "em" -conditional /+/ "ne" -infinitive 〕
em'ux ne'i would tend to no
em'ux neni'i would tend to nothing
〔 "em" -conditional /+/ none- "i" -infinitive 〕 〔 pronominal_none--infinitive 〕 〔 "neni" -infinitive / no,_not- "ni" -infinitive 〕 〔 "nen" -infinitive -proform 〕
em'ux onig'i would tend to unite
〔 "em" -conditional /+/ one- "ig" -infinitive 〕 〔 "onig" -infinitive / "on" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "o" -infinitive -was_not 〕
em'ux prezid'i would tend to rule
〔 "em" -conditional /+/ "prezid" -infinitive / "prez" -infinitive -next_generation 〕
em'ux pruv'i would tend to show
〔 "em" -conditional /+/ "pruv" -infinitive 〕
em'ux re'i would tend to again
〔 "em" -conditional /+/ "re" -infinitive 〕
em'ux re'i would tend to back
em'ux refut'i would tend to retute
〔 "em" -conditional /+/ "refut" -infinitive / "ref" -infinitive -likely 〕 〔 "ref" -infinitive -conditional_passive 〕
em'ux sadj'i would tend to be wise
〔 "em" -conditional /+/ "sadj" -infinitive 〕
em'ux sekts'i would tend to intersect
〔 "em" -conditional /+/ "sekts" -infinitive 〕
em'ux situ'i would tend to located
〔 "em" -conditional /+/ "situ" -infinitive / reflexive- "tu" -infinitive 〕 〔 "sit" -infinitive -decisive 〕
em'ux skal'i would tend to scale
〔 "em" -conditional /+/ "skal" -infinitive 〕
em'ux strek'i would tend to draw
〔 "em" -conditional /+/ "strek" -infinitive 〕
em'ux tces'i would tend to stop
〔 "em" -conditional /+/ "tces" -infinitive 〕
em'ux tem'i would tend to about
〔 "em" -conditional /+/ "tem" -infinitive 〕
em'ux ti'i would tend to that
〔 "em" -conditional /+/ "ti" -infinitive 〕
em'ux trem'i would tend to shake
〔 "em" -conditional /+/ "trem" -infinitive 〕
em'ux util'i would tend to utilize
〔 "em" -conditional /+/ "util" -infinitive / "ut" -infinitive -tool 〕
em'ux vart'i would tend to nurse
〔 "em" -conditional /+/ "vart" -infinitive 〕
em'ux vers'i would tend to pour
〔 "em" -conditional /+/ "vers" -infinitive 〕
em'ux vers'i would tend to verse
em'ux vetur'i would tend to ride
〔 "em" -conditional /+/ "vetur" -infinitive / "vetu" -infinitive -head / "vet" -infinitive -cost 〕
em'ux votc'i would tend to voice
〔 "em" -conditional /+/ "votc" -infinitive 〕
em'ux vund'i would tend to hurt
〔 "em" -conditional /+/ "vund" -infinitive 〕
em'ux zon'i would tend to bind
〔 "em" -conditional /+/ "zon" -infinitive 〕
em'ux zon'i would tend to encircle
eman'i emanate
〔 "eman" -infinitive / "em" -infinitive -member 〕
emani
emanig'i emit
〔 "emanig" -infinitive / "eman" -infinitive -cause_to_become / "em" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "ema" -infinitive -was_not 〕
emanigi
emantsip'i free
〔 "emantsip" -infinitive / "emants" -infinitive -structure 〕
emancipi
emantsipidj'i emancipate
〔 "emantsipidj" -infinitive / "emantsip" -infinitive -becoming_anew / "emants" -infinitive -becoming_anew -structure 〕
emancipiĝi
emayl'i enamel
〔 "emayl" -infinitive 〕
emajli
embaras'i embarrass
〔 "embaras" -infinitive / "embar" -infinitive -ace / "emba" -infinitive -ace -head / "emb" -infinitive -ace -collection 〕
embarasi
embaras'i to embarrass embarasi
embarasidj'i embarrass
〔 "embarasidj" -infinitive / "embaras" -infinitive -becoming_anew / "embar" -infinitive -becoming_anew -ace / "emba" -infinitive -becoming_anew -ace -head / "emb" -infinitive -becoming_anew -ace -collection 〕
embarasiĝi
embarg'i embargo
〔 "embarg" -infinitive 〕
embargi
embusk'i ambush
〔 "embusk" -infinitive 〕
embuski
emerdj'i emerge
〔 "emerdj" -infinitive 〕
emerĝi
emeritidj'i retire
〔 "emeritidj" -infinitive / "emerit" -infinitive -becoming_anew / "emer" -infinitive -becoming_anew -done / "eme" -infinitive -becoming_anew -done -head / "em" -infinitive -becoming_anew -done -element 〕
emeritiĝi
emfaz'i accentuate
〔 "emfaz" -infinitive / "emf" -infinitive -mechanism 〕
emfazi
emfaz'i emphasise emfazi
emfaz'i place an emphasis on emfazi
emfaz'i stress emfazi
emfaz'i to stress
emfaz'i underline emfazi
emfaz'i underscore emfazi
emig'i induce
〔 "emig" -infinitive / "em" -infinitive -cause_to_become 〕
emigi
emigr'i exile
〔 "emigr" -infinitive / "emig" -infinitive -head / "em" -infinitive -head -cause_to_become 〕
emigri
emisi'i issue
〔 "emisi" -infinitive 〕 〔 "emis" -infinitive -proform / "em" -infinitive -proform -associate 〕
emisii
emotsi'i move
〔 "emotsi" -infinitive 〕 〔 "emots" -infinitive -proform 〕
emocii
emotsiidj'i move
〔 "emotsiidj" -infinitive / "emotsi" -infinitive -becoming_anew 〕
emociiĝi
en'i to enter
〔 "en" -infinitive 〕
en'i to go in
enakvidj'i immerse
〔 "enakvidj" -infinitive / "enakv" -infinitive -becoming_anew / in- "akv" -infinitive -becoming_anew / in- "akvidj" -infinitive / in- "akv" -infinitive -becoming_anew 〕
enakviĝi
enakvig'i dip
〔 "enakvig" -infinitive / "enakv" -infinitive -cause_to_become / in- "akv" -infinitive -cause_to_become / in- "akvig" -infinitive / in- "akv" -infinitive -cause_to_become 〕
enakvigi
enarkivig'i archive
〔 "enarkivig" -infinitive / "enarkiv" -infinitive -cause_to_become / "enark" -infinitive -cause_to_become -knowledgable / in- "ark" -infinitive -cause_to_become -knowledgable / in- "arkiv" -infinitive -cause_to_become / in- "ark" -infinitive -cause_to_become -knowledgable / in- "arkivig" -infinitive / in- "arkiv" -infinitive -cause_to_become / in- "ark" -infinitive -cause_to_become -knowledgable 〕
enarkivigi
enarkivig'i file enarkivigi
enarmeig'i draft
〔 "enarmeig" -infinitive / "enarme" -infinitive -cause_to_become / in- "arme" -infinitive -cause_to_become / in- "armeig" -infinitive / in- "arme" -infinitive -cause_to_become 〕
enarmeigi
enaviadilidj'i embark
〔 "enaviadilidj" -infinitive / "enaviadil" -infinitive -becoming_anew / "enaviad" -infinitive -becoming_anew -tool / "enavi" -infinitive -becoming_anew -tool -ongoing / in- "avi" -infinitive -becoming_anew -tool -ongoing / in- "aviad" -infinitive -becoming_anew -tool / in- "avi" -infinitive -becoming_anew -tool -ongoing / in- "aviadil" -infinitive -becoming_anew / in- "aviad" -infinitive -becoming_anew -tool / in- "avi" -infinitive -becoming_anew -tool -ongoing / in- "aviadilidj" -infinitive / in- "aviadil" -infinitive -becoming_anew / in- "aviad" -infinitive -becoming_anew -tool / in- "avi" -infinitive -becoming_anew -tool -ongoing 〕
enaviadiliĝi
enbalzamig'i embalm
〔 "enbalzamig" -infinitive / "enbalzam" -infinitive -cause_to_become / "enbalz" -infinitive -cause_to_become -time / in- "balz" -infinitive -cause_to_become -time / in- "balzam" -infinitive -cause_to_become / in- "balz" -infinitive -cause_to_become -time / in- "balzamig" -infinitive / in- "balzam" -infinitive -cause_to_become / in- "balz" -infinitive -cause_to_become -time 〕
enbalzamigi
enbankig'i bank
〔 "enbankig" -infinitive / "enbank" -infinitive -cause_to_become / in- "bank" -infinitive -cause_to_become / in- "bankig" -infinitive / in- "bank" -infinitive -cause_to_become 〕
enbankigi
enbat'i drive
〔 "enbat" -infinitive / "enb" -infinitive -happening / in- "bat" -infinitive 〕 〔 "enb" -infinitive -present_passive 〕
enbati
enbotelig'i bottle
〔 "enbotelig" -infinitive / "enbotel" -infinitive -cause_to_become / "enbot" -infinitive -cause_to_become -method / "enb" -infinitive -cause_to_become -method -upcoming / in- "bot" -infinitive -cause_to_become -method / in- "botel" -infinitive -cause_to_become / in- "bot" -infinitive -cause_to_become -method / in- "botelig" -infinitive / in- "botel" -infinitive -cause_to_become / in- "bot" -infinitive -cause_to_become -method 〕
enboteligi
enbrakig'i embrace
〔 "enbrakig" -infinitive / "enbrak" -infinitive -cause_to_become / "enbr" -infinitive -cause_to_become -derived_from / "enb" -infinitive -cause_to_become -derived_from -head / in- "brak" -infinitive -cause_to_become / in- "brakig" -infinitive / in- "brak" -infinitive -cause_to_become 〕
enbrakigi
encipidj'i embark
〔 "encipidj" -infinitive / "encip" -infinitive -becoming_anew / "enc" -infinitive -becoming_anew -structure / in- "cip" -infinitive -becoming_anew / in- "cipidj" -infinitive / in- "cip" -infinitive -becoming_anew 〕
enŝipiĝi
enclimig'i mire
〔 "enclimig" -infinitive / "enclim" -infinitive -cause_to_become / "encl" -infinitive -cause_to_become -idea / in- "clim" -infinitive -cause_to_become / in- "climig" -infinitive / in- "clim" -infinitive -cause_to_become 〕
enŝlimigi
encov'i introduce
〔 "encov" -infinitive / "enc" -infinitive -ready / in- "cov" -infinitive 〕 〔 "enc" -infinitive -anticipated_able 〕
enŝovi
encov'i poke enŝovi
encovidj'i drive
〔 "encovidj" -infinitive / "encov" -infinitive -becoming_anew / "enc" -infinitive -becoming_anew -ready / in- "cov" -infinitive -becoming_anew / in- "covidj" -infinitive / in- "cov" -infinitive -becoming_anew 〕
enŝoviĝi
encrawb'i screw
〔 "encrawb" -infinitive / in- "crawb" -infinitive 〕
enŝraŭbi
endandjerig'i endanger
〔 "endandjerig" -infinitive / "endandjer" -infinitive -cause_to_become / "endandje" -infinitive -cause_to_become -head / in- "dandje" -infinitive -cause_to_become -head / in- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / "endandj" -infinitive -cause_to_become -element / in- "dandj" -infinitive -cause_to_become -element / in- "dandjer" -infinitive -cause_to_become / in- "dandje" -infinitive -cause_to_become -head / in- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / in- "dandj" -infinitive -cause_to_become -element / in- quantity_of- "ndjer" -infinitive -cause_to_become / in- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / in- "dandjerig" -infinitive / in- "dandjer" -infinitive -cause_to_become / in- "dandje" -infinitive -cause_to_become -head / in- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / in- "dandj" -infinitive -cause_to_become -element / in- quantity_of- "ndjer" -infinitive -cause_to_become / in- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head / in- quantity_of- "ndjerig" -infinitive / in- quantity_of- "ndjer" -infinitive -cause_to_become / in- quantity_of- "ndje" -infinitive -cause_to_become -head 〕
endanĝerigi
endandjerig'i jeopardize endanĝerigi
endeditc'i initiate
〔 "endeditc" -infinitive / "ended" -infinitive -grammatical_masculine / "end" -infinitive -grammatical_masculine -repetition / in- "ded" -infinitive -grammatical_masculine / in- "deditc" -infinitive / in- "ded" -infinitive -grammatical_masculine / in- of- "ditc" -infinitive 〕
endediĉi
endoktrinig'i indoctrinate
〔 "endoktrinig" -infinitive / "endoktrin" -infinitive -cause_to_become / "endoktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / "endokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "doktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "doktrin" -infinitive -cause_to_become / in- "doktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head / in- "doktrinig" -infinitive / in- "doktrin" -infinitive -cause_to_become / in- "doktr" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine / in- "dokt" -infinitive -cause_to_become -grammatical_feminine -head 〕 〔 "endoktri" -infinitive -was_not / in- "doktri" -infinitive -was_not 〕
endoktrinigi
endomig'i house
〔 "endomig" -infinitive / "endom" -infinitive -cause_to_become / "end" -infinitive -cause_to_become -degree / in- "dom" -infinitive -cause_to_become / in- "domig" -infinitive / in- "dom" -infinitive -cause_to_become 〕
endomigi
enen'i enter
〔 "enen" -infinitive / "en" -infinitive -goal / in- "en" -infinitive 〕
eneni
enfal'i sink
〔 "enfal" -infinitive / "enf" -infinitive -reason / in- "fal" -infinitive 〕
enfali
enfal'i to fall enfali
enfend'i notch
〔 "enfend" -infinitive / "enf" -infinitive -important / in- "fend" -infinitive 〕
enfendi
enfendidj'i nick
〔 "enfendidj" -infinitive / "enfend" -infinitive -becoming_anew / "enf" -infinitive -becoming_anew -important / in- "fend" -infinitive -becoming_anew / in- "fendidj" -infinitive / in- "fend" -infinitive -becoming_anew 〕
enfendiĝi
enferm'i encase
〔 "enferm" -infinitive / in- "ferm" -infinitive 〕
enfermi
enferm'i enclose enfermi
enferm'i to lock enfermi
enfermidj'i confine
〔 "enfermidj" -infinitive / "enferm" -infinitive -becoming_anew / in- "ferm" -infinitive -becoming_anew / in- "fermidj" -infinitive / in- "ferm" -infinitive -becoming_anew 〕
enfermiĝi
enfiks'i implant
〔 "enfiks" -infinitive / in- "fiks" -infinitive 〕
enfiksi
enfil'i rake
〔 "enfil" -infinitive / "enf" -infinitive -tool / in- "fil" -infinitive 〕
enfili
enfil'i strafe enfili
enflar'i snort
〔 "enflar" -infinitive / "enfla" -infinitive -head / in- "fla" -infinitive -head / "enfl" -infinitive -collection / in- "flar" -infinitive / in- "fla" -infinitive -head 〕
enflari
enfluig'i administer
〔 "enfluig" -infinitive / "enflu" -infinitive -cause_to_become / in- "flu" -infinitive -cause_to_become / in- "fluig" -infinitive / in- "flu" -infinitive -cause_to_become 〕
enfluigi
enfokusig'i focus
〔 "enfokusig" -infinitive / "enfokus" -infinitive -cause_to_become / "enfok" -infinitive -cause_to_become -newbie / "enf" -infinitive -cause_to_become -newbie -false / in- "fok" -infinitive -cause_to_become -newbie / in- "fokus" -infinitive -cause_to_become / in- "fok" -infinitive -cause_to_become -newbie / in- "fokusig" -infinitive / in- "fokus" -infinitive -cause_to_become / in- "fok" -infinitive -cause_to_become -newbie 〕
enfokusigi
engadj'i engage
〔 "engadj" -infinitive / "eng" -infinitive -entering / in- "gadj" -infinitive 〕
engaĝi
engadj'i to engage engaĝi
engadj'i to involve
englut'i gulp
〔 "englut" -infinitive / "engl" -infinitive -likely / in- "glut" -infinitive 〕 〔 "engl" -infinitive -conditional_passive 〕
engluti
englut'i take engluti
englut'i to swallow engluti
engrasig'i graze
〔 "engrasig" -infinitive / "engras" -infinitive -cause_to_become / "engr" -infinitive -cause_to_become -ace / "eng" -infinitive -cause_to_become -ace -head / in- "gras" -infinitive -cause_to_become / in- "grasig" -infinitive / in- "gras" -infinitive -cause_to_become / in- canceled- "sig" -infinitive 〕
engrasigi
enhav'i carry
〔 "enhav" -infinitive / "enh" -infinitive -capable / in- "hav" -infinitive 〕 〔 "enh" -infinitive -present_able 〕
enhavi
enhav'i contain enhavi
enhorarig'i schedule
〔 "enhorarig" -infinitive / "enhorar" -infinitive -cause_to_become / "enhora" -infinitive -cause_to_become -head / in- "hora" -infinitive -cause_to_become -head / "enhor" -infinitive -cause_to_become -collection / "enho" -infinitive -cause_to_become -collection -head / in- "ho" -infinitive -cause_to_become -collection -head / "enh" -infinitive -cause_to_become -collection -value / in- "hor" -infinitive -cause_to_become -collection / in- "ho" -infinitive -cause_to_become -collection -head / in- "horar" -infinitive -cause_to_become / in- "hora" -infinitive -cause_to_become -head / in- "hor" -infinitive -cause_to_become -collection / in- "ho" -infinitive -cause_to_become -collection -head / in- "horarig" -infinitive / in- "horar" -infinitive -cause_to_become / in- "hora" -infinitive -cause_to_become -head / in- "hor" -infinitive -cause_to_become -collection / in- "ho" -infinitive -cause_to_become -collection -head 〕
enhorarigi
enhorplanig'i schedule
〔 "enhorplanig" -infinitive / "enhorplan" -infinitive -cause_to_become / "enhorpl" -infinitive -cause_to_become -member / in- "horpl" -infinitive -cause_to_become -member / in- "horplan" -infinitive -cause_to_become / in- "horpl" -infinitive -cause_to_become -member / in- "horplanig" -infinitive / in- "horplan" -infinitive -cause_to_become / in- "horpl" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "enhorpla" -infinitive -was_not / in- "horpla" -infinitive -was_not 〕
enhorplanigi
enidj'i feed
〔 "enidj" -infinitive / "en" -infinitive -becoming_anew / in- "idj" -infinitive 〕
eniĝi
enig'i enter
〔 "enig" -infinitive / "en" -infinitive -cause_to_become / in- "ig" -infinitive 〕 〔 "e" -infinitive -was_not 〕
enigi
enig'i hole enigi
enigm'i to puzzle
〔 "enigm" -infinitive / in- "igm" -infinitive 〕
enir'i come in
〔 "enir" -infinitive / "eni" -infinitive -head / in- "i" -infinitive -head / "en" -infinitive -opportunity / in- "ir" -infinitive / in- "i" -infinitive -head 〕
eniri
enir'i enter eniri
enir'i go in eniri
enir'i step into eniri
enjet'i plunge
〔 "enjet" -infinitive / "enj" -infinitive -diminutive / in- "jet" -infinitive 〕 〔 "enj" -infinitive -natural_passive 〕
enĵeti
enkadjig'i confine
〔 "enkadjig" -infinitive / "enkadj" -infinitive -cause_to_become / "enk" -infinitive -cause_to_become -entering / in- "kadj" -infinitive -cause_to_become / in- "kadjig" -infinitive / in- "kadj" -infinitive -cause_to_become 〕
enkaĝigi
enkadr'i
〔 "enkadr" -infinitive / "enkad" -infinitive -head / "enk" -infinitive -head -ongoing / in- "kad" -infinitive -head / in- "kadr" -infinitive / in- "kad" -infinitive -head 〕
enkadri
enkadrig'i frame
〔 "enkadrig" -infinitive / "enkadr" -infinitive -cause_to_become / "enkad" -infinitive -cause_to_become -head / "enk" -infinitive -cause_to_become -head -ongoing / in- "kad" -infinitive -cause_to_become -head / in- "kadr" -infinitive -cause_to_become / in- "kad" -infinitive -cause_to_become -head / in- "kadrig" -infinitive / in- "kadr" -infinitive -cause_to_become / in- "kad" -infinitive -cause_to_become -head 〕
enkadrigi
enkalkul'i count
〔 "enkalkul" -infinitive / "enkalk" -infinitive -person / in- "kalk" -infinitive -person / in- "kalkul" -infinitive / in- "kalk" -infinitive -person 〕
enkalkuli
enkalkul'i to incalculate enkalkuli
enkanalig'i channel
〔 "enkanalig" -infinitive / "enkanal" -infinitive -cause_to_become / "enkan" -infinitive -cause_to_become -reason / "enk" -infinitive -cause_to_become -reason -member / in- "kan" -infinitive -cause_to_become -reason / in- "kanal" -infinitive -cause_to_become / in- "kan" -infinitive -cause_to_become -reason / in- "kanalig" -infinitive / in- "kanal" -infinitive -cause_to_become / in- "kan" -infinitive -cause_to_become -reason 〕
enkanaligi
enkapsulig'i encapsulate
〔 "enkapsulig" -infinitive / "enkapsul" -infinitive -cause_to_become / "enkaps" -infinitive -cause_to_become -person / in- "kaps" -infinitive -cause_to_become -person / in- "kapsul" -infinitive -cause_to_become / in- "kaps" -infinitive -cause_to_become -person / in- "kapsulig" -infinitive / in- "kapsul" -infinitive -cause_to_become / in- "kaps" -infinitive -cause_to_become -person 〕
enkapsuligi
enkartserig'i detain
〔 "enkartserig" -infinitive / "enkartser" -infinitive -cause_to_become / "enkartse" -infinitive -cause_to_become -head / in- "kartse" -infinitive -cause_to_become -head / "enkarts" -infinitive -cause_to_become -element / in- "karts" -infinitive -cause_to_become -element / in- "kartser" -infinitive -cause_to_become / in- "kartse" -infinitive -cause_to_become -head / in- "karts" -infinitive -cause_to_become -element / in- "kartserig" -infinitive / in- "kartser" -infinitive -cause_to_become / in- "kartse" -infinitive -cause_to_become -head / in- "karts" -infinitive -cause_to_become -element 〕
enkarcerigi
enkasig'i make
〔 "enkasig" -infinitive / "enkas" -infinitive -cause_to_become / "enk" -infinitive -cause_to_become -ace / in- "kas" -infinitive -cause_to_become / in- "kasig" -infinitive / in- "kas" -infinitive -cause_to_become 〕
enkasigi
enkavidj'i collapse
〔 "enkavidj" -infinitive / "enkav" -infinitive -becoming_anew / "enk" -infinitive -becoming_anew -capable / in- "kav" -infinitive -becoming_anew / in- "kavidj" -infinitive / in- "kav" -infinitive -becoming_anew 〕
enkaviĝi
enkestig'i pack
〔 "enkestig" -infinitive / "enkest" -infinitive -cause_to_become / in- "kest" -infinitive -cause_to_become / in- "kestig" -infinitive / in- "kest" -infinitive -cause_to_become 〕
enkestigi
enket'i poll
〔 "enket" -infinitive / "enk" -infinitive -diminutive / in- "ket" -infinitive 〕 〔 "enk" -infinitive -natural_passive 〕
enketi
enkonduk'i introduce
〔 "enkonduk" -infinitive / "enkond" -infinitive -product_of / "enk" -infinitive -product_of -promising / in- "kond" -infinitive -product_of / in- "konduk" -infinitive / in- "kond" -infinitive -product_of 〕
enkonduki
enkotig'i mire
〔 "enkotig" -infinitive / "enkot" -infinitive -cause_to_become / "enk" -infinitive -cause_to_become -upcoming / in- "kot" -infinitive -cause_to_become / in- "kotig" -infinitive / in- "kot" -infinitive -cause_to_become 〕
enkotigi
enkursig'i circulate
〔 "enkursig" -infinitive / "enkurs" -infinitive -cause_to_become / in- "kurs" -infinitive -cause_to_become / in- "kursig" -infinitive / in- "kurs" -infinitive -cause_to_become 〕
enkursigi
enladig'i can
〔 "enladig" -infinitive / "enlad" -infinitive -cause_to_become / "enl" -infinitive -cause_to_become -ongoing / in- "lad" -infinitive -cause_to_become / in- "ladig" -infinitive / in- "lad" -infinitive -cause_to_become 〕
enladigi
enlas'i to admit
〔 "enlas" -infinitive / "enl" -infinitive -ace / in- "las" -infinitive 〕
enlasi
enlistidj'i list
〔 "enlistidj" -infinitive / "enlist" -infinitive -becoming_anew / in- "list" -infinitive -becoming_anew / in- "listidj" -infinitive / in- "list" -infinitive -becoming_anew / in- third_person- "stidj" -infinitive 〕
enlistiĝi
enlistig'i list
〔 "enlistig" -infinitive / "enlist" -infinitive -cause_to_become / in- "list" -infinitive -cause_to_become / in- "listig" -infinitive / in- "list" -infinitive -cause_to_become / in- third_person- "stig" -infinitive 〕
enlistigi
enlitidj'i retire
〔 "enlitidj" -infinitive / "enlit" -infinitive -becoming_anew / "enl" -infinitive -becoming_anew -done / in- "lit" -infinitive -becoming_anew / in- "litidj" -infinitive / in- "lit" -infinitive -becoming_anew / in- third_person- "tidj" -infinitive 〕
enlitiĝi
enlodjig'i accommodate
〔 "enlodjig" -infinitive / "enlodj" -infinitive -cause_to_become / "enl" -infinitive -cause_to_become -approaching / in- "lodj" -infinitive -cause_to_become / in- "lodjig" -infinitive / in- "lodj" -infinitive -cause_to_become 〕
enloĝigi
enlodjig'i house enloĝigi
enmacig'i catch
〔 "enmacig" -infinitive / "enmac" -infinitive -cause_to_become / "enm" -infinitive -cause_to_become -balance / in- "mac" -infinitive -cause_to_become / in- "macig" -infinitive / in- "mac" -infinitive -cause_to_become 〕
enmaŝigi
enmagazenig'i store
〔 "enmagazenig" -infinitive / "enmagazen" -infinitive -cause_to_become / "enmagaz" -infinitive -cause_to_become -goal / "enmag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / "enm" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism -act / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / in- "magaz" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / in- "magazen" -infinitive -cause_to_become / in- "magaz" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism / in- "magazenig" -infinitive / in- "magazen" -infinitive -cause_to_become / in- "magaz" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "mag" -infinitive -cause_to_become -goal -mechanism 〕 〔 "enmagaze" -infinitive -was_not / in- "magaze" -infinitive -was_not 〕
enmagazenigi
enmanig'i hand
〔 "enmanig" -infinitive / "enman" -infinitive -cause_to_become / "enm" -infinitive -cause_to_become -member / in- "man" -infinitive -cause_to_become / in- "manig" -infinitive / in- "man" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "enma" -infinitive -was_not / in- "ma" -infinitive -was_not 〕
enmanigi
enmet'i enclose
〔 "enmet" -infinitive / "enm" -infinitive -diminutive / in- "met" -infinitive 〕 〔 "enm" -infinitive -natural_passive 〕
enmeti
enmet'i to insert enmeti
enmetet'i dip
〔 "enmetet" -infinitive / "enmet" -infinitive -diminutive / "enm" -infinitive -diminutive -diminutive / in- "met" -infinitive -diminutive / in- "metet" -infinitive / in- "met" -infinitive -diminutive 〕 〔 "enmet" -infinitive -natural_passive / "enm" -infinitive -natural_passive -diminutive / in- "met" -infinitive -natural_passive 〕
enmeteti
enmetidj'i insert
〔 "enmetidj" -infinitive / "enmet" -infinitive -becoming_anew / "enm" -infinitive -becoming_anew -diminutive / in- "met" -infinitive -becoming_anew / in- "metidj" -infinitive / in- "met" -infinitive -becoming_anew 〕
enmetiĝi
enmiks'i involve
〔 "enmiks" -infinitive / in- "miks" -infinitive 〕
enmiksi
enmiksidj'i intervene
〔 "enmiksidj" -infinitive / "enmiks" -infinitive -becoming_anew / in- "miks" -infinitive -becoming_anew / in- "miksidj" -infinitive / in- "miks" -infinitive -becoming_anew / in- first_person- "ksidj" -infinitive 〕
enmiksiĝi
enofitsidj'i install
〔 "enofitsidj" -infinitive / "enofits" -infinitive -becoming_anew / in- "ofits" -infinitive -becoming_anew / in- "ofitsidj" -infinitive / in- "ofits" -infinitive -becoming_anew 〕
enoficiĝi
enofitsig'i appoint
〔 "enofitsig" -infinitive / "enofits" -infinitive -cause_to_become / in- "ofits" -infinitive -cause_to_become / in- "ofitsig" -infinitive / in- "ofits" -infinitive -cause_to_become 〕
enoficigi
enpak'i bundle
〔 "enpak" -infinitive / "enp" -infinitive -derived_from / in- "pak" -infinitive 〕
enpaki
enpak'i pack enpaki
enpak'i to package enpaki
enpensidj'i reflect
〔 "enpensidj" -infinitive / "enpens" -infinitive -becoming_anew / in- "pens" -infinitive -becoming_anew / in- "pensidj" -infinitive / in- "pens" -infinitive -becoming_anew 〕
enpensiĝi
enplant'i implant
〔 "enplant" -infinitive / in- "plant" -infinitive 〕 〔 "enpl" -infinitive -present_active 〕
enplanti
enplant'i to implant enplanti
enpocig'i pocket
〔 "enpocig" -infinitive / "enpoc" -infinitive -cause_to_become / "enp" -infinitive -cause_to_become -becoming / in- "poc" -infinitive -cause_to_become / in- "pocig" -infinitive / in- "poc" -infinitive -cause_to_become / in- at_the_rate_of- "cig" -infinitive 〕
enpoŝigi
enpoctig'i post
〔 "enpoctig" -infinitive / "enpoct" -infinitive -cause_to_become / in- "poct" -infinitive -cause_to_become / in- "poctig" -infinitive / in- "poct" -infinitive -cause_to_become / in- at_the_rate_of- "ctig" -infinitive 〕
enpoŝtigi
enport'i introduce
〔 "enport" -infinitive / in- "port" -infinitive 〕
enporti
enprem'i press
〔 "enprem" -infinitive / "enpr" -infinitive -tendency / "enp" -infinitive -tendency -head / in- "prem" -infinitive 〕
enpremi
enpren'i pick
〔 "enpren" -infinitive / "enpr" -infinitive -goal / "enp" -infinitive -goal -head / in- "pren" -infinitive 〕
enpreni
enprizonig'i imprison
〔 "enprizonig" -infinitive / "enprizon" -infinitive -cause_to_become / "enpriz" -infinitive -cause_to_become -part / "enpr" -infinitive -cause_to_become -part -cause / "enp" -infinitive -cause_to_become -part -cause -head / in- "priz" -infinitive -cause_to_become -part / in- "prizon" -infinitive -cause_to_become / in- "priz" -infinitive -cause_to_become -part / in- about- "zon" -infinitive -cause_to_become / in- "prizonig" -infinitive / in- "prizon" -infinitive -cause_to_become / in- "priz" -infinitive -cause_to_become -part / in- about- "zon" -infinitive -cause_to_become / in- about- "zonig" -infinitive / in- about- "zon" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "enprizo" -infinitive -was_not / in- "prizo" -infinitive -was_not / in- about- "zo" -infinitive -was_not 〕
enprizonigi
enprizonig'i jail enprizonigi
enprofundidj'i deepen
〔 "enprofundidj" -infinitive / "enprofund" -infinitive -becoming_anew / "enprof" -infinitive -becoming_anew -extensive / "enpr" -infinitive -becoming_anew -extensive -change_from / "enp" -infinitive -becoming_anew -extensive -change_from -head / in- "prof" -infinitive -becoming_anew -extensive / in- "profund" -infinitive -becoming_anew / in- "prof" -infinitive -becoming_anew -extensive / in- on_account_of- "fund" -infinitive -becoming_anew / in- "profundidj" -infinitive / in- "profund" -infinitive -becoming_anew / in- "prof" -infinitive -becoming_anew -extensive / in- on_account_of- "fund" -infinitive -becoming_anew / in- on_account_of- "fundidj" -infinitive / in- on_account_of- "fund" -infinitive -becoming_anew 〕
enprofundiĝi
enpuc'i bundle
〔 "enpuc" -infinitive / "enp" -infinitive -independent / in- "puc" -infinitive 〕
enpuŝi
enpucet'i poke
〔 "enpucet" -infinitive / "enpuc" -infinitive -diminutive / "enp" -infinitive -diminutive -independent / in- "puc" -infinitive -diminutive / in- "pucet" -infinitive / in- "puc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "enpuc" -infinitive -natural_passive / "enp" -infinitive -natural_passive -independent / in- "puc" -infinitive -natural_passive 〕
enpuŝeti
enpucidj'i bundle
〔 "enpucidj" -infinitive / "enpuc" -infinitive -becoming_anew / "enp" -infinitive -becoming_anew -independent / in- "puc" -infinitive -becoming_anew / in- "pucidj" -infinitive / in- "puc" -infinitive -becoming_anew 〕
enpuŝiĝi
enradikidj'i root
〔 "enradikidj" -infinitive / "enradik" -infinitive -becoming_anew / "enrad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / "enr" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of -ongoing / "en" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of -ongoing -head / in- "rad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / in- "radik" -infinitive -becoming_anew / in- "rad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / in- "radikidj" -infinitive / in- "radik" -infinitive -becoming_anew / in- "rad" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of 〕
enradikiĝi
enradikig'i root
〔 "enradikig" -infinitive / "enradik" -infinitive -cause_to_become / "enrad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / "enr" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of -ongoing / "en" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of -ongoing -head / in- "rad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / in- "radik" -infinitive -cause_to_become / in- "rad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / in- "radikig" -infinitive / in- "radik" -infinitive -cause_to_become / in- "rad" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of 〕
enradikigi
enregistr'i to register
〔 "enregistr" -infinitive / "enreg" -infinitive -has_lead / "enr" -infinitive -has_lead -extreme / "en" -infinitive -has_lead -extreme -head / in- "reg" -infinitive -has_lead / "enregist" -infinitive -head / in- "regist" -infinitive -head / in- "registr" -infinitive / in- "reg" -infinitive -has_lead / in- "regist" -infinitive -head 〕
enregistri
enremizig'i house
〔 "enremizig" -infinitive / "enremiz" -infinitive -cause_to_become / "enrem" -infinitive -cause_to_become -cause / "enr" -infinitive -cause_to_become -cause -tendency / "en" -infinitive -cause_to_become -cause -tendency -head / in- "rem" -infinitive -cause_to_become -cause / in- "remiz" -infinitive -cause_to_become / in- "rem" -infinitive -cause_to_become -cause / in- "remizig" -infinitive / in- "remiz" -infinitive -cause_to_become / in- "rem" -infinitive -cause_to_become -cause 〕
enremizigi
enretig'i catch
〔 "enretig" -infinitive / "enret" -infinitive -cause_to_become / "enr" -infinitive -cause_to_become -diminutive / "en" -infinitive -cause_to_become -diminutive -head / in- "ret" -infinitive -cause_to_become / in- "retig" -infinitive / in- "ret" -infinitive -cause_to_become 〕
enretigi
enretig'i net enretigi
enromp'i stave
〔 "enromp" -infinitive / in- "romp" -infinitive 〕
enrompi
ensakig'i bag
〔 "ensakig" -infinitive / "ensak" -infinitive -cause_to_become / "ens" -infinitive -cause_to_become -derived_from / in- "sak" -infinitive -cause_to_become / in- "sakig" -infinitive / in- "sak" -infinitive -cause_to_become 〕
ensakigi
ensalut'i log in
〔 "ensalut" -infinitive / "ensal" -infinitive -likely / "ens" -infinitive -likely -reason / in- "sal" -infinitive -likely / in- "salut" -infinitive / in- "sal" -infinitive -likely 〕 〔 "ensal" -infinitive -conditional_passive / "ens" -infinitive -conditional_passive -reason / in- "sal" -infinitive -conditional_passive 〕
ensaluti
ensem'i sow
〔 "ensem" -infinitive / "ens" -infinitive -tendency / in- "sem" -infinitive 〕
ensemi
enservig'i commission
〔 "enservig" -infinitive / "enserv" -infinitive -cause_to_become / in- "serv" -infinitive -cause_to_become / in- "servig" -infinitive / in- "serv" -infinitive -cause_to_become 〕
enservigi
enskrib'i enter
〔 "enskrib" -infinitive / in- "skrib" -infinitive 〕
enskribi
enskrib'i to register enskribi
enskribidj'i enrol
〔 "enskribidj" -infinitive / "enskrib" -infinitive -becoming_anew / in- "skrib" -infinitive -becoming_anew / in- "skribidj" -infinitive / in- "skrib" -infinitive -becoming_anew 〕
enskribiĝi
enskribidj'i enroll enskribiĝi
ensorbig'i impregnate
〔 "ensorbig" -infinitive / "ensorb" -infinitive -cause_to_become / in- "sorb" -infinitive -cause_to_become / in- "sorbig" -infinitive / in- "sorb" -infinitive -cause_to_become 〕
ensorbigi
ensortc'i captivate
〔 "ensortc" -infinitive / in- "sortc" -infinitive 〕
ensorĉi
ensortc'i mesmerise ensorĉi
enspats'i embrace
〔 "enspats" -infinitive / in- "spats" -infinitive 〕
enspaci
enspermig'i inseminate
〔 "enspermig" -infinitive / "ensperm" -infinitive -cause_to_become / in- "sperm" -infinitive -cause_to_become / in- "spermig" -infinitive / in- "sperm" -infinitive -cause_to_become 〕
enspermigi
enspez'i charge
〔 "enspez" -infinitive / "ensp" -infinitive -device / in- "spez" -infinitive 〕
enspezi
enspez'i to take in enspezi
enspezig'i return
〔 "enspezig" -infinitive / "enspez" -infinitive -cause_to_become / "ensp" -infinitive -cause_to_become -device / in- "spez" -infinitive -cause_to_become / in- "spezig" -infinitive / in- "spez" -infinitive -cause_to_become 〕
enspezigi
enspir'i inhale
〔 "enspir" -infinitive / "enspi" -infinitive -head / in- "spi" -infinitive -head / "ensp" -infinitive -opportunity / in- "spir" -infinitive / in- "spi" -infinitive -head 〕
enspiri
enstamp'i stamp
〔 "enstamp" -infinitive / in- "stamp" -infinitive 〕
enstampi
enstomakig'i ingest
〔 "enstomakig" -infinitive / "enstomak" -infinitive -cause_to_become / "enstom" -infinitive -cause_to_become -derived_from / "enst" -infinitive -cause_to_become -derived_from -degree / in- "stom" -infinitive -cause_to_become -derived_from / in- "stomak" -infinitive -cause_to_become / in- "stom" -infinitive -cause_to_become -derived_from / in- "stomakig" -infinitive / in- "stomak" -infinitive -cause_to_become / in- "stom" -infinitive -cause_to_become -derived_from 〕
enstomakigi
enstsenig'i produce
〔 "enstsenig" -infinitive / "enstsen" -infinitive -cause_to_become / "ensts" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "stsen" -infinitive -cause_to_become / in- "stsenig" -infinitive / in- "stsen" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "enstse" -infinitive -was_not / in- "stse" -infinitive -was_not 〕
enscenigi
entabelig'i tabulate
〔 "entabelig" -infinitive / "entabel" -infinitive -cause_to_become / "entab" -infinitive -cause_to_become -method / in- "tab" -infinitive -cause_to_become -method / in- "tabel" -infinitive -cause_to_become / in- "tab" -infinitive -cause_to_become -method / in- "tabelig" -infinitive / in- "tabel" -infinitive -cause_to_become / in- "tab" -infinitive -cause_to_become -method 〕
entabeligi
entayp'i type in
〔 "entayp" -infinitive / in- "tayp" -infinitive 〕
entajpi
enten'i store
〔 "enten" -infinitive / "ent" -infinitive -goal / in- "ten" -infinitive 〕
enteni
entenig'i house
〔 "entenig" -infinitive / "enten" -infinitive -cause_to_become / "ent" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "ten" -infinitive -cause_to_become / in- "tenig" -infinitive / in- "ten" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "ente" -infinitive -was_not / in- "te" -infinitive -was_not 〕
entenigi
enter'i to inter
〔 "enter" -infinitive / "ente" -infinitive -head / in- "te" -infinitive -head / "en" -infinitive -relational / "ent" -infinitive -element / in- "ter" -infinitive / in- "te" -infinitive -head 〕
enteri
enterig'i bury
〔 "enterig" -infinitive / "enter" -infinitive -cause_to_become / "ente" -infinitive -cause_to_become -head / in- "te" -infinitive -cause_to_become -head / "en" -infinitive -cause_to_become -relational / "ent" -infinitive -cause_to_become -element / in- "ter" -infinitive -cause_to_become / in- "te" -infinitive -cause_to_become -head / in- "terig" -infinitive / in- "ter" -infinitive -cause_to_become / in- "te" -infinitive -cause_to_become -head / inside- "ig" -infinitive 〕
enterigi
enterig'i entomb enterigi
entombig'i bury
〔 "entombig" -infinitive / "entomb" -infinitive -cause_to_become / in- "tomb" -infinitive -cause_to_become / in- "tombig" -infinitive / in- "tomb" -infinitive -cause_to_become 〕
entombigi
entombig'i inter entombigi
entraynidj'i embark
〔 "entraynidj" -infinitive / "entrayn" -infinitive -becoming_anew / in- "trayn" -infinitive -becoming_anew / in- "traynidj" -infinitive / in- "trayn" -infinitive -becoming_anew / in- through- "ynidj" -infinitive 〕
entrajniĝi
entrepren'i to undertake
〔 "entrepren" -infinitive / "entrepr" -infinitive -goal / "entrep" -infinitive -goal -head / "entr" -infinitive -goal -head -demonstration / "ent" -infinitive -goal -head -demonstration -head / in- "trep" -infinitive -goal -head / in- "trepr" -infinitive -goal / in- "trep" -infinitive -goal -head / in- "trepren" -infinitive / in- "trepr" -infinitive -goal / in- "trep" -infinitive -goal -head / in- very- "pren" -infinitive 〕
entrepreni
entrepren'i undertake entrepreni
entrudidj'i intrude
〔 "entrudidj" -infinitive / "entrud" -infinitive -becoming_anew / "entr" -infinitive -becoming_anew -key / "ent" -infinitive -becoming_anew -key -head / in- "trud" -infinitive -becoming_anew / in- "trudidj" -infinitive / in- "trud" -infinitive -becoming_anew 〕
entrudiĝi
entuziasmig'i excite
〔 "entuziasmig" -infinitive / "entuziasm" -infinitive -cause_to_become / "entuzi" -infinitive -cause_to_become -assimilation / in- "tuzi" -infinitive -cause_to_become -assimilation / in- "tuziasm" -infinitive -cause_to_become / in- "tuzi" -infinitive -cause_to_become -assimilation / in- "tuziasmig" -infinitive / in- "tuziasm" -infinitive -cause_to_become / in- "tuzi" -infinitive -cause_to_become -assimilation 〕
entuziasmigi
enuyig'i bottle
〔 "enuyig" -infinitive / "enuy" -infinitive -cause_to_become / "en" -infinitive -cause_to_become -container / in- "uy" -infinitive -cause_to_become / in- "uyig" -infinitive / in- "uy" -infinitive -cause_to_become 〕
enujigi
envagonidj'i board
〔 "envagonidj" -infinitive / "envagon" -infinitive -becoming_anew / "envag" -infinitive -becoming_anew -part / "env" -infinitive -becoming_anew -part -act / in- "vag" -infinitive -becoming_anew -part / in- "vagon" -infinitive -becoming_anew / in- "vag" -infinitive -becoming_anew -part / in- "vagonidj" -infinitive / in- "vagon" -infinitive -becoming_anew / in- "vag" -infinitive -becoming_anew -part 〕
envagoniĝi
enven'i come
〔 "enven" -infinitive / "env" -infinitive -goal / in- "ven" -infinitive 〕
enveni
envenig'i bring
〔 "envenig" -infinitive / "enven" -infinitive -cause_to_become / "env" -infinitive -cause_to_become -goal / in- "ven" -infinitive -cause_to_become / in- "venig" -infinitive / in- "ven" -infinitive -cause_to_become / in- come- "ig" -infinitive 〕 〔 "enve" -infinitive -was_not / in- "ve" -infinitive -was_not 〕
envenigi
envi'i envy
〔 "envi" -infinitive / in- "vi" -infinitive 〕 〔 "env" -infinitive -proform 〕
envii
envolv'i envelop
〔 "envolv" -infinitive / in- "volv" -infinitive 〕
envolvi
enyung'i harness
〔 "enyung" -infinitive / "eny" -infinitive -stabalizer / in- "yung" -infinitive 〕
enjungi
epitet'i dub
〔 "epitet" -infinitive / "epit" -infinitive -diminutive / "ep" -infinitive -diminutive -done 〕 〔 "epit" -infinitive -natural_passive / "ep" -infinitive -natural_passive -done 〕
epiteti
eq'i echo
〔 "eq" -infinitive 〕
eĥi
eqidj'i echo
〔 "eqidj" -infinitive / "eq" -infinitive -becoming_anew 〕
eĥiĝi
er'i to atomize
〔 "er" -infinitive / "e" -infinitive -head 〕
eri
er'i to disintegrate eri
erar'i err
〔 "erar" -infinitive / "era" -infinitive -head / "er" -infinitive -collection / "e" -infinitive -collection -head 〕
erari
erar'i to err erari
erar'i to wrong
erarig'i deceive
〔 "erarig" -infinitive / "erar" -infinitive -cause_to_become / "era" -infinitive -cause_to_become -head / "er" -infinitive -cause_to_become -collection / "e" -infinitive -cause_to_become -collection -head 〕
erarigi
erarig'i mislead erarigi
eroz'i erode
〔 "eroz" -infinitive / "er" -infinitive -effect / "e" -infinitive -effect -head 〕
erozi
erp'i harrow
〔 "erp" -infinitive 〕
erpi
eruptsi'i erupt
〔 "eruptsi" -infinitive 〕 〔 "erupts" -infinitive -proform 〕
erupcii
eskalad'i climb
〔 "eskalad" -infinitive / "eskal" -infinitive -ongoing / "esk" -infinitive -ongoing -reason 〕
eskaladi
eskalad'i escalate eskaladi
eskaladig'i escalate
〔 "eskaladig" -infinitive / "eskalad" -infinitive -cause_to_become / "eskal" -infinitive -cause_to_become -ongoing / "esk" -infinitive -cause_to_become -ongoing -reason 〕
eskaladigi
eskap'i escape
〔 "eskap" -infinitive / "esk" -infinitive -apparatus 〕
eskapi
eskap'i to escape eskapi
eskort'i escort
〔 "eskort" -infinitive 〕
eskorti
eskort'i to escort
esper'i hope
〔 "esper" -infinitive / "espe" -infinitive -head / "esp" -infinitive -element 〕
esperi
esper'i to hope esperi
esperantist'i to be an Esperantist
〔 "esperantist" -infinitive 〕 〔 "esperant" -infinitive -established_state 〕
esperantist'i to be an Esperantist
esplor'i explore
〔 "esplor" -infinitive / "esplo" -infinitive -head / "espl" -infinitive -value 〕
esplori
esplor'i research esplori
esplor'i to explore esplori
esplorrigard'i scan
〔 "esplorrigard" -infinitive 〕
esplorrigardi
esplorvizit'i survey
〔 "esplorvizit" -infinitive / "esplorviz" -infinitive -done / "esplorv" -infinitive -done -cause 〕 〔 "esplorviz" -infinitive -past_passive / "esplorv" -infinitive -past_passive -cause 〕
esplorviziti
esprim'i express
〔 "esprim" -infinitive / "espr" -infinitive -idea / "esp" -infinitive -idea -head 〕
esprimi
esprim'i to express esprimi
est'i be
〔 "est" -infinitive 〕
esti
est'i been esti
est'i there be esti
est'i to be esti
est'i to be esti
establ'i establish
〔 "establ" -infinitive / "est" -infinitive -increment 〕
establi
establ'i to establish establi
establidj'i establish
〔 "establidj" -infinitive / "establ" -infinitive -becoming_anew / "est" -infinitive -becoming_anew -increment 〕
establiĝi
estidj'i arise
〔 "estidj" -infinitive / "est" -infinitive -becoming_anew 〕
estiĝi
estig'i prompt
〔 "estig" -infinitive / "est" -infinitive -cause_to_become 〕
estigi
estim'i prize
〔 "estim" -infinitive / "est" -infinitive -idea 〕
estimi
estim'i to appreciate
estim'i to esteem estimi
estim'i to estimate estimi
estim'i value estimi
esting'i extinguish
〔 "esting" -infinitive / "est" -infinitive -holder 〕
estingi
esting'i to extinguish estingi
estingidj'i go
〔 "estingidj" -infinitive / "esting" -infinitive -becoming_anew / "est" -infinitive -becoming_anew -holder 〕
estingiĝi
estr'i govern
〔 "estr" -infinitive / "est" -infinitive -head 〕
estri
estr'i to flow
estr'i to head
estr'i to head up estri
estsept'i except
〔 "estsept" -infinitive 〕
escepti
estsept'i exclude escepti
estsept'i to except
etend'i crane
〔 "etend" -infinitive / "et" -infinitive -important 〕
etendi
etend'i extend etendi
etend'i to extend etendi
etendidj'i extend
〔 "etendidj" -infinitive / "etend" -infinitive -becoming_anew / "et" -infinitive -becoming_anew -important 〕
etendiĝi
eternig'i perpetuate
〔 "eternig" -infinitive / "etern" -infinitive -cause_to_become 〕 〔 "eter" -infinitive -was_not / "ete" -infinitive -was_not -head / "e" -infinitive -was_not -relational / "et" -infinitive -was_not -element 〕
eternigi
etig'i dwarf
〔 "etig" -infinitive / "et" -infinitive -cause_to_become 〕
etigi
etiked'i label
〔 "etiked" -infinitive / "etik" -infinitive -repetition / "et" -infinitive -repetition -reminiscent_of 〕
etikedi
etiked'i tag etikedi
etiket'i label
〔 "etiket" -infinitive / "etik" -infinitive -diminutive / "et" -infinitive -diminutive -reminiscent_of 〕 〔 "etik" -infinitive -natural_passive / "et" -infinitive -natural_passive -reminiscent_of 〕
etiketi
evaku'i evacuate
〔 "evaku" -infinitive 〕 〔 "evak" -infinitive -decisive / "ev" -infinitive -decisive -derived_from 〕
evakui
evaku'i to evacuate evakui
evaku'i void evakui
evangeliz'i evangelise
〔 "evangeliz" -infinitive / "evangel" -infinitive -cause / "evang" -infinitive -cause -method / "ev" -infinitive -cause -method -user 〕
evangelizi
evangelizig'i evangelise
〔 "evangelizig" -infinitive / "evangeliz" -infinitive -cause_to_become / "evangel" -infinitive -cause_to_become -cause / "evang" -infinitive -cause_to_become -cause -method / "ev" -infinitive -cause_to_become -cause -method -user 〕
evangelizigi
evidentidj'i show
〔 "evidentidj" -infinitive / "evident" -infinitive -becoming_anew 〕
evidentiĝi
evidentig'i manifest
〔 "evidentig" -infinitive / "evident" -infinitive -cause_to_become 〕
evidentigi
eviktsi'i seize
〔 "eviktsi" -infinitive 〕 〔 "evikts" -infinitive -proform 〕
evikcii
evit'i avoid
〔 "evit" -infinitive / "ev" -infinitive -done 〕 〔 "ev" -infinitive -past_passive 〕
eviti
evit'i circumvent eviti
evit'i dodge eviti
evit'i duck eviti
evit'i escape eviti
evit'i evade eviti
evit'i shirk eviti
evit'i sidestep eviti
evit'i to avoid eviti
evolu'i evolve
〔 "evolu" -infinitive 〕 〔 "evol" -infinitive -decisive / "ev" -infinitive -decisive -compared_to 〕
evolui
evolu'i to evolve evolui
evoluig'i develop
〔 "evoluig" -infinitive / "evolu" -infinitive -cause_to_become 〕
evoluigi
evolutsi'i evolve
〔 "evolutsi" -infinitive 〕 〔 "evoluts" -infinitive -proform 〕
evolucii
ey'i to place
〔 "ey" -infinitive 〕 〔 "e" -infinitive -familiar 〕
eji
fabrik'i fabricate
〔 "fabrik" -infinitive / "fabr" -infinitive -reminiscent_of / "fab" -infinitive -reminiscent_of -head 〕
fabriki
fabrik'i manufacture fabriki
fabrikad'i manufacture
〔 "fabrikad" -infinitive / "fabrik" -infinitive -ongoing / "fabr" -infinitive -ongoing -reminiscent_of / "fab" -infinitive -ongoing -reminiscent_of -head 〕
fabrikadi
fadenig'i draw
〔 "fadenig" -infinitive / "faden" -infinitive -cause_to_become / "fad" -infinitive -cause_to_become -goal 〕 〔 "fade" -infinitive -was_not 〕
fadenigi
fakidj'i qualify
〔 "fakidj" -infinitive / "fak" -infinitive -becoming_anew 〕
fakiĝi
faktur'i bill
〔 "faktur" -infinitive / "faktu" -infinitive -head / "fakt" -infinitive -cost 〕
fakturi
faktur'i invoice fakturi
faktur'i to invoice
fal'i drop
〔 "fal" -infinitive 〕
fali
fal'i fall fali
fal'i fall down fali
fal'i to fall fali
fal'i tumble fali
falad'i fall
〔 "falad" -infinitive / "fal" -infinitive -ongoing 〕
faladi
fald'i fold
〔 "fald" -infinitive 〕
faldi
fald'i to fold faldi
faldidj'i fold
〔 "faldidj" -infinitive / "fald" -infinitive -becoming_anew 〕
faldiĝi
falet'i slip
〔 "falet" -infinitive / "fal" -infinitive -diminutive 〕 〔 "fal" -infinitive -natural_passive 〕
faleti
falet'i stumble faleti
falig'i down
〔 "falig" -infinitive / "fal" -infinitive -cause_to_become 〕
faligi
falig'i drop faligi
falig'i topple faligi
fals'i fake
〔 "fals" -infinitive 〕
falsi
fals'i falsify falsi
fals'i fudge falsi
fals'i to falsify falsi
falt'i wrinkle
〔 "falt" -infinitive 〕
falti
faltc'i mow
〔 "faltc" -infinitive 〕
falĉi
faltcet'i trim
〔 "faltcet" -infinitive / "faltc" -infinitive -diminutive 〕 〔 "faltc" -infinitive -natural_passive 〕
falĉeti
faltidj'i line
〔 "faltidj" -infinitive / "falt" -infinitive -becoming_anew 〕
faltiĝi
faltig'i gather
〔 "faltig" -infinitive / "falt" -infinitive -cause_to_become 〕
faltigi
fanatikig'i infuriate
〔 "fanatikig" -infinitive / "fanatik" -infinitive -cause_to_become / "fanat" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / "fan" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of -happening 〕
fanatikigi
fand'i melt
〔 "fand" -infinitive 〕
fandi
fand'i to melt fandi
fandidj'i melt
〔 "fandidj" -infinitive / "fand" -infinitive -becoming_anew 〕
fandiĝi
fanfaron'i boast
〔 "fanfaron" -infinitive / "fanfar" -infinitive -part / "fanfa" -infinitive -part -head / "fanf" -infinitive -part -collection 〕
fanfaroni
fanfaron'i brag fanfaroni
fantazi'i fancy
〔 "fantazi" -infinitive 〕 〔 "fantaz" -infinitive -proform / "fant" -infinitive -proform -mechanism 〕
fantazii
fantazi'i to fantasy fantazii
far'i commit
〔 "far" -infinitive / "fa" -infinitive -head 〕
fari
far'i conduct fari
far'i do fari
far'i make fari
far'i render fari
far'i to do fari
far'i to fare fari
far'i to make fari
farad'i conduct
〔 "farad" -infinitive / "far" -infinitive -ongoing / "fa" -infinitive -ongoing -head 〕
faradi
farb'i paint
〔 "farb" -infinitive 〕
farbi
faridj'i become
〔 "faridj" -infinitive / "far" -infinitive -becoming_anew / "fa" -infinitive -becoming_anew -head 〕
fariĝi
farm'i farm
〔 "farm" -infinitive 〕
farmi
farmad'i farm
〔 "farmad" -infinitive / "farm" -infinitive -ongoing 〕
farmadi
farmig'i lease
〔 "farmig" -infinitive / "farm" -infinitive -cause_to_become 〕
farmigi
fart'i fare
〔 "fart" -infinitive 〕
farti
fart'i to fare farti
fartc'i stuff
〔 "fartc" -infinitive 〕
farĉi
faskig'i bundle
〔 "faskig" -infinitive / "fask" -infinitive -cause_to_become 〕
faskigi
fast'i fast
〔 "fast" -infinitive 〕
fasti
fast'i to fast fasti
fastsin'i fascinate
〔 "fastsin" -infinitive / "fasts" -infinitive -grammatical_feminine 〕
fascini
fats'i face
〔 "fats" -infinitive 〕
faci
fatsilidj'i ease
〔 "fatsilidj" -infinitive / "fatsil" -infinitive -becoming_anew / "fats" -infinitive -becoming_anew -tool 〕
faciliĝi
fatsilig'i ease
〔 "fatsilig" -infinitive / "fatsil" -infinitive -cause_to_become / "fats" -infinitive -cause_to_become -tool 〕
faciligi
fatsilig'i facilitate faciligi
favor'i bless
〔 "favor" -infinitive / "favo" -infinitive -head / "fav" -infinitive -value 〕
favori
favor'i to favor
favorig'i encourage
〔 "favorig" -infinitive / "favor" -infinitive -cause_to_become / "favo" -infinitive -cause_to_become -head / "fav" -infinitive -cause_to_become -value 〕
favorigi
fawk'i gape
〔 "fawk" -infinitive 〕
faŭki
fayf'i pipe
〔 "fayf" -infinitive 〕
fajfi
fayf'i to whistle fajfi
fayf'i whistle fajfi
fayl'i file
〔 "fayl" -infinitive 〕
fajli
fayl'i to file fajli
fayrer'i spark
〔 "fayrer" -infinitive / "fayre" -infinitive -head / "fayr" -infinitive -element / "fay" -infinitive -element -head 〕
fajreri
fek'i defecate
〔 "fek" -infinitive 〕
feki
fek'i excrete feki
fek'i shit feki
felitc'i to be happy
〔 "felitc" -infinitive / "fel" -infinitive -grammatical_masculine 〕
felt'i feel
〔 "felt" -infinitive 〕
felti
fend'i rend
〔 "fend" -infinitive 〕
fendi
fend'i rupture fendi
fend'i split fendi
fend'i to split fendi
fendet'i crack
〔 "fendet" -infinitive / "fend" -infinitive -diminutive 〕 〔 "fend" -infinitive -natural_passive 〕
fendeti
fendidj'i split
〔 "fendidj" -infinitive / "fend" -infinitive -becoming_anew 〕
fendiĝi
fendidjet'i crack
〔 "fendidjet" -infinitive / "fendidj" -infinitive -diminutive / "fend" -infinitive -diminutive -becoming_anew 〕 〔 "fendidj" -infinitive -natural_passive / "fend" -infinitive -natural_passive -becoming_anew 〕
fendiĝeti
fendidjetkrev'i crack
〔 "fendidjetkrev" -infinitive / "fendidjetkr" -infinitive -powerful / "fendidjetk" -infinitive -powerful -head 〕 〔 "fendidjetkr" -infinitive -natural_able / "fendidjetk" -infinitive -natural_able -head 〕
fendiĝetkrevi
fendidjkrev'i crack
〔 "fendidjkrev" -infinitive / "fendidjkr" -infinitive -powerful / "fendidjk" -infinitive -powerful -head 〕 〔 "fendidjkr" -infinitive -natural_able / "fendidjk" -infinitive -natural_able -head 〕
fendiĝkrevi
fendokrev'i crack
〔 "fendokrev" -infinitive / "fendokr" -infinitive -powerful / "fendok" -infinitive -powerful -head / "fend" -infinitive -powerful -head -false 〕 〔 "fendokr" -infinitive -natural_able / "fendok" -infinitive -natural_able -head / "fend" -infinitive -natural_able -head -false 〕
fendokrevi
feri'i vacation
〔 "feri" -infinitive 〕 〔 "fer" -infinitive -proform / "fe" -infinitive -proform -head 〕
ferii
ferm'i close
〔 "ferm" -infinitive 〕
fermi
ferm'i shut fermi
ferm'i shut down fermi
ferm'i to close fermi
ferm'i to shut fermi
fermeg'i slam
〔 "fermeg" -infinitive / "ferm" -infinitive -extreme 〕
fermegi
ferment'i ferment
〔 "ferment" -infinitive 〕 〔 "ferm" -infinitive -natural_active 〕
fermenti
ferment'i leaven fermenti
ferment'i to ferment fermenti
fermentig'i ferment
〔 "fermentig" -infinitive / "ferment" -infinitive -cause_to_become 〕
fermentigi
fermidj'i close
〔 "fermidj" -infinitive / "ferm" -infinitive -becoming_anew 〕
fermiĝi
fest'i celebrate
〔 "fest" -infinitive 〕
festi
fest'i to celebrate festi
festen'i celebrate
〔 "festen" -infinitive / "fest" -infinitive -goal 〕
festeni
festen'i feast festeni
fetor'i smell
〔 "fetor" -infinitive / "feto" -infinitive -head / "fet" -infinitive -value 〕
fetori
fetor'i stink fetori
fetor'i to stink
fi-alud'i insinuate
〔 "fi-alud" -infinitive / "fi-al" -infinitive -key / "fi-" -infinitive -key -reason 〕
fi-aludi
fiag'i abuse
〔 "fiag" -infinitive / "fi" -infinitive -act 〕
fiagi
fiagad'i abuse
〔 "fiagad" -infinitive / "fiag" -infinitive -ongoing / "fi" -infinitive -ongoing -act 〕
fiagadi
fiask'i flop
〔 "fiask" -infinitive 〕
fiaski
fic'i fish
〔 "fic" -infinitive 〕
fiŝi
fic'i to fish
fickapt'i fish
〔 "fickapt" -infinitive 〕
fiŝkapti
fid'i rely
〔 "fid" -infinitive 〕
fidi
fid'i to trust fidi
fid'i trust fidi
fidel'i to be faithful
〔 "fidel" -infinitive / "fid" -infinitive -method 〕
fier'i to be proud
〔 "fier" -infinitive / "fie" -infinitive -head / "fi" -infinitive -element 〕
fifamig'i demonize
〔 "fifamig" -infinitive / "fifam" -infinitive -cause_to_become / "fif" -infinitive -cause_to_become -time 〕
fifamigi
fifar'i commit
〔 "fifar" -infinitive / "fifa" -infinitive -head / "fif" -infinitive -collection 〕
fifari
figur'i depict
〔 "figur" -infinitive / "figu" -infinitive -head / "fig" -infinitive -cost 〕
figuri
fiig'i pervert
〔 "fiig" -infinitive / "fi" -infinitive -cause_to_become 〕
fiigi
fik'i fuck
〔 "fik" -infinitive 〕
fiki
fiks'i set
〔 "fiks" -infinitive 〕
fiksi
fiks'i to fix fiksi
fiksidj'i lodge
〔 "fiksidj" -infinitive / "fiks" -infinitive -becoming_anew 〕
fiksiĝi
fikslodj'i settle
〔 "fikslodj" -infinitive / "fiksl" -infinitive -approaching 〕
fiksloĝi
fiksrigard'i peer
〔 "fiksrigard" -infinitive 〕
fiksrigardi
fiksrigard'i stare fiksrigardi
fiksrigard'i stare at fiksrigardi
filiidj'i affiliate
〔 "filiidj" -infinitive / "fili" -infinitive -becoming_anew 〕
filiiĝi
film'i film
〔 "film" -infinitive 〕
filmi
film'i filming
filtr'i filter
〔 "filtr" -infinitive / "filt" -infinitive -head 〕
filtri
filtr'i to filter
filtridj'i filter
〔 "filtridj" -infinitive / "filtr" -infinitive -becoming_anew / "filt" -infinitive -becoming_anew -head 〕
filtriĝi
fin'i be over
〔 "fin" -infinitive 〕
fini
fin'i conclude fini
fin'i end fini
fin'i finish fini
fin'i round off fini
fin'i terminate fini
fin'i to finish
final'i to bring to termination
〔 "final" -infinitive / "fin" -infinitive -reason 〕
finants'i bankroll
〔 "finants" -infinitive 〕
financi
finants'i finance financi
finants'i fund financi
finants'i to finance
finantsad'i fund
〔 "finantsad" -infinitive / "finants" -infinitive -ongoing 〕
financadi
finarandj'i dismiss
〔 "finarandj" -infinitive 〕
finaranĝi
fingrum'i finger
〔 "fingrum" -infinitive / "fingr" -infinitive -derivation / "fing" -infinitive -derivation -head 〕
fingrumi
finidj'i end
〔 "finidj" -infinitive / "fin" -infinitive -becoming_anew 〕
finiĝi
finofar'i finalize
〔 "finofar" -infinitive / "finofa" -infinitive -head / "finof" -infinitive -collection / "fin" -infinitive -collection -change_from 〕
finofari
finofar'i finish finofari
finom'i brand
〔 "finom" -infinitive / "fin" -infinitive -degree 〕
finomi
fipalp'i grope
〔 "fipalp" -infinitive 〕
fipalpi
firmidj'i consolidate
〔 "firmidj" -infinitive / "firm" -infinitive -becoming_anew 〕
firmiĝi
firmig'i consolidate
〔 "firmig" -infinitive / "firm" -infinitive -cause_to_become 〕
firmigi
firmig'i firm firmigi
firmig'i solidify firmigi
firmig'i steady firmigi
fitrakt'i abuse
〔 "fitrakt" -infinitive 〕
fitrakti
fitraktad'i abuse
〔 "fitraktad" -infinitive / "fitrakt" -infinitive -ongoing 〕
fitraktadi
flagr'i flicker
〔 "flagr" -infinitive / "flag" -infinitive -head 〕
flagri
flagr'i to wave flagri
flagr'i wave flagri
flagrad'i sputter
〔 "flagrad" -infinitive / "flagr" -infinitive -ongoing / "flag" -infinitive -ongoing -head 〕
flagradi
flagret'i flicker
〔 "flagret" -infinitive / "flagr" -infinitive -diminutive / "flag" -infinitive -diminutive -head 〕 〔 "flagr" -infinitive -natural_passive / "flag" -infinitive -natural_passive -head 〕
flagreti
flaksidj'i curve
〔 "flaksidj" -infinitive / "flaks" -infinitive -becoming_anew 〕
flaksiĝi
flam'i blaze
〔 "flam" -infinitive 〕
flami
flamad'i blaze
〔 "flamad" -infinitive / "flam" -infinitive -ongoing 〕
flamadi
flamidj'i inflame
〔 "flamidj" -infinitive / "flam" -infinitive -becoming_anew 〕
flamiĝi
flamig'i inflame
〔 "flamig" -infinitive / "flam" -infinitive -cause_to_become 〕
flamigi
flamig'i light flamigi
flank'i flank
〔 "flank" -infinitive 〕
flanki
flankencov'i marginalize
〔 "flankencov" -infinitive / "flankenc" -infinitive -ready / aside- "enc" -infinitive -ready / aside- "encov" -infinitive / aside- "enc" -infinitive -ready / aside- in- "cov" -infinitive 〕 〔 "flankenc" -infinitive -anticipated_able / aside- "enc" -infinitive -anticipated_able 〕
flankenŝovi
flankenir'i swerve
〔 "flankenir" -infinitive / "flankeni" -infinitive -head / aside- "eni" -infinitive -head / aside- in- "i" -infinitive -head / "flanken" -infinitive -opportunity / "flank" -infinitive -opportunity -goal / aside- "en" -infinitive -opportunity / aside- "enir" -infinitive / aside- "eni" -infinitive -head / aside- in- "i" -infinitive -head / aside- "en" -infinitive -opportunity / aside- in- "ir" -infinitive / aside- in- "i" -infinitive -head 〕
flankeniri
flankenlas'i omit
〔 "flankenlas" -infinitive / "flankenl" -infinitive -ace / aside- "enl" -infinitive -ace / aside- "enlas" -infinitive / aside- "enl" -infinitive -ace / aside- in- "las" -infinitive 〕
flankenlasi
flankenpuc'i overshadow
〔 "flankenpuc" -infinitive / "flankenp" -infinitive -independent / aside- "enp" -infinitive -independent / aside- "enpuc" -infinitive / aside- "enp" -infinitive -independent / aside- in- "puc" -infinitive 〕
flankenpuŝi
flankenpuc'i sideline flankenpuŝi
flankenpucidj'i overshadow
〔 "flankenpucidj" -infinitive / "flankenpuc" -infinitive -becoming_anew / "flankenp" -infinitive -becoming_anew -independent / aside- "enp" -infinitive -becoming_anew -independent / aside- "enpuc" -infinitive -becoming_anew / aside- "enp" -infinitive -becoming_anew -independent / aside- in- "puc" -infinitive -becoming_anew / aside- "enpucidj" -infinitive / aside- "enpuc" -infinitive -becoming_anew / aside- "enp" -infinitive -becoming_anew -independent / aside- in- "puc" -infinitive -becoming_anew / aside- in- "pucidj" -infinitive / aside- in- "puc" -infinitive -becoming_anew 〕
flankenpuŝiĝi
flanklas'i omit
〔 "flanklas" -infinitive / "flankl" -infinitive -ace / aside- "las" -infinitive 〕
flanklasi
flanklas'i overlook flanklasi
flankpas'i outflank
〔 "flankpas" -infinitive / "flankp" -infinitive -ace / aside- "pas" -infinitive 〕
flankpasi
flar'i smell
〔 "flar" -infinitive / "fla" -infinitive -head 〕
flari
flar'i to smell flari
flat'i flatter
〔 "flat" -infinitive 〕
flati
flat'i to flatter flati
flatlog'i coax
〔 "flatlog" -infinitive / "flatl" -infinitive -construct 〕
flatlogi
fleg'i nurse
〔 "fleg" -infinitive 〕
flegi
fleg'i take care of flegi
fleg'i tend flegi
fleg'i to care flegi
flegad'i care
〔 "flegad" -infinitive / "fleg" -infinitive -ongoing 〕
flegadi
fleks'i bend
〔 "fleks" -infinitive 〕
fleksi
fleks'i flex fleksi
fleks'i to bend fleksi
fleksidj'i bend
〔 "fleksidj" -infinitive / "fleks" -infinitive -becoming_anew 〕
fleksiĝi
flik'i patch
〔 "flik" -infinitive 〕
fliki
flik'i to mend fliki
flirt'i flirt
〔 "flirt" -infinitive 〕
flirti
flirt'i flutter flirti
flirt'i to flirt flirti
flirt'i wave flirti
flirtig'i wave
〔 "flirtig" -infinitive / "flirt" -infinitive -cause_to_become 〕
flirtigi
flor'i bloom
〔 "flor" -infinitive / "flo" -infinitive -head 〕
flori
flor'i blossom flori
flor'i flower flori
flor'i to bloom
florad'i flower
〔 "florad" -infinitive / "flor" -infinitive -ongoing / "flo" -infinitive -ongoing -head 〕
floradi
floseblig'i buoy
〔 "floseblig" -infinitive / "flosebl" -infinitive -cause_to_become / "flos" -infinitive -cause_to_become -possibility 〕
flosebligi
flosig'i float
〔 "flosig" -infinitive / "flos" -infinitive -cause_to_become 〕
flosigi
flu'i flow
〔 "flu" -infinitive 〕
flui
flu'i to flow flui
fluet'i trickle
〔 "fluet" -infinitive / "flu" -infinitive -diminutive 〕 〔 "flu" -infinitive -natural_passive 〕
flueti
flug'i fly
〔 "flug" -infinitive 〕
flugi
flug'i to fly flugi
flugad'i fly
〔 "flugad" -infinitive / "flug" -infinitive -ongoing 〕
flugadi
flugig'i operate
〔 "flugig" -infinitive / "flug" -infinitive -cause_to_become 〕
flugigi
fluididj'i melt
〔 "fluididj" -infinitive / "fluid" -infinitive -becoming_anew / "flu" -infinitive -becoming_anew -next_generation 〕
fluidiĝi
fluidig'i melt
〔 "fluidig" -infinitive / "fluid" -infinitive -cause_to_become / "flu" -infinitive -cause_to_become -next_generation 〕
fluidigi
fluig'i channel
〔 "fluig" -infinitive / "flu" -infinitive -cause_to_become 〕
fluigi
fluktu'i range
〔 "fluktu" -infinitive 〕 〔 "flukt" -infinitive -decisive 〕
fluktui
flulav'i flush
〔 "flulav" -infinitive / "flul" -infinitive -capable 〕 〔 "flul" -infinitive -present_able 〕
flulavi
fluliniig'i streamline
〔 "fluliniig" -infinitive / "flulini" -infinitive -cause_to_become 〕
fluliniigi
flustr'i to whisper
〔 "flustr" -infinitive / "flust" -infinitive -head 〕
flustri
flustr'i whisper flustri
fokus'i to focus
〔 "fokus" -infinitive / "fok" -infinitive -newbie 〕
fold'i groove
〔 "fold" -infinitive 〕
foldi
folium'i browse
〔 "folium" -infinitive / "foli" -infinitive -derivation 〕
foliumi
fond'i found
〔 "fond" -infinitive 〕
fondi
fond'i to found fondi
forbala'i to sweep
〔 "forbala" -infinitive / away- "bala" -infinitive 〕 〔 "forbal" -infinitive -type_or_kind / "forb" -infinitive -type_or_kind -reason / away- "bal" -infinitive -type_or_kind 〕
forbalai
forbala'i to sweep away forbalai
forbat'i knock
〔 "forbat" -infinitive / "forb" -infinitive -happening / away- "bat" -infinitive 〕 〔 "forb" -infinitive -present_passive 〕
forbati
forbrulig'i incinerate
〔 "forbrulig" -infinitive / "forbrul" -infinitive -cause_to_become / "forbr" -infinitive -cause_to_become -person / "forb" -infinitive -cause_to_become -person -head / away- "brul" -infinitive -cause_to_become / away- "brulig" -infinitive / away- "brul" -infinitive -cause_to_become 〕
forbruligi
forcir'i wrest
〔 "forcir" -infinitive / "forci" -infinitive -head / away- "ci" -infinitive -head / "forc" -infinitive -opportunity / away- "cir" -infinitive / away- "ci" -infinitive -head 〕
forŝiri
forcov'i displace
〔 "forcov" -infinitive / "forc" -infinitive -ready / away- "cov" -infinitive 〕 〔 "forc" -infinitive -anticipated_able 〕
forŝovi
forcovidj'i displace
〔 "forcovidj" -infinitive / "forcov" -infinitive -becoming_anew / "forc" -infinitive -becoming_anew -ready / away- "cov" -infinitive -becoming_anew / away- "covidj" -infinitive / away- "cov" -infinitive -becoming_anew 〕
forŝoviĝi
forctelidj'i slip
〔 "forctelidj" -infinitive / "forctel" -infinitive -becoming_anew / "forct" -infinitive -becoming_anew -method / away- "ctel" -infinitive -becoming_anew / away- "ctelidj" -infinitive / away- "ctel" -infinitive -becoming_anew 〕
forŝteliĝi
fordetru'i erase
〔 "fordetru" -infinitive / away- "detru" -infinitive / away- of- "tru" -infinitive 〕 〔 "fordetr" -infinitive -decisive / "fordet" -infinitive -decisive -head / "ford" -infinitive -decisive -head -diminutive / away- "det" -infinitive -decisive -head / away- "detr" -infinitive -decisive / away- "det" -infinitive -decisive -head 〕
fordetrui
fordj'i forge
〔 "fordj" -infinitive 〕
forĝi
fordj'i to forge forĝi
fordon'i abandon
〔 "fordon" -infinitive / "ford" -infinitive -part / away- "don" -infinitive 〕
fordoni
fordrink'i to drink
〔 "fordrink" -infinitive / away- "drink" -infinitive 〕
fordrinki
forest'i miss
〔 "forest" -infinitive / away- "est" -infinitive 〕 〔 "for" -infinitive -natural_state / "fo" -infinitive -natural_state -head 〕
foresti
forfal'i to crumple
〔 "forfal" -infinitive / "forf" -infinitive -reason / away- "fal" -infinitive 〕
forfali
forfand'i melt
〔 "forfand" -infinitive / "forf" -infinitive -valuable / away- "fand" -infinitive 〕
forfandi
forfandidj'i melt
〔 "forfandidj" -infinitive / "forfand" -infinitive -becoming_anew / "forf" -infinitive -becoming_anew -valuable / away- "fand" -infinitive -becoming_anew / away- "fandidj" -infinitive / away- "fand" -infinitive -becoming_anew 〕
forfandiĝi
forflug'i to fly away
〔 "forflug" -infinitive / "forfl" -infinitive -function / away- "flug" -infinitive 〕
forflugi
forges'i forget
〔 "forges" -infinitive / "forg" -infinitive -owner / away- "ges" -infinitive 〕
forgesi
forges'i to forget forgesi
forglut'i consume
〔 "forglut" -infinitive / "forgl" -infinitive -likely / away- "glut" -infinitive 〕 〔 "forgl" -infinitive -conditional_passive 〕
forgluti
forglut'i gobble forgluti
foridj'i go
〔 "foridj" -infinitive / "for" -infinitive -becoming_anew / "fo" -infinitive -becoming_anew -head / away- "idj" -infinitive 〕
foriĝi
forig'i delete
〔 "forig" -infinitive / "for" -infinitive -cause_to_become / "fo" -infinitive -cause_to_become -head / away- "ig" -infinitive 〕
forigi
forig'i erase forigi
forig'i purge forigi
forig'i remove forigi
forig'i scrap forigi
forig'i to delete
forir'i depart
〔 "forir" -infinitive / "fori" -infinitive -head / away- "i" -infinitive -head / "for" -infinitive -opportunity / "fo" -infinitive -opportunity -head / away- "ir" -infinitive / away- "i" -infinitive -head 〕
foriri
forir'i go foriri
forjet'i discard
〔 "forjet" -infinitive / "forj" -infinitive -diminutive / away- "jet" -infinitive 〕 〔 "forj" -infinitive -natural_passive 〕
forĵeti
forjet'i dump forĵeti
forjet'i jettison forĵeti
forjet'i junk forĵeti
forjur'i disavow
〔 "forjur" -infinitive / "forju" -infinitive -head / away- "ju" -infinitive -head / "forj" -infinitive -cost / away- "jur" -infinitive / away- "ju" -infinitive -head 〕
forĵuri
forkapt'i abduct
〔 "forkapt" -infinitive / away- "kapt" -infinitive 〕
forkapti
forkapt'i kidnap forkapti
forkaptad'i steal
〔 "forkaptad" -infinitive / "forkapt" -infinitive -ongoing / away- "kapt" -infinitive -ongoing / away- "kaptad" -infinitive / away- "kapt" -infinitive -ongoing 〕
forkaptadi
forklin'i divert
〔 "forklin" -infinitive / "forkl" -infinitive -grammatical_feminine / away- "klin" -infinitive 〕
forklini
forkonduk'i remove
〔 "forkonduk" -infinitive / "forkond" -infinitive -product_of / "fork" -infinitive -product_of -promising / away- "kond" -infinitive -product_of / away- "konduk" -infinitive / away- "kond" -infinitive -product_of 〕
forkonduki
forkonsum'i deplete
〔 "forkonsum" -infinitive / "forkons" -infinitive -derivation / away- "kons" -infinitive -derivation / away- "konsum" -infinitive / away- "kons" -infinitive -derivation 〕
forkonsumi
forkonsum'i devour forkonsumi
forkonsumidj'i devour
〔 "forkonsumidj" -infinitive / "forkonsum" -infinitive -becoming_anew / "forkons" -infinitive -becoming_anew -derivation / away- "kons" -infinitive -becoming_anew -derivation / away- "konsum" -infinitive -becoming_anew / away- "kons" -infinitive -becoming_anew -derivation / away- "konsumidj" -infinitive / away- "konsum" -infinitive -becoming_anew / away- "kons" -infinitive -becoming_anew -derivation 〕
forkonsumiĝi
forkur'i run
〔 "forkur" -infinitive / "forku" -infinitive -head / away- "ku" -infinitive -head / "fork" -infinitive -cost / away- "kur" -infinitive / away- "ku" -infinitive -head 〕
forkuri
forlas'i abandon
〔 "forlas" -infinitive / "forl" -infinitive -ace / away- "las" -infinitive 〕
forlasi
forlas'i forsake forlasi
forlas'i part forlasi
forlas'i to leave forlasi
forlas'i to leave forlasi
forlav'i flush
〔 "forlav" -infinitive / "forl" -infinitive -capable / away- "lav" -infinitive 〕 〔 "forl" -infinitive -present_able 〕
forlavi
forlev'i bail
〔 "forlev" -infinitive / "forl" -infinitive -powerful / away- "lev" -infinitive 〕 〔 "forl" -infinitive -natural_able 〕
forlevi
forliberig'i dismiss
〔 "forliberig" -infinitive / "forliber" -infinitive -cause_to_become / "forlibe" -infinitive -cause_to_become -head / away- "libe" -infinitive -cause_to_become -head / away- third_person- "be" -infinitive -cause_to_become -head / "forlib" -infinitive -cause_to_become -element / away- "lib" -infinitive -cause_to_become -element / away- "liber" -infinitive -cause_to_become / away- "libe" -infinitive -cause_to_become -head / away- third_person- "be" -infinitive -cause_to_become -head / away- "lib" -infinitive -cause_to_become -element / away- third_person- "ber" -infinitive -cause_to_become / away- third_person- "be" -infinitive -cause_to_become -head / away- "liberig" -infinitive / away- "liber" -infinitive -cause_to_become / away- "libe" -infinitive -cause_to_become -head / away- third_person- "be" -infinitive -cause_to_become -head / away- "lib" -infinitive -cause_to_become -element / away- third_person- "ber" -infinitive -cause_to_become / away- third_person- "be" -infinitive -cause_to_become -head / away- third_person- "berig" -infinitive / away- third_person- "ber" -infinitive -cause_to_become / away- third_person- "be" -infinitive -cause_to_become -head 〕
forliberigi
forlog'i to draw
〔 "forlog" -infinitive / "forl" -infinitive -construct / away- "log" -infinitive 〕
forlogi
form'i configure
〔 "form" -infinitive 〕
formi
form'i craft formi
form'i fashion formi
form'i form formi
form'i shape formi
formalig'i formalise
〔 "formalig" -infinitive / "formal" -infinitive -cause_to_become / "form" -infinitive -cause_to_become -reason / away- "mal" -infinitive -cause_to_become / away- "malig" -infinitive / away- "mal" -infinitive -cause_to_become / away- opposite_of- "ig" -infinitive 〕
formaligi
formandj'i consume
〔 "formandj" -infinitive / away- "mandj" -infinitive 〕
formanĝi
format'i to format
〔 "format" -infinitive / "form" -infinitive -happening / away- "mat" -infinitive 〕 〔 "form" -infinitive -present_passive 〕
formidj'i form
〔 "formidj" -infinitive / "form" -infinitive -becoming_anew / away- "midj" -infinitive 〕
formiĝi
formordet'i erode
〔 "formordet" -infinitive / "formord" -infinitive -diminutive / away- "mord" -infinitive -diminutive / away- "mordet" -infinitive / away- "mord" -infinitive -diminutive 〕 〔 "formord" -infinitive -natural_passive / away- "mord" -infinitive -natural_passive 〕
formordeti
formort'i die
〔 "formort" -infinitive / away- "mort" -infinitive 〕
formorti
formov'i shift
〔 "formov" -infinitive / "form" -infinitive -ready / away- "mov" -infinitive 〕 〔 "form" -infinitive -anticipated_able 〕
formovi
formovidj'i move
〔 "formovidj" -infinitive / "formov" -infinitive -becoming_anew / "form" -infinitive -becoming_anew -ready / away- "mov" -infinitive -becoming_anew / away- "movidj" -infinitive / away- "mov" -infinitive -becoming_anew 〕
formoviĝi
formul'i formulate
〔 "formul" -infinitive / "form" -infinitive -person / away- "mul" -infinitive 〕
formuli
formul'i to formulate
forofer'i sacrifice
〔 "forofer" -infinitive / "forofe" -infinitive -head / away- "ofe" -infinitive -head / "forof" -infinitive -element / "for" -infinitive -element -change_from / "fo" -infinitive -element -change_from -head / away- "of" -infinitive -element / away- "ofer" -infinitive / away- "ofe" -infinitive -head / away- "of" -infinitive -element 〕
foroferi
forpas'i die
〔 "forpas" -infinitive / "forp" -infinitive -ace / away- "pas" -infinitive 〕
forpasi
forpas'i to away forpasi
forpasad'i fade
〔 "forpasad" -infinitive / "forpas" -infinitive -ongoing / "forp" -infinitive -ongoing -ace / away- "pas" -infinitive -ongoing / away- "pasad" -infinitive / away- "pas" -infinitive -ongoing 〕
forpasadi
forpasig'i waste
〔 "forpasig" -infinitive / "forpas" -infinitive -cause_to_become / "forp" -infinitive -cause_to_become -ace / away- "pas" -infinitive -cause_to_become / away- "pasig" -infinitive / away- "pas" -infinitive -cause_to_become 〕
forpasigi
forpel'i drive
〔 "forpel" -infinitive / "forp" -infinitive -method / away- "pel" -infinitive 〕
forpeli
forpermes'i dismiss
〔 "forpermes" -infinitive / "forperm" -infinitive -owner / away- "perm" -infinitive -owner / away- "permes" -infinitive / away- "perm" -infinitive -owner / away- with- "mes" -infinitive 〕
forpermesi
forport'i remove
〔 "forport" -infinitive / away- "port" -infinitive 〕
forporti
forpren'i remove
〔 "forpren" -infinitive / "forpr" -infinitive -goal / "forp" -infinitive -goal -head / away- "pren" -infinitive 〕
forpreni
forpren'i take away forpreni
forpuc'i refuse
〔 "forpuc" -infinitive / "forp" -infinitive -independent / away- "puc" -infinitive 〕
forpuŝi
forpuc'i to push away forpuŝi
forpuc'i to reject
forputr'i rot
〔 "forputr" -infinitive / "forput" -infinitive -head / "forp" -infinitive -head -likely / away- "put" -infinitive -head / away- "putr" -infinitive / away- "put" -infinitive -head 〕
forputri
forputridj'i rot
〔 "forputridj" -infinitive / "forputr" -infinitive -becoming_anew / "forput" -infinitive -becoming_anew -head / "forp" -infinitive -becoming_anew -head -likely / away- "put" -infinitive -becoming_anew -head / away- "putr" -infinitive -becoming_anew / away- "put" -infinitive -becoming_anew -head / away- "putridj" -infinitive / away- "putr" -infinitive -becoming_anew / away- "put" -infinitive -becoming_anew -head 〕
forputriĝi
forrab'i steal
〔 "forrab" -infinitive / away- "rab" -infinitive 〕
forrabi
forrabad'i steal
〔 "forrabad" -infinitive / "forrab" -infinitive -ongoing / away- "rab" -infinitive -ongoing / away- "rabad" -infinitive / away- "rab" -infinitive -ongoing 〕
forrabadi
forrifuz'i abandon
〔 "forrifuz" -infinitive / "forrif" -infinitive -change / "forr" -infinitive -change -change_into / "for" -infinitive -change -change_into -head / "fo" -infinitive -change -change_into -head -head / away- "rif" -infinitive -change / away- "rifuz" -infinitive / away- "rif" -infinitive -change 〕
forrifuzi
forsend'i expel
〔 "forsend" -infinitive / "fors" -infinitive -important / away- "send" -infinitive 〕
forsendi
forsend'i to go away forsendi
forskrap'i erase
〔 "forskrap" -infinitive / "forskr" -infinitive -apparatus / "forsk" -infinitive -apparatus -head / away- "skrap" -infinitive 〕
forskrapi
forstrek'i delete
〔 "forstrek" -infinitive / "forstr" -infinitive -starting / "forst" -infinitive -starting -head / away- "strek" -infinitive 〕
forstreki
forstrek'i stripe forstreki
fortcerp'i siphon
〔 "fortcerp" -infinitive / away- "tcerp" -infinitive 〕
forĉerpi
fortempidj'i expire
〔 "fortempidj" -infinitive / "fortemp" -infinitive -becoming_anew / away- "temp" -infinitive -becoming_anew / away- "tempidj" -infinitive / away- "temp" -infinitive -becoming_anew 〕
fortempiĝi
forterir'i to pass
〔 "forterir" -infinitive / "forteri" -infinitive -head / away- "teri" -infinitive -head / beyond- "i" -infinitive -head / "forter" -infinitive -opportunity / "forte" -infinitive -opportunity -head / away- "te" -infinitive -opportunity -head / "for" -infinitive -opportunity -relational / "fo" -infinitive -opportunity -relational -head / "fort" -infinitive -opportunity -element / away- "ter" -infinitive -opportunity / away- "te" -infinitive -opportunity -head / away- "terir" -infinitive / away- "teri" -infinitive -head / away- "ter" -infinitive -opportunity / away- "te" -infinitive -opportunity -head / beyond- "ir" -infinitive / beyond- "i" -infinitive -head 〕
preteriri
fortidj'i strengthen
〔 "fortidj" -infinitive / "fort" -infinitive -becoming_anew / away- "tidj" -infinitive 〕
fortiĝi
fortig'i buttress
〔 "fortig" -infinitive / "fort" -infinitive -cause_to_become / away- "tig" -infinitive 〕
fortigi
fortig'i strengthen fortigi
fortig'i toughen fortigi
fortikig'i bolster
〔 "fortikig" -infinitive / "fortik" -infinitive -cause_to_become / "fort" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / away- "tik" -infinitive -cause_to_become / away- "tikig" -infinitive / away- "tik" -infinitive -cause_to_become / away- that- "kig" -infinitive 〕
fortikigi
fortikig'i fortify fortikigi
fortimig'i deter
〔 "fortimig" -infinitive / "fortim" -infinitive -cause_to_become / "fort" -infinitive -cause_to_become -idea / away- "tim" -infinitive -cause_to_become / away- "timig" -infinitive / away- "tim" -infinitive -cause_to_become / away- that- "mig" -infinitive 〕
fortimigi
fortir'i rip
〔 "fortir" -infinitive / "forti" -infinitive -head / away- "ti" -infinitive -head / "fort" -infinitive -opportunity / away- "tir" -infinitive / away- "ti" -infinitive -head 〕
fortiri
fortord'i wrench
〔 "fortord" -infinitive / away- "tord" -infinitive 〕
fortordi
fortrantc'i cut
〔 "fortrantc" -infinitive / away- "trantc" -infinitive 〕
fortranĉi
forts'i cultivate
〔 "forts" -infinitive 〕
forci
fortsed'i abandon
〔 "fortsed" -infinitive / "forts" -infinitive -repetition / away- "tsed" -infinitive 〕
forcedi
forturn'i deter
〔 "forturn" -infinitive / away- "turn" -infinitive 〕
forturni
forvag'i stray
〔 "forvag" -infinitive / "forv" -infinitive -act / away- "vag" -infinitive 〕
forvagi
forvaporidj'i evaporate
〔 "forvaporidj" -infinitive / "forvapor" -infinitive -becoming_anew / "forvapo" -infinitive -becoming_anew -head / away- "vapo" -infinitive -becoming_anew -head / "forvap" -infinitive -becoming_anew -value / "forv" -infinitive -becoming_anew -value -apparatus / away- "vap" -infinitive -becoming_anew -value / away- "vapor" -infinitive -becoming_anew / away- "vapo" -infinitive -becoming_anew -head / away- "vap" -infinitive -becoming_anew -value / away- "vaporidj" -infinitive / away- "vapor" -infinitive -becoming_anew / away- "vapo" -infinitive -becoming_anew -head / away- "vap" -infinitive -becoming_anew -value 〕
forvaporiĝi
forvelk'i decline
〔 "forvelk" -infinitive / away- "velk" -infinitive 〕
forvelki
forvelk'i to fade forvelki
forvend'i sell up
〔 "forvend" -infinitive / "forv" -infinitive -important / away- "vend" -infinitive 〕
forvendi
forvend'i unload forvendi
forvic'i erase
〔 "forvic" -infinitive / "forv" -infinitive -resembling / away- "vic" -infinitive 〕
forviŝi
forvic'i to delete forviŝi
fos'i dig
〔 "fos" -infinitive 〕
fosi
fos'i to dig fosi
fosad'i dig
〔 "fosad" -infinitive / "fos" -infinitive -ongoing 〕
fosadi
fot'i photograph
〔 "fot" -infinitive 〕
foti
fot'i to photograph
fotograf'i photograph
〔 "fotograf" -infinitive / "fotogr" -infinitive -actual / "fotog" -infinitive -actual -head / "fot" -infinitive -actual -head -construct 〕
fotografi
fotograf'i to take pictures
fotokopi'i photocopy
〔 "fotokopi" -infinitive 〕 〔 "fotokop" -infinitive -proform / "fotok" -infinitive -proform -in_a_group / "fot" -infinitive -proform -in_a_group -false 〕
fotokopii
foyon'i occasion
〔 "foyon" -infinitive / "foy" -infinitive -part 〕
fojoni
fragmentidj'i fragment
〔 "fragmentidj" -infinitive / "fragment" -infinitive -becoming_anew 〕
fragmentiĝi
fragmentig'i fragment
〔 "fragmentig" -infinitive / "fragment" -infinitive -cause_to_become 〕
fragmentigi
frakas'i shatter
〔 "frakas" -infinitive / "frak" -infinitive -ace 〕
frakasi
frakas'i smash frakasi
frakas'i to crash frakasi
frakasidj'i crash
〔 "frakasidj" -infinitive / "frakas" -infinitive -becoming_anew / "frak" -infinitive -becoming_anew -ace 〕
frakasiĝi
fraktsi'i divide
〔 "fraktsi" -infinitive 〕 〔 "frakts" -infinitive -proform 〕
frakcii
fraktsi'i fractionate frakcii
fraktsi'i polarise frakcii
fraktsi'i to divide
fraktsiidj'i polarise
〔 "fraktsiidj" -infinitive / "fraktsi" -infinitive -becoming_anew 〕
frakciiĝi
fraktur'i fracture
〔 "fraktur" -infinitive / "fraktu" -infinitive -head / "frakt" -infinitive -cost 〕
frakturi
frakturidj'i fracture
〔 "frakturidj" -infinitive / "fraktur" -infinitive -becoming_anew / "fraktu" -infinitive -becoming_anew -head / "frakt" -infinitive -becoming_anew -cost 〕
frakturiĝi
frand'i enjoy
〔 "frand" -infinitive 〕
frandi
frandj'i fringe
〔 "frandj" -infinitive 〕
franĝi
frap'i clout
〔 "frap" -infinitive 〕
frapi
frap'i hit frapi
frap'i knock frapi
frap'i smack frapi
frap'i strike frapi
frap'i to strike frapi
frapegad'i pound
〔 "frapegad" -infinitive / "frapeg" -infinitive -ongoing / "frap" -infinitive -ongoing -extreme 〕
frapegadi
frapet'i tap
〔 "frapet" -infinitive / "frap" -infinitive -diminutive 〕 〔 "frap" -infinitive -natural_passive 〕
frapeti
frapidj'i strike
〔 "frapidj" -infinitive / "frap" -infinitive -becoming_anew 〕
frapiĝi
frawd'i defraud
〔 "frawd" -infinitive 〕
fraŭdi
frawd'i swindle fraŭdi
frawd'i to defraud
frayt'i freight
〔 "frayt" -infinitive 〕
frajti
frecig'i freshen
〔 "frecig" -infinitive / "frec" -infinitive -cause_to_become 〕
freŝigi
frekvent'i to attend
〔 "frekvent" -infinitive 〕 〔 "frekv" -infinitive -natural_active 〕
frekventi
frenezig'i unhinge
〔 "frenezig" -infinitive / "frenez" -infinitive -cause_to_become / "fren" -infinitive -cause_to_become -device 〕
frenezigi
frez'i
〔 "frez" -infinitive 〕
frezi
fridig'i freeze
〔 "fridig" -infinitive / "frid" -infinitive -cause_to_become 〕
fridigi
fridig'i refrigerate fridigi
fripon'i defraud
〔 "fripon" -infinitive / "frip" -infinitive -part 〕
friponi
fripon'i to be cheating
friponad'i cheat
〔 "friponad" -infinitive / "fripon" -infinitive -ongoing / "frip" -infinitive -ongoing -part 〕
friponadi
frit'i fry
〔 "frit" -infinitive 〕
friti
frit'i to fry friti
fritidj'i fry
〔 "fritidj" -infinitive / "frit" -infinitive -becoming_anew 〕
fritiĝi
friz'i crimp
〔 "friz" -infinitive 〕
frizi
frost'i freeze
〔 "frost" -infinitive 〕
frosti
frost'i to freeze
frostidj'i freeze
〔 "frostidj" -infinitive / "frost" -infinitive -becoming_anew 〕
frostiĝi
frostig'i freeze
〔 "frostig" -infinitive / "frost" -infinitive -cause_to_become 〕
frostigi
frostotrem'i shiver
〔 "frostotrem" -infinitive / "frostotr" -infinitive -tendency / "frostot" -infinitive -tendency -head / "frost" -infinitive -tendency -head -upcoming 〕
frostotremi
frot'i rub
〔 "frot" -infinitive 〕
froti
frot'i to rub froti
frotlav'i scour
〔 "frotlav" -infinitive / "frotl" -infinitive -capable 〕 〔 "frotl" -infinitive -present_able 〕
frotlavi
frotvund'i chafe
〔 "frotvund" -infinitive / "frotv" -infinitive -extensive 〕
frotvundi
fruktuz'i milk
〔 "fruktuz" -infinitive / "frukt" -infinitive -change 〕
fruktuzi
frustr'i frustrate
〔 "frustr" -infinitive / "frust" -infinitive -head 〕
frustri
fuc'i blunder
〔 "fuc" -infinitive 〕
fuŝi
fuc'i botch fuŝi
fuc'i bungle fuŝi
fuc'i mess fuŝi
fuc'i mess up fuŝi
fuc'i to wasting fuŝi
fucidj'i fail
〔 "fucidj" -infinitive / "fuc" -infinitive -becoming_anew 〕
fuŝiĝi
fucig'i foil
〔 "fucig" -infinitive / "fuc" -infinitive -cause_to_become 〕
fuŝigi
fucmiks'i doctor
〔 "fucmiks" -infinitive 〕
fuŝmiksi
fucmiks'i tamper fuŝmiksi
fucmiksidj'i contaminate
〔 "fucmiksidj" -infinitive / "fucmiks" -infinitive -becoming_anew 〕
fuŝmiksiĝi
fudj'i flee
〔 "fudj" -infinitive 〕
fuĝi
fudj'i to flee fuĝi
fulmet'i flicker
〔 "fulmet" -infinitive / "fulm" -infinitive -diminutive 〕 〔 "fulm" -infinitive -natural_passive 〕
fulmeti
fulmetad'i sparkle
〔 "fulmetad" -infinitive / "fulmet" -infinitive -ongoing / "fulm" -infinitive -ongoing -diminutive 〕
fulmetadi
fum'i smoke
〔 "fum" -infinitive 〕
fumi
fum'i smoking
fumaj'i smoke
〔 "fumaj" -infinitive / "fum" -infinitive -substance 〕
fumaĵi
fumidj'i smoke
〔 "fumidj" -infinitive / "fum" -infinitive -becoming_anew 〕
fumiĝi
fundament'i found
〔 "fundament" -infinitive 〕 〔 "fundam" -infinitive -natural_active / "fund" -infinitive -natural_active -time 〕
fundamenti
fundament'i to found
funebr'i grieve
〔 "funebr" -infinitive / "funeb" -infinitive -head 〕
funebri
funebr'i mourn funebri
funebr'i to mourn
funebr'i to mourn
funktsi'i function
〔 "funktsi" -infinitive 〕 〔 "funkts" -infinitive -proform 〕
funkcii
funktsi'i operate funkcii
funktsi'i to function funkcii
funktsi'i to work
funktsiad'i go
〔 "funktsiad" -infinitive / "funktsi" -infinitive -ongoing 〕
funkciadi
funktsiig'i operate
〔 "funktsiig" -infinitive / "funktsi" -infinitive -cause_to_become 〕
funkciigi
funktsiig'i power funkciigi
furioz'i infuriate
〔 "furioz" -infinitive / "furi" -infinitive -effect 〕
furiozi
furiozig'i aggravate
〔 "furiozig" -infinitive / "furioz" -infinitive -cause_to_become / "furi" -infinitive -cause_to_become -effect 〕
furiozigi
furor'i to be a hit
〔 "furor" -infinitive / "furo" -infinitive -head / "fur" -infinitive -value / "fu" -infinitive -value -head 〕
furori
furz'i fart
〔 "furz" -infinitive 〕
furzi
fuz'i sputter
〔 "fuz" -infinitive 〕
fuzi
fuzi'i fuse
〔 "fuzi" -infinitive 〕 〔 "fuz" -infinitive -proform 〕
fuzii
fuziig'i fuse
〔 "fuziig" -infinitive / "fuzi" -infinitive -cause_to_become 〕
fuziigi
galinaget'i snipe
〔 "galinaget" -infinitive / "galinag" -infinitive -diminutive / "galin" -infinitive -diminutive -act / "gal" -infinitive -diminutive -act -grammatical_feminine 〕 〔 "galinag" -infinitive -natural_passive / "galin" -infinitive -natural_passive -act / "gal" -infinitive -natural_passive -act -grammatical_feminine 〕
galinageti
galop'i gallop
〔 "galop" -infinitive / "gal" -infinitive -in_a_group 〕
galopi
galvaniz'i galvanise
〔 "galvaniz" -infinitive / "galvan" -infinitive -cause / "galv" -infinitive -cause -member 〕
galvanizi
gangrenidj'i mortify
〔 "gangrenidj" -infinitive / "gangren" -infinitive -becoming_anew / "gangr" -infinitive -becoming_anew -goal / "gang" -infinitive -becoming_anew -goal -head 〕
gangreniĝi
gap'i gape
〔 "gap" -infinitive 〕
gapi
gap'i rubberneck gapi
garanti'i guarantee
〔 "garanti" -infinitive 〕 〔 "garant" -infinitive -proform 〕 〔 "gar" -infinitive -proform -present_active / "ga" -infinitive -proform -present_active -head 〕
garantii
garanti'i to guarantee
gard'i guard
〔 "gard" -infinitive 〕
gardi
gard'i preserve gardi
gard'i to guard gardi
gardem'i alert
〔 "gardem" -infinitive / "gard" -infinitive -tendency 〕
gardemi
gardostar'i man
〔 "gardostar" -infinitive / "gardosta" -infinitive -head / "gardost" -infinitive -collection 〕
gardostari
garn'i deck
〔 "garn" -infinitive 〕
garni
garn'i furnish garni
garn'i garnish garni
garn'i to adorn
garn'i to garnish garni
gaskon'i boast
〔 "gaskon" -infinitive / "gask" -infinitive -part 〕
gaskoni
gast'i stay
〔 "gast" -infinitive 〕
gasti
gastig'i entertain
〔 "gastig" -infinitive / "gast" -infinitive -cause_to_become 〕
gastigi
gastig'i host gastigi
gayig'i buoy
〔 "gayig" -infinitive / "gay" -infinitive -cause_to_become 〕
gajigi
gayig'i entertain gajigi
gayn'i earn
〔 "gayn" -infinitive 〕
gajni
gayn'i to gain gajni
gayn'i win gajni
ge'i to do various things
〔 "ge" -infinitive 〕
geedzidj'i marry
〔 "geedzidj" -infinitive / "geedz" -infinitive -becoming_anew 〕
geedziĝi
gelatenidj'i set
〔 "gelatenidj" -infinitive / "gelaten" -infinitive -becoming_anew / "gelat" -infinitive -becoming_anew -goal / "gel" -infinitive -becoming_anew -goal -happening 〕
gelateniĝi
gener'i generate
〔 "gener" -infinitive / "gene" -infinitive -head / "gen" -infinitive -element 〕
generi
gener'i to generate generi
genu'i kneel
〔 "genu" -infinitive 〕 〔 "gen" -infinitive -decisive 〕
genui
genuidj'i kneel
〔 "genuidj" -infinitive / "genu" -infinitive -becoming_anew 〕
genuiĝi
gest'i wave
〔 "gest" -infinitive 〕
gesti
gesthaltig'i flag
〔 "gesthaltig" -infinitive / "gesthalt" -infinitive -cause_to_become 〕
gesthaltigi
gimnastik'i exercise
〔 "gimnastik" -infinitive / "gimnast" -infinitive -reminiscent_of 〕
gimnastiki
gir'i orbit
〔 "gir" -infinitive / "gi" -infinitive -head 〕
giri
gis'i
〔 "gis" -infinitive 〕
gisi
glad'i iron
〔 "glad" -infinitive 〕
gladi
glad'i to ironing gladi
glatig'i smooth
〔 "glatig" -infinitive / "glat" -infinitive -cause_to_become 〕
glatigi
glatseig'i glaze
〔 "glatseig" -infinitive / "glatse" -infinitive -cause_to_become 〕
glaceigi
glatsiidj'i freeze
〔 "glatsiidj" -infinitive / "glatsi" -infinitive -becoming_anew 〕
glaciiĝi
glatsiig'i freeze
〔 "glatsiig" -infinitive / "glatsi" -infinitive -cause_to_become 〕
glaciigi
glazur'i glaze
〔 "glazur" -infinitive / "glazu" -infinitive -head / "glaz" -infinitive -cost 〕
glazuri
glis'i glide
〔 "glis" -infinitive 〕
glisi
glisad'i glide
〔 "glisad" -infinitive / "glis" -infinitive -ongoing 〕
glisadi
glit'i glide
〔 "glit" -infinitive 〕
gliti
glit'i slide gliti
glit'i slip gliti
glit'i to glide gliti
glit'i to slide
glitad'i glide
〔 "glitad" -infinitive / "glit" -infinitive -ongoing 〕
glitadi
glitfal'i slip
〔 "glitfal" -infinitive / "glitf" -infinitive -reason 〕
glitfali
glitig'i slip
〔 "glitig" -infinitive / "glit" -infinitive -cause_to_become 〕
glitigi
glitkur'i skate
〔 "glitkur" -infinitive / "glitku" -infinitive -head / "glitk" -infinitive -cost 〕
glitkuri
globrul'i bowl
〔 "globrul" -infinitive / "globr" -infinitive -person / "glob" -infinitive -person -head 〕
globruli
glor'i glamorize
〔 "glor" -infinitive / "glo" -infinitive -head 〕
glori
glor'i to praise
gloridj'i glorify
〔 "gloridj" -infinitive / "glor" -infinitive -becoming_anew / "glo" -infinitive -becoming_anew -head 〕
gloriĝi
glorig'i glorify
〔 "glorig" -infinitive / "glor" -infinitive -cause_to_become / "glo" -infinitive -cause_to_become -head 〕
glorigi
glos'i gloss
〔 "glos" -infinitive 〕
glosi
glu'i glue
〔 "glu" -infinitive 〕
glui
glu'i stick glui
glugl'i burble
〔 "glugl" -infinitive 〕
glugli
glut'i swallow
〔 "glut" -infinitive 〕
gluti
glut'i to swallow gluti
gluteg'i bolt
〔 "gluteg" -infinitive / "glut" -infinitive -extreme 〕
glutegi
glutig'i cram
〔 "glutig" -infinitive / "glut" -infinitive -cause_to_become 〕
glutigi
gradig'i grade
〔 "gradig" -infinitive / "grad" -infinitive -cause_to_become / canceled- "dig" -infinitive 〕
gradigi
gradig'i graduate gradigi
grandidj'i mount
〔 "grandidj" -infinitive / "grand" -infinitive -becoming_anew / canceled- "ndidj" -infinitive 〕
grandiĝi
grandig'i expand
〔 "grandig" -infinitive / "grand" -infinitive -cause_to_become / canceled- "ndig" -infinitive 〕
grandigi
gras'i grease
〔 "gras" -infinitive 〕
grasi
grat'i scratch
〔 "grat" -infinitive 〕
grati
grat'i to scratch grati
gratet'i graze
〔 "gratet" -infinitive / "grat" -infinitive -diminutive / canceled- "tet" -infinitive 〕 〔 "grat" -infinitive -natural_passive 〕
grateti
gratifik'i grant
〔 "gratifik" -infinitive / "gratif" -infinitive -reminiscent_of / "grat" -infinitive -reminiscent_of -change_into / canceled- "tif" -infinitive -reminiscent_of / canceled- "tifik" -infinitive / canceled- "tif" -infinitive -reminiscent_of / canceled- that- "fik" -infinitive 〕
gratifiki
gratul'i congratulate
〔 "gratul" -infinitive / "grat" -infinitive -person / canceled- "tul" -infinitive 〕
gratuli
gratul'i to congratulate gratuli
gratvund'i scratch
〔 "gratvund" -infinitive / "gratv" -infinitive -extensive / canceled- "tvund" -infinitive 〕
gratvundi
grav'i matter
〔 "grav" -infinitive 〕
gravi
gravedidj'i impregnate
〔 "gravedidj" -infinitive / "graved" -infinitive -becoming_anew / "grav" -infinitive -becoming_anew -repetition / canceled- "ved" -infinitive -becoming_anew / canceled- "vedidj" -infinitive / canceled- "ved" -infinitive -becoming_anew 〕
gravediĝi
gravedig'i impregnate
〔 "gravedig" -infinitive / "graved" -infinitive -cause_to_become / "grav" -infinitive -cause_to_become -repetition / canceled- "ved" -infinitive -cause_to_become / canceled- "vedig" -infinitive / canceled- "ved" -infinitive -cause_to_become 〕
gravedigi
gravit'i gravitate
〔 "gravit" -infinitive / "grav" -infinitive -done / canceled- "vit" -infinitive 〕 〔 "grav" -infinitive -past_passive 〕
graviti
gravur'i engrave
〔 "gravur" -infinitive / "gravu" -infinitive -head / canceled- "vu" -infinitive -head / "grav" -infinitive -cost / canceled- "vur" -infinitive / canceled- "vu" -infinitive -head 〕
gravuri
gravur'i tax gravuri
gravur'i to record gravuri
grawl'i to growl
〔 "grawl" -infinitive 〕
greft'i graft
〔 "greft" -infinitive 〕
grefti
greft'i transplant grefti
greftidj'i graft
〔 "greftidj" -infinitive / "greft" -infinitive -becoming_anew 〕
greftiĝi
grimats'i grimace
〔 "grimats" -infinitive 〕
grimaci
grimp'i climb
〔 "grimp" -infinitive 〕
grimpi
grimp'i scale grimpi
grimp'i scramble grimpi
grimp'i to climb grimpi
grints'i squeak
〔 "grints" -infinitive 〕
grinci
grumbl'i grumble
〔 "grumbl" -infinitive 〕
grumbli
grumbl'i mutter grumbli
grumbl'i to growl
grumbl'i to grumble grumbli
grund'i ground
〔 "grund" -infinitive 〕
grundi
grunt'i grunt
〔 "grunt" -infinitive 〕
grunti
grupidj'i group
〔 "grupidj" -infinitive / "grup" -infinitive -becoming_anew 〕
grupiĝi
grupig'i group
〔 "grupig" -infinitive / "grup" -infinitive -cause_to_become 〕
grupigi
grupig'i grouping grupigo
gudj'i gouge
〔 "gudj" -infinitive 〕
guĝi
gudr'i tar
〔 "gudr" -infinitive / "gud" -infinitive -head 〕
gudri
gust'i taste
〔 "gust" -infinitive 〕
gusti
gust'i to taste
gustig'i flavor
〔 "gustig" -infinitive / "gust" -infinitive -cause_to_become 〕
gustigi
gustig'i flavour gustigi
gustum'i savour
〔 "gustum" -infinitive / "gust" -infinitive -derivation 〕
gustumi
gustum'i taste gustumi
gustumet'i sample
〔 "gustumet" -infinitive / "gustum" -infinitive -diminutive / "gust" -infinitive -diminutive -derivation 〕 〔 "gustum" -infinitive -natural_passive / "gust" -infinitive -natural_passive -derivation 〕
gustumeti
gutetad'i dribble
〔 "gutetad" -infinitive / "gutet" -infinitive -ongoing / "gut" -infinitive -ongoing -diminutive 〕
gutetadi
guvern'i tutor
〔 "guvern" -infinitive 〕
guverni
gvat'i observe
〔 "gvat" -infinitive 〕
gvati
gvat'i to watch gvati
gvatsekv'i follow
〔 "gvatsekv" -infinitive 〕
gvatsekvi
gvid'i guide
〔 "gvid" -infinitive 〕
gvidi
gvid'i head gvidi
gvid'i lead gvidi
gvid'i spearhead gvidi
gvid'i to guide gvidi
hak'i chop
〔 "hak" -infinitive 〕
haki
hak'i dig haki
hak'i hack haki
hak'i hew haki
hak'i to hack haki
hakad'i chop
〔 "hakad" -infinitive / "hak" -infinitive -ongoing 〕
hakadi
haladzidj'i pollute
〔 "haladzidj" -infinitive / "haladz" -infinitive -becoming_anew 〕
haladziĝi
haladzig'i pollute
〔 "haladzig" -infinitive / "haladz" -infinitive -cause_to_become 〕
haladzigi
halt'i halt
〔 "halt" -infinitive 〕
halti
halt'i stop halti
halt'i to stop halti
haltad'i loiter
〔 "haltad" -infinitive / "halt" -infinitive -ongoing 〕
haltadi
haltad'i stay haltadi
haltig'i abort
〔 "haltig" -infinitive / "halt" -infinitive -cause_to_become 〕
haltigi
haltig'i shelve haltigi
halutsin'i to hallucinate
〔 "halutsin" -infinitive / "haluts" -infinitive -grammatical_feminine 〕
halucini
handikap'i handicap
〔 "handikap" -infinitive / "handik" -infinitive -apparatus / "hand" -infinitive -apparatus -reminiscent_of 〕
handikapi
hant'i haunt
〔 "hant" -infinitive 〕
hanti
hard'i steel
〔 "hard" -infinitive 〕
hardi
hard'i temper hardi
hard'i to harden hardi
harmoni'i harmonise
〔 "harmoni" -infinitive 〕 〔 "harmon" -infinitive -proform / "harm" -infinitive -proform -part 〕
harmonii
harmoni'i match harmonii
harmoniig'i harmonise
〔 "harmoniig" -infinitive / "harmoni" -infinitive -cause_to_become 〕
harmoniigi
hast'i hurry
〔 "hast" -infinitive 〕
hasti
hast'i to haste hasti
hast'i to hurry
hav'i have
〔 "hav" -infinitive 〕
havi
hav'i have got havi
hav'i to have havi
havig'i afford
〔 "havig" -infinitive / "hav" -infinitive -cause_to_become 〕
havigi
havig'i supply havigi
hawl'i drag
〔 "hawl" -infinitive 〕
haŭli
hawl'i lug haŭli
hawl'i to haul haŭli
hayl'i hail
〔 "hayl" -infinitive 〕
hajli
hedj'i hedge
〔 "hedj" -infinitive 〕
heĝi
hel'i light
〔 "hel" -infinitive 〕
heli
helig'i brighten
〔 "helig" -infinitive / "hel" -infinitive -cause_to_become 〕
heligi
help'i aid
〔 "help" -infinitive 〕
helpi
help'i assist helpi
help'i help helpi
help'i to help helpi
helpad'i alleviate
〔 "helpad" -infinitive / "help" -infinitive -ongoing 〕
helpadi
helpu'i help
〔 "helpu" -infinitive 〕 〔 "help" -infinitive -decisive 〕
helpui
hen'i
〔 "hen" -infinitive 〕
heni
hered'i inherit
〔 "hered" -infinitive / "her" -infinitive -repetition / "he" -infinitive -repetition -head 〕
heredi
hered'i to inherit
hermetikidj'i seal
〔 "hermetikidj" -infinitive / "hermetik" -infinitive -becoming_anew / "hermet" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of / "herm" -infinitive -becoming_anew -reminiscent_of -diminutive 〕
hermetikiĝi
hermetikig'i seal
〔 "hermetikig" -infinitive / "hermetik" -infinitive -cause_to_become / "hermet" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of / "herm" -infinitive -cause_to_become -reminiscent_of -diminutive 〕
hermetikigi
herold'i herald
〔 "herold" -infinitive 〕
heroldi
heym'i to be at home
〔 "heym" -infinitive 〕
heymenir'i return
〔 "heymenir" -infinitive / "heymeni" -infinitive -head / "heymen" -infinitive -opportunity / "heym" -infinitive -opportunity -goal 〕
hejmeniri
heyt'i heat
〔 "heyt" -infinitive 〕
hejti
heyt'i stoke hejti
heyt'i to heat hejti
hezit'i hesitate
〔 "hezit" -infinitive / "hez" -infinitive -done 〕 〔 "hez" -infinitive -past_passive 〕
heziti
hezit'i to hesitate heziti
hezit'i waver heziti
hien'i to go his way
〔 "hien" -infinitive / "hi" -infinitive -goal 〕
hierarkiig'i rank
〔 "hierarkiig" -infinitive / "hierarki" -infinitive -cause_to_become 〕
hierarkiigi
hipnotig'i hypnotise
〔 "hipnotig" -infinitive / "hipnot" -infinitive -cause_to_become / "hipn" -infinitive -cause_to_become -upcoming 〕
hipnotigi
hipnotiz'i hypnotise
〔 "hipnotiz" -infinitive / "hipnot" -infinitive -cause / "hipn" -infinitive -cause -upcoming 〕
hipnotizi
hipnotiz'i hypnotize hipnotizi
hipotek'i mortgage
〔 "hipotek" -infinitive / "hipot" -infinitive -starting / "hip" -infinitive -starting -upcoming 〕
hipoteki
hipotek'i to mortgage
hipotez'i assume
〔 "hipotez" -infinitive / "hipot" -infinitive -device / "hip" -infinitive -device -upcoming 〕
hipotezi
hipotez'i hypothesize hipotezi
hipotez'i to speculate
hirtidj'i bristle
〔 "hirtidj" -infinitive / "hirt" -infinitive -becoming_anew 〕
hirtiĝi
his'i fly
〔 "his" -infinitive 〕
hisi
hok'i hook
〔 "hok" -infinitive 〕
hoki
hom'i to people
〔 "hom" -infinitive 〕
homekip'i man
〔 "homekip" -infinitive / "homek" -infinitive -structure / "hom" -infinitive -structure -starting 〕
homekipi
homogenig'i homogenise
〔 "homogenig" -infinitive / "homogen" -infinitive -cause_to_become / "homog" -infinitive -cause_to_become -goal / "hom" -infinitive -cause_to_become -goal -construct 〕 〔 "homoge" -infinitive -was_not 〕
homogenigi
homogenig'i homogenize homogenigi
honor'i honor
〔 "honor" -infinitive / "hono" -infinitive -head / "hon" -infinitive -value 〕
honori
honor'i honour honori
honor'i to honor
honorari'i charge
〔 "honorari" -infinitive 〕 〔 "honorar" -infinitive -proform / "honora" -infinitive -proform -head / "honor" -infinitive -proform -collection / "hono" -infinitive -proform -collection -head / "hon" -infinitive -proform -collection -value 〕
honorarii
hont'i to be ashamed
〔 "hont" -infinitive 〕
honti
hontig'i embarrass
〔 "hontig" -infinitive / "hont" -infinitive -cause_to_become 〕
hontigi
hontig'i shame hontigi
horor'i horrify
〔 "horor" -infinitive / "horo" -infinitive -head / "hor" -infinitive -value / "ho" -infinitive -value -head 〕
horori
hu'i sigh
〔 "hu" -infinitive 〕
hui
huad'i hoot
〔 "huad" -infinitive / "hu" -infinitive -ongoing 〕
huadi
huffer'i shoe
〔 "huffer" -infinitive / "huffe" -infinitive -head / "huff" -infinitive -element 〕
hufferi
hul'i surge
〔 "hul" -infinitive 〕
huli
hum'i to be kind
〔 "hum" -infinitive 〕
humanig'i civilise
〔 "humanig" -infinitive / "human" -infinitive -cause_to_become / "hum" -infinitive -cause_to_become -member 〕 〔 "huma" -infinitive -was_not 〕
humanigi
humanig'i humanize humanigi
humilidj'i mortify
〔 "humilidj" -infinitive / "humil" -infinitive -becoming_anew / "hum" -infinitive -becoming_anew -tool 〕
humiliĝi
humilig'i abase
〔 "humilig" -infinitive / "humil" -infinitive -cause_to_become / "hum" -infinitive -cause_to_become -tool 〕
humiligi
humilig'i humble humiligi
humiliig'i discomfit
〔 "humiliig" -infinitive / "humili" -infinitive -cause_to_become 〕
humiliigi
hup'i hoot
〔 "hup" -infinitive 〕
hupi
hup'i toot hupi
hupad'i hoot
〔 "hupad" -infinitive / "hup" -infinitive -ongoing 〕
hupadi
hurl'i cry
〔 "hurl" -infinitive 〕
hurli
hurl'i to howl hurli
hurl'i yell hurli
hurt'i
〔 "hurt" -infinitive 〕
hurti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, German, Lithuanian, Spanish, Esperanto.

Esper' English German Lithuanian Spanish Esperanto
ebl'i to be possible estar posible
ebl'i to be possible ser ebli
edif'i to edify construir edifi
eduk'i to educate educar eduki
edzig'i to marry casarse
efik'i to effect efecto
egal'i to equal estar igual
ek'i to begin inicio eki
ekip'i to equip equipo ekipi
ekskluziv'i to exclude excluir
ekskurs'i to go on an excursion excursionar
ekskuz'i to excuse excusa ekskuzi
ekspansi'i to expand ampliar
eksped'i to expedite expedieren ekspedi
eksperiment'i to experiment experimento
eksplod'i to explode explodieren eksplodi
eksplod'i to exploit explotar
ekspluat'i to exploit eksploatuoti explotar ekspluati
eksport'i to export exportación
ekstrakt'i to extract extraer
ekstsit'i to excite excitar eksciti
ekzamen'i to examine examinar
ekzil'i to exile exilio ekzili
ekzist'i to exist existieren egzistuoti existir ekzisti
elekt'i to elect elegir elekti
element'i to become elemental elementar
elimin'i to eliminate eliminieren eliminar elimini
ellabor'i to elaborate elaborado ellabori
elspez'i to pay out pasar elspezi
em'i to have a tendency to tendencia emi
emfaz'i to stress estrés
enfal'i to fall einfallen caída enfali
enferm'i to lock bloqueo enfermi
engadj'i to involve implicar
englut'i to swallow golondrina engluti
enigm'i to puzzle rompecabezas
enkalkul'i to incalculate einkalkulieren permitir enkalkuli
enlas'i to admit einlassen admitir enlasi
enmet'i to insert inserción enmeti
enmiks'i involve einmischen enmiksi
enpak'i to package einpacken paquete enpaki
enplant'i to implant implante enplanti
enregistr'i to register registro enregistri
enskrib'i to register einschreiben registro enskribi
enspez'i to take in recoger enspezi
entrepren'i to undertake emprender entrepreni
erar'i to wrong estar en eror
eskap'i to escape escapar eskapi
eskort'i to escort escolta
esper'i to hope esperar esperi
esperantist'i to be an Esperantist estar Esperantista
esperantist'i to be an Esperantist estar Esperantisto
esplor'i to explore explorar esplori
esprim'i to express expreso esprimi
est'i to be estar esti
est'i to be ser esti
establ'i to establish establecer establi
estim'i to esteem apreciar estimi
esting'i to extinguish extinguir estingi
estr'i to flow flujos
estr'i to head dirigir
estsept'i to except excepto
etend'i to extend ampliar etendi
evaku'i to evacuate evakuoti evacuar evakui
evit'i to avoid evitar eviti
evolu'i to evolve evolucionar evolui
faktur'i to invoice factura
fal'i to fall fallen caída fali
fald'i to fold falten veces faldi
fals'i to falsify fälschen falsifikuoti falsificar falsi
fand'i to melt derretir fandi
fantazi'i to fantasy fantasías fantazii
far'i to do hacer fari
far'i to fare hacer fari
far'i to make hacer fari
fart'i to fare tarifa farti
fast'i to fast fasten rápido fasti
favor'i to favor favor
fayf'i to whistle pfeifen silbato fajfi
fayl'i to file feilen fajli
felitc'i to be happy estar feliz
fend'i to split dividido fendi
ferm'i to close cerca fermi
ferm'i to shut cerca fermi
ferment'i to ferment fermentieren fermentar fermenti
fest'i to celebrate celebrar festi
fetor'i to stink apestan
fic'i to fish pescado
fid'i to trust confianza fidi
fidel'i to be faithful estar fiel
fier'i to be proud estar orgulloso
fiks'i to fix fixieren fiksuoti fijar fiksi
film'i filming rodaje
filtr'i to filter filtrar
fin'i to finish acabado
final'i to bring to termination terminaciones
finants'i to finance finanzas
flagr'i to wave onda flagri
flar'i to smell olor flari
flat'i to flatter plano flati
fleg'i to care pflegen atención flegi
fleks'i to bend curva fleksi
flik'i to mend flicken mend fliki
flirt'i to flirt flirtuoti coquetear flirti
flor'i to bloom floración
flu'i to flow flujo flui
flug'i to fly volar flugi
fluid'i
〔 "fluid" -infinitive / "flu" -infinitive -next_generation 〕
fluidización
flustr'i to whisper flüstern susurro flustri
fokus'i to focus enfoque
fond'i to found encontrado fondi
fordj'i to forge forja forĝi
fordrink'i to drink vertrinken bebida fordrinki
forfal'i to crumple verfallen deformación forfali
forflug'i to fly away verfliegen volar forflugi
forges'i to forget vergessen olvidar forgesi
forlas'i to leave fortlassen dejar forlasi
forlas'i to leave verlassen dejar forlasi
forlog'i to draw verlocken empate forlogi
format'i to format formato
formul'i to formulate formular
forpas'i to away verpassen lejos forpasi
forpuc'i to push away rechazar forpuŝi
forsend'i to go away versenden lejos forsendi
forterir'i to pass pasar preteriri
forvelk'i to fade verwelken desvanecen forvelki
forvic'i to delete verwischen delete forviŝi
fos'i to dig excavación fosi
fot'i to photograph fotografía
fotograf'i to take pictures tomar fotografías
frakas'i to crash accidente frakasi
fraktsi'i to divide dividir
frap'i to strike huelga frapi
frawd'i to defraud defraudar
frekvent'i to attend asistir frekventi
fripon'i to be cheating trampa
frit'i to fry freír friti
frost'i to freeze congelación
frot'i to rub frotar froti
fuc'i to wasting pfuschen perder fuŝi
fudj'i to flee huir fuĝi
fum'i smoking fumar
fundament'i to found encontrado
funebr'i to mourn lamentan
funebr'i to mourn llorar
funktsi'i to function funcionar funkcii
funktsi'i to work trabajo
furor'i to be a hit ser furori
furz'i fart furzen furzi
garanti'i to guarantee garantía
gard'i to guard mantener gardi
garn'i to garnish adornar garni
gener'i to generate generar generi
gis'i giessen gisi
glad'i to ironing planchar gladi
glit'i to glide gleiten gliti
glit'i to slide diapositiva
glor'i to praise alabanza
glut'i to swallow golondrina gluti
grat'i to scratch cero grati
gratul'i to congratulate gratulieren felicitar gratuli
gravur'i to record gravieren graviruoti registro gravuri
grawl'i to growl gruñido
grimp'i to climb ascenso grimpi
grumbl'i to grumble gruñido grumbli
gvat'i to watch reloj gvati
gvid'i to guide guía gvidi
hak'i to hack hacken corte haki
halt'i to stop detener halti
halutsin'i to hallucinate haliucinuoti halucini
hard'i to harden härten endurecer hardi
hast'i to haste hasten hasti
hast'i to hurry hacer de prisa
hav'i to have tener havi
help'i to help ayudar helpi
hered'i to inherit heredar
heym'i to be at home estar en hogar
hezit'i to hesitate dude heziti
hipotek'i to mortgage hipoteca
hipotez'i to speculate especular
hom'i to people poner personas
honor'i to honor honra
hont'i to be ashamed avergonzado honti
humid'i
〔 "humid" -infinitive / "hum" -infinitive -next_generation 〕
humidifi
humil'i
〔 "humil" -infinitive / "hum" -infinitive -tool 〕
humillación
hurl'i to howl aullido hurli
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, French, Latin, Polish, Esperanto.

Esper' English French Latin Polish Esperanto
edif'i to edify édifier edifi
eduk'i to educate éduquer educare eduki
ekip'i to equip équiper ekipi
ekskuz'i to excuse excuser ekskuzi
eksped'i to expedite expédier ekspedi
ekspluat'i to exploit exploiter eksploatować ekspluati
eksterm'i to exterminate exterminer ekstermi
ekstsit'i to excite exciter eksciti
eksud'i exude exsudare eksudi
ekzerts'i to exercise exercer ekzerci
ekzil'i to exile exiler ekzili
ekzist'i to exist exister egzystować ekzisti
elimin'i to eliminate éliminer elimini
ellabor'i to elaborate élaborer ellabori
enferm'i to lock enfermer enfermi
enfil'i strafe enfiler enfili
engadj'i to engage engager engaĝi
englut'i to swallow engloutir engluti
enkadr'i encadrer enkadri
enplant'i to implant implanter enplanti
enregistr'i to register enregistrer enregistri
enter'i to inter enterrer enteri
entrepren'i to undertake entreprendre entrepreni
erar'i to err errare erari
eskap'i to escape escaper eskapi
esper'i to hope espérer esperi
estim'i to estimate estimer aestimare estimi
etend'i to extend étendre etendi
evaku'i to evacuate évacuer evakui
evit'i to avoid éviter eviti
evolu'i to evolve évoluer evolui
fals'i to falsify falsifier falsi
fand'i to melt fondre fundere fandi
far'i to do faire fari
far'i to fare faire fari
far'i to make faire fari
fartc'i stuff farcir farcire farĉi
fend'i to split fendre fendi
ferm'i to close fermer fermi
ferm'i to shut fermer fermi
ferment'i to ferment fermenter fermentare fermenti
fid'i to trust fidere fidi
fiks'i to fix fixer fiksi
flagr'i to wave flagrare flagri
flar'i to smell flairer flari
flat'i to flatter flatter flati
flirt'i to flirt flirtować flirti
flu'i to flow fluere flui
fond'i to found fonder fondi
fordj'i to forge forger forĝi
forterir'i to pass praeterire preteriri
frakas'i to crash fracasser frakasi
frap'i to strike frapper frapi
frekvent'i to attend frequenter frekventi
frez'i fraiser frezi
frit'i to fry fritter friti
friz'i crimp friser frizi
frot'i to rub frotter froti
fudj'i to flee fugire fuĝi
gard'i to guard garder gardi
garn'i to garnish garnir garni
gayn'i to gain gagner gajni
gener'i to generate generare generi
glis'i glide glisser glisi
grat'i to scratch gratter grati
gratul'i to congratulate gratulować gratuli
gravur'i to record graver gravuri
grimp'i to climb grimper grimpi
grints'i squeak grincer grinci
gvat'i to watch guetter gvati
gvid'i to guide guider gvidi
halutsin'i to hallucinate halluciner halucini
hen'i hinnire heni
hezit'i to hesitate hésiter haesitare heziti
hurl'i to howl hurler hurli
hurt'i heurter hurti
Click column headers to sort word list by language.

Esper', English, Italian, Russian, Yiddish, Esperanto.

Esper' English Italian Russian Yiddish Esperanto
eduk'i to educate educare eduki
ekspluat'i to exploit экcплуатировать ekspluati
elimin'i to eliminate eliminare elimini
ellabor'i to elaborate elaborare ellabori
englut'i to swallow inghiottare engluti
enmet'i to insert immettere enmeti
enmiks'i involve immischiare enmiksi
enter'i to inter interrare enteri
erar'i to err errare erari
erp'i harrow erpicare erpi
esplor'i to explore esplorare esplori
esprim'i to express esprimere esprimi
estim'i to estimate estimare estimi
esting'i to extinguish estinguere estingi
etend'i to extend tendere etendi
evaku'i to evacuate evacuare эвaкyиpoвaть evakui
evit'i to avoid evitare eviti
fal'i to fall faln fali
fals'i to falsify falsare, falsificare фальcифициpoвaть falsi
faltc'i mow falciare falĉi
fand'i to melt fondere fandi
far'i to do fare fari
far'i to fare fare fari
far'i to make fare fari
fartc'i stuff farcire farĉi
fayf'i to whistle fajfn fajfi
fend'i to split fendere fendi
ferment'i to ferment fermentare fermenti
fid'i to trust fidare fidi
fiks'i to fix фикcиpoвать fiksi
flirt'i to flirt флиpтoвать flirti
flu'i to flow fluire flui
fond'i to found fondare fondi
fordj'i to forge forgiare forĝi
forges'i to forget fargesn forgesi
frekvent'i to attend frequentare frekventi
frit'i to fry frittare friti
fudj'i to flee fuggire fuĝi
glad'i to ironing гладить gladi
glut'i to swallow глoтaть gluti
grat'i to scratch grattare grati
gravur'i to record гpaвировать gravuri
gvid'i to guide guidare gvidi
hak'i to hack hakn haki